reklama

zameldowanie dziecka

Temat na forum 'Porady prawnika' rozpoczęty przez balbinka76, 17 Grudzień 2010.

 1. balbinka76

  balbinka76

  Najlepsze odpowiedzi:
  0
  Witam, mam dwa pytania
  Po pierwsze: czy w sytuacji gdy nie mam ślubu z ojcem mojego dziecka do zgłoszenia dziecka w usc potrzebne jest jakieś jego oświadczenie, że uznaje dziecko? I w ogóle czy w takiej sytuacji zgloszenia moze dokonać on sam czy musimy to zrobic razem?
  Po drugie: mieszkamy wprawdzie razem ale mamy rózne miejsca zameldowania. wolałabym żeby mimo wszystko dziecko było zameldowane tam gdzie ja ale nie wiem czy m to jakieś konsekwencje poźniej jesli chodzi np. o zapisy do pediatry czy przedszkola. Czy np. w sytuacji gdy dziecko bedzie zameldowane w Krakowie przyjmą mnie z nim w przychodni w Zabierzowie?
   
 2. magda19lenka

  magda19lenka MTM

  Najlepsze odpowiedzi:
  0
  Balbinka76 ja rodząc córkę też nie byłam mężatką miałam różne meldunki z ojcem dziecka choć mieszkaliśmy razem.
  DO USC musicie przyjść razem i w obecności urzędnika ojciec musi uznać swoje dziecka - musicie mieć dowody osobiste.

  A z tego co mi powiedziano w USC to dziecko z reguły automatycznie meldowane jest na adres matki.

  W czasie ciąży możecie się oboje zgłosić do USC i dokonać "uznania dziecka poczętego" musisz mieć zaświadczenie od gina, że jesteś w ciąży. Gdybyście tak zrobili to później po narodzinach dziecka teoretycznie twój partner może iść sam zgłosić dziecko. Ja chciałam tak zrobić ale nam w USC robili wiele problemów z tym i w końcu tego nie było.
   
 3. reklama
 4. balbinka76

  balbinka76

  Najlepsze odpowiedzi:
  0
  Dziekuję za odpowiedź. Nikt ze znajomych nie potrafil mi dokładnie powiedziec jak to jest, a skoro Ty to przerabiałaś to mam wiarygodne info.
  pozdrawiam
   
 5. E. Słotwińska-Rosłanowska

  E. Słotwińska-Rosłanowska Ekspert BB. Prawniczka

  Najlepsze odpowiedzi:
  0
  W sytuacji, gdy rodzice dziecka nie są małżeństwem konieczne uznanie dziecka przez ojca. By uznanie dziecka było skuteczne konieczna jest zgoda matki (stąd ojciec sam nie może czynności tej dokonać).

  W momencie sporządzania aktu urodzenia będziecie Państwo pytani o miejsce, gdzie dziecko ma być zameldowane. Nie ma obowiązku meldowania dziecka u matki, ale w przypadku, gdy dziecko ma być zameldowane u ojca konieczna jest pisemna zgoda matki. W wielu urzędach ciągle funkcjonuje automatyczne meldowanie dziecka w miejscu zameldowania matki.
  Co do przychodni, nie ma rejonizacji, zatem meldunek nie ma wiekszego znaczenia. Co do przedszkola, zasady przyjęć (kryteria) ustalają władze lokalne. jest wiele miejsc, w których pierwszeństwo mają dzieci zameldowane w danej miejscowości.

  Proszę tez pamietać, ze mimo wszystko mamy w Polsce jeszcz obowiązek meldunkowy czyli obowiazek meldunku z miejscu pobytu (zamieszkania).
   
 6. castaway

  castaway Aktywna w BB

  Najlepsze odpowiedzi:
  0
  Witam serdecznie,
  mam takie pytanie i problem jednocześnie. Nie długo urodzę dziecko i nie wiem,jak wygląda cała procedura, ponieważ moja sytuacja jest dosyć skomplikowana. Ale od początku.
  Ojciec nieznany,nieistotne dlaczego,ale tak będzie lepiej i bezpieczniej dla mnie i maleństwa. Co wówczas wpisać?
  Po drugie, studiuję i przebywam 400km od mojego miejsca zamieszkania. Gdzie i jak mam zameldować dziecko? Muszę jechać do domu? Czy mogę załatwić to na miejscu, gdzie studiuję? Jakie potrzebuje dokumenty? I ile mam czasu na załatwienie tego po narodzinach?
   

Poleć forum