reklama
Forum BabyBoom

Dzień dobry...

Starasz się o maleństwo, wiesz, że zostaniecie rodzicami a może masz już dziecko? Poszukujesz informacji, chcesz się podzielić swoim doświadczeniem? Dołącz do naszej społeczności. Rejestracja jest bezpieczna, darmowa i szybka. A wsparcie i wdzięczność, które otrzymasz - nieocenione. Podoba Ci się? Wskakuj na pokład! Zamiast być gościem korzystaj z wszystkich możliwości. A jeśli masz pytania - pisz śmiało.

Ania Ślusarczyk (aniaslu)

  • Czy pomożesz Iwonie nadal być mamą? Zrób, co możesz! Tu nie ma czasu, tu trzeba działać. Zobacz
reklama

Wzrost apetytu po 8 urodzinach.

J@god@

IV-V 2005, X 2009
Dołączył(a)
30 Październik 2005
Postów
34 836
Witam,

Syn po 8 urodzinach zaczął domagać się jedzenia w ilościach przerażających.
Jako małe dziecko był zawsze za chudy do wzrostu. Do 3 urodzin był na 97 centylu wzrostu i 25 centylu wagi. Jadł wg mnie normalnie.
Po 3 urodzinach zaczął przybierać i doszedł do 75 centyla wagi i 97 centyla wzrostu.
Tak było aż do 8 urodzin.

I nagle coś się zaczęło zmieniać. Od kwietnia do lipca przytył z 34kg na 37kg. Cały zrobił się taki duży ale najbardziej w obwodzie brzucha.
W wakacje ile dało się wykorzystywaliśmy na ruch. Dzięki temu się wyciągnął, brzuch spadł ale mimo to przytył przez wakacje 1,5kg, tyle, że spodnie zaczęły mu wchodzić z powrotem (te co już nie zapinał w pasie). Urósł przy tym ok. 2cm.

Teraz po tygodniu w szkole znowu zaczynają mu się nie zapinać spodnie w pasie.

Ograniczyłam mu słodycze bardzo, słodkie napoje. Jak prosi o kolejną kanapkę bo głodny mówię zjedz jabłko. Nie jemy smażonego, wybieram chude potrawy. Nie gotujemy tłusto, nie jedzą na mieście.

Jak byliśmy u koleżanki na wakacjach to na tym samym menu jej dzieci schudły a mój przytył :baffled:.


Wiadomo, że w tej chwili ma szkołę i spędza w niej od rana do 17.00 prawie codziennie, nie jestem w stanie zapewnić mu tyle basenu, biegania co w wakacje (gdzie potrafił przez 6 godzin nie wychodzić z basenu). Nie mogę też puszczać go bez jedzenia zupełnie, bo głodne dziecko to dziecko, które nie uważa na lekcji.

Cały czas boję się, że może dzieje się coś złego.


Martwię się i nie bardzo wiem co robić?
 
reklama
słyszałam że dzieci w wieku 8 lat właśnie zaczynają jeść dużo więcej niż dotychczas i dużo chętniej, chętniej też sięgają po nowości których do tej pory nie tykały ... myślę ze jeśli trzymasz się zdrowych zasad, czyli posiłki regularnie o stałych porach, ograniczenie do minimum słodyczy i napoi, ruch to nie ma się czym zbytnio przejmować ani tym bardziej porównywać do innych dzieci, bo każde dziecko jest inne - np. syn mojego męża ma właśnie 8 lat i pochłania ogromne ilości jedzenia (dosłownie -bo potrafi zjeść więcej niż ja i mąż razem na jeden posiłek :-( ) a do tego jest chudy jak szkapa ... trzeba przede wszystkim zwrócić uwagę czy nadmiar apetytu nie ma jakiejś przyczyny o podłożu psychicznym, np. stres itd. no i podstawą jest aby dziecku nie zwracać za bardzo uwagi na jego wagę aby nie miał kompleksów lub nie zaczął przykładać zbyt wielkiej wagi do tego jak wygląda, ile waży itp. bo to może mieć odwrotny skutek ...
pozdrawiam
 
wiek 8 lat nie jest szczególnym okresem jak chodzi o intensywność wzrostu i nagły wzrost apetytu nie jest charakterystyczny dla tego wieku, natomiast każde dziecko indywidualnie może zwiększyć zapotrzebowanie w odpowiednim dla siebie okresie wzrostu. U dzieci stan odżywienia ocenia się odnosząc do siatek centylowych masy ciała do wzrostu lub BMI, nie mam wystarczająco danych aby obliczyć wskaźnik BMI może Pani jednak zrobić to sama i odnieść do siatki centylowej dla dzieci.

tu znajdzie Pani siatki centylowe BMI WHO | BMI-for-age
 
Ja wcześniej obliczyłam centyle, nie napisałam, młody teraz jest na 97centylu wzrostu i 90 wagi. Niby jeszcze w granicach normy.
Nie to mnie martwi - tylko, że nastąpił w ciągu zaledwie kilku miesięcy (od końca kwietnia) skok z 75 centyla wagi na 90 centyl.
A drugie, że głównie brzuch mu się powiększa.
W tej chwili ma 142 cm wzrostu i jak zwykle najpierw urosła góra, a dół mieściłby się jeszcze w rozmiar 140 - gdyby nie to, że ledwo dopinamy rozmiar 146.
Jak w wakacje mieliśmy mnóstwo czasu na to, żeby codziennie biegał, jeździł na rowerze, kąpał się w basenie itp.
To pierwszego dnia szkoły ścieśniałam na gumce spodnie rozmiar 140.
Po tygodniu szkoły ledwo wchodzi w rozmiar 146.
I to, że powiększa mu się brzuch najbardziej mnie martwi :-(.

To jest fajna strona do obliczania na jakim centylu jest dziecko i po polsku:
http://siatkicentylowe.edziecko.pl/
 
Ostatnia edycja:
u mnie jest tak, że co siatka centylowa to inne wyniki :-( jedna pokazuje poniżej 3 centyla wagi, a druga pomiędzy 10 a 15 ... i komu wierzyć? J@god@ z tego co wiem to skoki i spadki w centylach mieszczą się jeszcze w granicach normy jeżeli różnica nie wynosi więcej niż 3 centyle czyli u twojego synka jest w normie, to samo tyczy się odchyłów między centylem wagowym a wzrostu, z tego co widzę to syn mojego narzeczona ma te same centyle co twój ;-) brzuszka tylko nie ma ale przez kilka miesięcy musiałam mu bardzo poszerzyć spodenki a zakładamy mu już rozmiar 152 :-)
 
Do góry