reklama
Forum BabyBoom

Dzień dobry...

Starasz się o maleństwo, wiesz, że zostaniecie rodzicami a może masz już dziecko? Poszukujesz informacji, chcesz się podzielić swoim doświadczeniem? Dołącz do naszej społeczności. Rejestracja jest bezpieczna, darmowa i szybka. A wsparcie i wdzięczność, które otrzymasz - nieocenione. Podoba Ci się? Wskakuj na pokład! Zamiast być gościem korzystaj z wszystkich możliwości. A jeśli masz pytania - pisz śmiało.

Ania Ślusarczyk (aniaslu)

  • Czy pomożesz Iwonie nadal być mamą? Zrób, co możesz! Tu nie ma czasu, tu trzeba działać. Zobacz
reklama

Odpieluchowanie - krok po kroku.

DropKick

Fanka BB :)
Dołączył(a)
10 Styczeń 2022
Postów
1 708
Hej,
Jak udalo wam się odpieluchowac dziecko? Kiedy rozpocząć? Po czym poznać że dziecko jest już gotowe? No i jak się za to zabrac? Do tej pory posadziłam mojego syna (17 msc) kilka razy na nakładce na wc, ale wyciąga rączki i zaczyna się wkurzać, nie chce siedzieć. Jak zachęcić? Jestem zielona w temacie. Kiedy pytam kolezanek jak udało im się odpieluchowac dziecko każda odpowiada mi że to zasługa mamy/teściowej 😏 więc nie mam o tym pojęcia, dlatego chciałabym poznać wasze historie.
 
reklama
Ja słyszałam, że musisz być twarda i po prostu nie zakładać pampersa, niech lata w samych majtkach. Osika raz drugi trzeci a za którymś razem zacznie przeszkadzać.

Mamy chyba dzieci w podobnym wieku. Ja z odpieluchiwaniem czekam do czerwca jak już będzie ciepło i będzie mogło sobie chodzić z mokrymi gaciami :p
 
My mieliśmy pierwsze podejście do odpieluchowania, jak córka miała jakoś 2 lata. Pierwszy raz nie było źle, ale potem było darcie, jakby ktoś ją obdzierał ze skóry. Aż się bałam, zę zaraz sąsiedzi wezwą policję, że krzywdę dziecku robimy ;/
Zostawiliśmy temat na około pół roku. Musiałam iść na tydzień do szpitala, także mąż sam został z córką i on ma twardsze serce, niż ja, więc ponownie próba. Mówił, że pierwszym razem się znowu darła, ale zrobiła i kolejnego razu sama powiedziała, że chce siku na toaletę i już poszło gładko.

Z tego, co czytałam na różnych forach, to dziecko musi być gotowe, bo inaczej będzie mogło mieć za jakiś czas blokadę. Np. siku do toalety, ale dwójka tylko w pampersa lub będzie ją wstrzymywało itd.
 
Przedewszystkim nie zmuszaj dziecka.
Nie sadzaj na sile. Dziecko gdy bedzie gotowe psychicznie i fizycznie to na pewno to zauwazysz i samo zacznie komunikowac swoje potrzeby. Twoj maluch widocznie jeszcze nie umie kontrolowac oddawania moczu, nie umie ŚWIADOMIE kontrolowac zwieraczy. Mozna dziecku krzywdę wyrzadzic zbyt wczesnym odpieluchowywaniem - poczytaj o skutkach. Wybacz ale latanie z mokrymi majtami i bycie twardym w nie zakładaniu pampersa nie sprawi, ze dziecko nagle dojrzeje fizycznie i psychicznie do samodzielnego załatwiania sie. Sprawisz tym dziecku tylko dyskomfort i przysporzysz niepotrzebnego stresu.
Rozumiem, ze kiedys wczesniej odpieluchowywalo sie dzieci, ale z zupelnie innych powodow. Teraz mamy dostep do wielu informacji i juz wiemy, ze cos takiego niekoniecznie bylo dobre dla dzieci.
Pokazuj nocniczek co jakis czas, opowiadaj, pytaj synka czy nie chcialby sprobowac siusiac do nocniczka, jesli nie nic na siłe a zobaczysz, nadejdzie ten moment, ze w ciagu kilku dni nagle zaskoczy i nie bedziecie miec nawet wpadek z obsiusianiem czy kupka.
 
