reklama
Forum BabyBoom

Dzień dobry...

Starasz się o maleństwo, wiesz, że zostaniecie rodzicami a może masz już dziecko? Poszukujesz informacji, chcesz się podzielić swoim doświadczeniem? Dołącz do naszej społeczności. Rejestracja jest bezpieczna, darmowa i szybka. A wsparcie i wdzięczność, które otrzymasz - nieocenione. Podoba Ci się? Wskakuj na pokład! Zamiast być gościem korzystaj z wszystkich możliwości. A jeśli masz pytania - pisz śmiało.

Ania Ślusarczyk (aniaslu)

  • Czy pomożesz Iwonie nadal być mamą? Zrób, co możesz! Tu nie ma czasu, tu trzeba działać. Zobacz
reklama

Przepisy, porady prawne, zwolnienia lekarskie itd.

dziewczyny, wystarczy zadzwonić do ZUS i przynajmniej wg ZUS rybnickiego "oczywiscie na chodzacym nie mam obowiazku przebywania w domu ale do czasu rozpatrzenia wyjasnienia dlaczego mnie w nim nie bylo moga mi zawiesic wyplate zasiłku". Z prawem nie ma co dyskutować, wszystko czego lekarz, tudzież przepisy prawa nie zabraniają, jest dozwolone :) Nie popadajmy z paranoję, choć oczywiście złośliwością wydaje się być, że ZUS sobie ot tak może zawiesić wypłatę świadczeń, jak nas nie zastanie w domu, szczególnie w taką pogodę!! No ale cóż, mnie to niestety w pierwszej ciąży spotkało :/
 
reklama
dziewczynki a jak to jest z tatusiami???? przysługuje im l4 na opiekę żony..jak to sie załatwia???wiecie może??a co jeżeli nie jesteśmy małżeństwem...
 
Ann, tatusiowie dostają 2 tygodnie opieki (wypisuje szpital i dokumenty dostaje się razem z wypisem) nad żoną jeśli miała cesarskie cięcie, jeśli rodziła naturalnie, to raczej mało który lekarz (bo szpital na pewno nie) zdecyduje się wypisać mu takie zwolnienie.
 
Kota- tylko po cesarce????serio????:-(
na jakimś forum tak napisali:
1) mężowi po porodzie przysługuje 2 dni okolicznościowego urlopu - 100% płatne tak?
2) tacierzyński - 2 tygodnie - musi złozyć wniosek min. 7 dni wcześniej; urlop można wykorzystać do ukończenia 1 roku przez dziecko i jest 100% płatny tak?
3) słyszałam też o zwolnieniu dla męża - L4 na opiekę nad żoną po porodzie; ono jest płatne 80% czy 100%? czy tu trzeba składać jakiś wniosek skoro lekarz wypisuje L4?
Jak połączyć np. pkt 1 z 3? Najpierw wykorzystuje się L4 później okolicznościowy urlop czy też najpierw musi być wykorzystany urlop okolicznościowy, a po nim może nastąpić L4?
Czy są jakieś terminy ramowe do wykorzystania tych wolnych dni tak jak np. ograniczenie do 1 roku życia dla tacierzyńskiego?
I ostatnie pytanie - L4 - tylko przy cesarskim cięciu czy przy porodzie naturalnym też?

1) tak, to jest 100% płatne, wykorzystuje się na wniosek bezpośrednio po urodzeniu dziecka
2) 100% płatny, jedyne ograniczenie, że trzeba te 2tyg ciągiem wziąć, nie można rozdzielić na np. 2xpo tygodniu
3) ten jest płatny 80%, zwolnienie wypisuje lekarz w szpitalu, bądź mąż idzie z papierami, ze urodziłaś do swojego internisty i tamten mu wypisuje, to jest max 2tyg, niezależnie w jaki sposób był poród przeprowadzony, jeśli nie czujesz się na siłach sama sobą i dzieckiem zajmowac, wtedy ta opieka przysługuje
 
Ostatnia edycja:
na innym forum znów piszą, że tylko po cesarskim i tylko jeśli sie jest małżeństwem...jak to wyglądało u was doświadczone, rodzące już mamy?????

narzeczony ma swój biznes., więc jak weźmie urlop to po prostu nie zarobi,,,więc ratuje nas tylko ewentualne L4....nie chce byc sama po porodzie..:szok:
 
Ann, jasne, że 2 dni urlopu okolicznościowego z racji urodzenia dziecka przysługują jednemu z rodziców w każdym roku kalendarzowym. jest to w 100% płatne.

Oczywiście urlop OJCOWSKI, a nie tacierzyński (tak jak jest urlop macierzyński, a nie mamusiński) ;) też przysługuje 2 tygodnie 100% płatne i pracodawca nie może odmówić ojcu tego urlopu, trzeba złożyć wniosek na tydzień przed planowanym wykorzystaniem urlopu.

A jeśli chodzi o opiekę na żonę po porodzie, prawo definuje tylko 2 tygodnie opieki po cesarskim cięciu, jeśli ojciec dostaje zwolnienie po porodzie naturalnym, to tylko dobra wola lekarza, jeśli takie zwolnienie wypisuje, u nas, w okręgu rybnickim lekarze się boją, bo ZUS często takie przypadki kontroluje i jeśli nie ma wystarczających powodów medycznych, to takie zwolnienia lekarskie są u nas po prostu unieważniane i wiążą się z karami finansowymi dla lekarzy wystawiających, więc różnie bywa, trzeba dopytać u swojego ginekologa.
 
reklama
Do góry