reklama
Forum BabyBoom

Dzień dobry...

Starasz się o maleństwo, wiesz, że zostaniecie rodzicami a może masz już dziecko? Poszukujesz informacji, chcesz się podzielić swoim doświadczeniem? Dołącz do naszej społeczności. Rejestracja jest bezpieczna, darmowa i szybka. A wsparcie i wdzięczność, które otrzymasz - nieocenione. Podoba Ci się? Wskakuj na pokład! Zamiast być gościem korzystaj z wszystkich możliwości. A jeśli masz pytania - pisz śmiało.

Ania Ślusarczyk (aniaslu)

  • Czy pomożesz Iwonie nadal być mamą? Zrób, co możesz! Tu nie ma czasu, tu trzeba działać. Zobacz
reklama

Umowa wygasa w trakcie ciazy, kiedy poinformowac pracodawce

Dołączył(a)
8 Marzec 2011
Postów
3
Witam

Jestem zatrudniona na umowe o prace od lipca 2010 na okres roku, z tym że nie otrzymałam z powodu urlopu pracodawcy podpisanej przez niego umowy.
Teraz okazało się, że jestem w 2 miesiącu ciąży. Obawiam się, że z racji tego że nie mam umowy w ręku pracodawca będzie chciał ją zmienić tak by się kończyła przed końcem 3 miesiąca mojej ciąży i nie musieć jej przedłużać do dnia porodu. Czy moje obawy są uzasadnione? Czy moge pracodawcy nie informować o ciąży?
Z drugiej strony wiem, że pracodawca chciał ze mną podpisać następną umowę na czas nieokreślony. Czy jest jakaś szansa że jak sie dowie o ciąży przedłuży mi w ten sposób umowe?
 
reklama
Pracownica nie ma obowiązku informować pracodawcy o ciąży dopóki nie zamierza korzystać ze związanych z tym przywilejów (ograniczenia czasu pracy przy komputerze do 4h, zakazu zatrudniania w nadgodzinach i warunkach szkodliwych i tak dalej).

Co do podpisywania umowy na czas nieokreślony to wszystko zależy od Twojej pozycji w firmie - jeśli jesteś cenionym pracownikiem, to może pracodawca nie będzie chciał Cię stracić i podpisze z Tobą umowę zgodnie z wcześniejszymi planami. Ale Twoje obawy mogą być słuszne: podpisanie umowy na czas nieokreślony w tej sytuacji jest dla pracodawcy dużym ryzykiem. Musi liczyć się z tym, że pójdziesz na zwolnienie lekarskie, za które przez 33 dni będzie musiał płacić ze swoich środków, po Twoim macierzyńskim będzie musiał ponieść koszty zaległego urlopu wypoczynkowego, potem możesz pójść na wychowawczy albo wykorzystać prawo do zmniejszenia etatu, które ochroni Cię przez rok przed zwolnieniem, potem zajść w kolejną ciążę i tak w kółko... Niestety, częste są przypadki, że przy umowie na czas nieokreślony można mieć taką obecną-nieobecną pracownicę latami, więc jeśli Twój pracodawca będzie chciał uniknąć tego ryzyka, to zapewne będzie się starał dać Ci taką umowę, żeby zakończyła się przed 3 m-cem ciąży albo przynajmniej w dniu porodu (umowa na czas określony).
 
Do góry