reklama
 1. Odliczaj z nami do Dnia Dziecka. Klikasz w okienka kalendarza?/ Wygraj magiczne klocki! Kliknij!/
  Zamknij powiadomienie

Umowa wygasa w trakcie ciazy, kiedy poinformowac pracodawce

Temat na forum 'Porady prawnika' rozpoczęty przez Briza, 8 Marzec 2011.

 1. Briza

  Briza

  Najlepsze odpowiedzi:
  0
  Witam

  Jestem zatrudniona na umowe o prace od lipca 2010 na okres roku, z tym że nie otrzymałam z powodu urlopu pracodawcy podpisanej przez niego umowy.
  Teraz okazało się, że jestem w 2 miesiącu ciąży. Obawiam się, że z racji tego że nie mam umowy w ręku pracodawca będzie chciał ją zmienić tak by się kończyła przed końcem 3 miesiąca mojej ciąży i nie musieć jej przedłużać do dnia porodu. Czy moje obawy są uzasadnione? Czy moge pracodawcy nie informować o ciąży?
  Z drugiej strony wiem, że pracodawca chciał ze mną podpisać następną umowę na czas nieokreślony. Czy jest jakaś szansa że jak sie dowie o ciąży przedłuży mi w ten sposób umowe?
   
 2. Melulu

  Melulu TP 15.01.2009 r.

  Najlepsze odpowiedzi:
  0
  Pracownica nie ma obowiązku informować pracodawcy o ciąży dopóki nie zamierza korzystać ze związanych z tym przywilejów (ograniczenia czasu pracy przy komputerze do 4h, zakazu zatrudniania w nadgodzinach i warunkach szkodliwych i tak dalej).

  Co do podpisywania umowy na czas nieokreślony to wszystko zależy od Twojej pozycji w firmie - jeśli jesteś cenionym pracownikiem, to może pracodawca nie będzie chciał Cię stracić i podpisze z Tobą umowę zgodnie z wcześniejszymi planami. Ale Twoje obawy mogą być słuszne: podpisanie umowy na czas nieokreślony w tej sytuacji jest dla pracodawcy dużym ryzykiem. Musi liczyć się z tym, że pójdziesz na zwolnienie lekarskie, za które przez 33 dni będzie musiał płacić ze swoich środków, po Twoim macierzyńskim będzie musiał ponieść koszty zaległego urlopu wypoczynkowego, potem możesz pójść na wychowawczy albo wykorzystać prawo do zmniejszenia etatu, które ochroni Cię przez rok przed zwolnieniem, potem zajść w kolejną ciążę i tak w kółko... Niestety, częste są przypadki, że przy umowie na czas nieokreślony można mieć taką obecną-nieobecną pracownicę latami, więc jeśli Twój pracodawca będzie chciał uniknąć tego ryzyka, to zapewne będzie się starał dać Ci taką umowę, żeby zakończyła się przed 3 m-cem ciąży albo przynajmniej w dniu porodu (umowa na czas określony).
   
 3. reklama
 4. Briza

  Briza

  Najlepsze odpowiedzi:
  0
  Dziękuje Pani za informacje :)
   

Poleć forum