Odpieluchowalam na dwa lata. Córka była gotowa, wcześniej próbowaliśmy ale był płacz wiec odpuściłam. Siadanie na nocnik wkoncu nie kończyło sie płaczem. Nocnik był zawsze w polu widzenia i któregoś dnia poprostu sama usiadła i zrobiła i tak się zaczęło.
U nas nie było epizodu ze latać ma bez pieluchy aż się nauczy. Nie nie. Była bez pieluchy, ale w spodenkach.
Najważniejsze to nie zmuszac, bo efekt będzie odwrotny.
Czytajcie książki o siusianiu na nocnik, tłumaczcie dużo i wkoncu ruszy :) 17 msc to jeszcSe szybko według mnie. Dziecko może jeszcze nie rozumieć :)
 
Ja słyszałam, że musisz być twarda i po prostu nie zakładać pampersa, niech lata w samych majtkach. Osika raz drugi trzeci a za którymś razem zacznie przeszkadzać.

Mamy chyba dzieci w podobnym wieku. Ja z odpieluchiwaniem czekam do czerwca jak już będzie ciepło i będzie mogło sobie chodzić z mokrymi gaciami :p
Chwilę pracowałam z dziećmi, i to powtarzała mi doslownie co druga mama. Ze to najskuteczniejszy sposób. Co ciekawe, zauwazylam ze dziewczynki dużo szybciej nabierają tą umiejętność, świadomego siusiania
 
Przedewszystkim nie zmuszaj dziecka.
Nie sadzaj na sile. Dziecko gdy bedzie gotowe psychicznie i fizycznie to na pewno to zauwazysz i samo zacznie komunikowac swoje potrzeby. Twoj maluch widocznie jeszcze nie umie kontrolowac oddawania moczu, nie umie ŚWIADOMIE kontrolowac zwieraczy. Mozna dziecku krzywdę wyrzadzic zbyt wczesnym odpieluchowywaniem - poczytaj o skutkach. Wybacz ale latanie z mokrymi majtami i bycie twardym w nie zakładaniu pampersa nie sprawi, ze dziecko nagle dojrzeje fizycznie i psychicznie do samodzielnego załatwiania sie. Sprawisz tym dziecku tylko dyskomfort i przysporzysz niepotrzebnego stresu.
Broń boże nie zamierzam na siłę sadzać dziecka, czy przedwcześnie zaczynać odpieluchowanie. Co najlepsze - ile razy w szpitalu na dziecięcym słyszałam od pielęgniarek że najlepszy momwnt to 8 msc i że jak się przegapi to już po zawodach 🤭
 
Broń boże nie zamierzam na siłę sadzać dziecka, czy przedwcześnie zaczynać odpieluchowanie. Co najlepsze - ile razy w szpitalu na dziecięcym słyszałam od pielęgniarek że najlepszy momwnt to 8 msc i że jak się przegapi to już po zawodach 🤭
Absolutnie nie miałam na mysli, ze moze chcesz zmuszac dziecko :)
Takie rozne dziwne teorie i rady wyglaszane przez pielegniarki/lekarzy czy polozne powinny byc karane. Serio czasami takie bzdury plotą, ze noz sie w kieszeni otwiera...
A otoczenie nalezy zignorowac, zobaczysz ile sie nasluchasz, ze takie duze dziecko a jeszcze w pampersie 🙈
 
reklama
Absolutnie nie miałam na mysli, ze moze chcesz zmuszac dziecko :)
Takie rozne dziwne teorie i rady wyglaszane przez pielegniarki/lekarzy czy polozne powinny byc karane. Serio czasami takie bzdury plotą, ze noz sie w kieszeni otwiera...
A otoczenie nalezy zignorowac, zobaczysz ile sie nasluchasz, ze takie duze dziecko a jeszcze w pampersie 🙈
Lola, ja już się nasłuchałam 😂 miedzy innymi w szpitalu, pozniej od babki mojego faceta ze jej dziecko to już na rok wolało na nocnik, i ciągle mówi że już czas uczyć już czas! 😅 Mi to tam lata koło nosa, nie będę się spierać i udowadniać swoich racji. A położną to już mialam tak genialną inaczej, że nawet nie śmiem myśleć jakie ona ma wróżby w tym temacie 😅
 
Do góry