reklama
Forum BabyBoom

Dzień dobry...

Starasz się o maleństwo, wiesz, że zostaniecie rodzicami a może masz już dziecko? Poszukujesz informacji, chcesz się podzielić swoim doświadczeniem? Dołącz do naszej społeczności. Rejestracja jest bezpieczna, darmowa i szybka. A wsparcie i wdzięczność, które otrzymasz - nieocenione. Podoba Ci się? Wskakuj na pokład! Zamiast być gościem korzystaj z wszystkich możliwości. A jeśli masz pytania - pisz śmiało.

Ania Ślusarczyk (aniaslu)

  • Czy pomożesz Iwonie nadal być mamą? Zrób, co możesz! Tu nie ma czasu, tu trzeba działać. Zobacz
reklama

Powrót do pracy a druga ciąża

MalyGosc

Fanka BB :)
Dołączył(a)
4 Listopad 2019
Postów
1 447
Dziewczyny, potrzebuję porady kadrowej...
Otóż tak, w listopadzie 2020 roku urodziłam synka i byłam na standardowym macierzyńskim 12 miesięcy.
Moja firma, w której pracuję na UoP na czas nieokreślony, proponuje młodym rodzicom szansę skorzystania z dodatkowego 100% płatnego urlopu wychowawczego (w tym wliczony urlop wypoczynkowy z roku kalendarzowego, w którym ten urlop się pobierało).
Od razu po tym standardowym macierzyńskim skorzystałam z urlopu rodzicielskiego mojej firmy, który kończy mi się dokładnie 25.11.2022r.
Za poprzednie lata (2020 i 2021) mam jeszcze 48 dni zaległego urlopu wypoczynkowego. Planowałam go odebrać w całości od 28.11.2022r. i wrócić do pracy na początku lutego 2023r. Tak też byłam umówiona z moim kierownikiem, który sam przyznał, że to będzie najlepsze rozwiązanie.
I teraz pod górkę :) bo zaszłam w drugą ciążę z terminem porodu na 02.04.2023r.
Moja praca nie jest fizycznie męcząca, pracujemy zdalnie w dalszym ciągu.
Moje pytanie jest następujące, co będzie dla mnie bardziej korzystnym rozwiązaniem (i czy oczywiście prawnie jest to możliwe)?
1. Trzymać się planu i odebrać zaległy urlop wypoczynkowy, a potem wrócić "na trochę do pracy" przed porodem? "Na trochę" tzn. niewiadomo ile to będzie, bo syna urodziłam w 36tc i teraz lekarz też powiedział, żebym się nie nastawiała, że ciąża będzie trwać 40tc.
2. Nie odbierać zaległego urlopu wypoczynkowego, a pójść od razu na zwolnienie lekarskie aż do porodu? Syn dopiero od Nowego Roku będzie szedł do żłobka (takie mieliśmy założenie w związku z moim powrotem do pracy w lutym 2023r.) Jeśli nawet zdecydowałabym się na takie rozwiązanie, to czy zwolnienie lekarskie najlepiej, żebym miała od razu od 27.11.20122r., czy muszę wrócić np. na kilka dni do pracy?

Reasumując jestem w kropce, bo druga ciąża trochę nas zaskoczyła (mamy za sobą spore problemy ciążowe, wiele niepowodzeń i poronień, a tu proszę niespodzianka :) ).
Pracownikiem roku na pewno już nie zostanę :p, liczę na zrozumienie kierownika, gdyż jest bardzo proludzki i zna naszą historię.
 
reklama
Tutaj musisz się poradzić kadrowej najlepiej...
Jakąkolwiek by nie była musisz przedstawić całą sytuację i sprawa będzie rozwiązana. Kodeks pracy się często zmienia że ja sama już nie nadążam
 
Po pierwsze - nie wiadomo czy lekarz wystawi zwolnienie.
Po drugie - zaraz przedawni Ci się urlop wypoczynkowy za poprzednie lata (urlop przedawnia się po 3 latach).

Reasumując - skorzystałabym przynajmniej z zaległego urlopu (za okres urlopu wychowawczego nie nalicza się urlop wypoczynkowy). A potem myślała co dalej.
 
Po pierwsze - nie wiadomo czy lekarz wystawi zwolnienie.
Po drugie - zaraz przedawni Ci się urlop wypoczynkowy za poprzednie lata (urlop przedawnia się po 3 latach).

Reasumując - skorzystałabym przynajmniej z zaległego urlopu (za okres urlopu wychowawczego nie nalicza się urlop wypoczynkowy). A potem myślała co dalej.
Nie będę miała problemu z uzyskaniem zwolnienia od lekarza prowadzącego, ale o czymś takim jak przedawnienie urlopu wypoczynkowego nie słyszałam. Dzięki :)
Dla mnie to jest ciężki orzech do zgryzienia...
 
Hej, a ja mam pytanie odnośnie mojego przypadku:
Do 10.12.2023 przebywałam na urlopie rodzicielskim.
Następnie do 26.02.2024 wykorzystywałam zaległy urlop wypoczynkowy.
Od 27.02.2024 jestem na L4 zwykłym. Jeśli zajde w ciaze to podstawa zasilku będzie ta sprzed pierwszej ciąży czy wyliczana z ostatnich 12 miesięcy?
 
Między pobieraniem zasiłku macierzyńskiego a okresem, za który przysługuje wynagrodzenie chorobowe wystąpiła przerwa, ale jest ona krótsza niż 3 miesiące kalendarzowe, zatem podstawy wymiaru wynagrodzenia chorobowego nie ustala się na nowo.
 
Między pobieraniem zasiłku macierzyńskiego a okresem, za który przysługuje wynagrodzenie chorobowe wystąpiła przerwa, ale jest ona krótsza niż 3 miesiące kalendarzowe, zatem podstawy wymiaru wynagrodzenia chorobowego nie ustala się na nowo.
Dziękuję! W naszym przypadku to IVF, czekamy na transfer. Prawdopodobnie koniec kwietnia.. także na L4 z kodem B muszę jeszcze zaczekać. Rozumiem, że mogę być spokojna, że podstawa będzie taka jak sprzed pierwszej ciąży?
 
Dziękuję! W naszym przypadku to IVF, czekamy na transfer. Prawdopodobnie koniec kwietnia.. także na L4 z kodem B muszę jeszcze zaczekać. Rozumiem, że mogę być spokojna, że podstawa będzie taka jak sprzed pierwszej ciąży?
Przepisy się zmieniły i wystarczy jeden miesiąc kalendarzowy by zmieniła się podstawa zasiłku. Także mając ciągłość postawa będzie wyliczona z tych miesięcy co byłaś na urlopie.
 
reklama
Do góry