reklama
Forum BabyBoom

Dzień dobry...

Starasz się o maleństwo, wiesz, że zostaniecie rodzicami a może masz już dziecko? Poszukujesz informacji, chcesz się podzielić swoim doświadczeniem? Dołącz do naszej społeczności. Rejestracja jest bezpieczna, darmowa i szybka. A wsparcie i wdzięczność, które otrzymasz - nieocenione. Podoba Ci się? Wskakuj na pokład! Zamiast być gościem korzystaj z wszystkich możliwości. A jeśli masz pytania - pisz śmiało.

Ania Ślusarczyk (aniaslu)

  • Czy pomożesz Iwonie nadal być mamą? Zrób, co możesz! Tu nie ma czasu, tu trzeba działać. Zobacz
reklama

zameldowanie dziecka

Dołączył(a)
9 Grudzień 2010
Postów
3
Miasto
Krakow/Krzeszowice
Witam, mam dwa pytania
Po pierwsze: czy w sytuacji gdy nie mam ślubu z ojcem mojego dziecka do zgłoszenia dziecka w usc potrzebne jest jakieś jego oświadczenie, że uznaje dziecko? I w ogóle czy w takiej sytuacji zgloszenia moze dokonać on sam czy musimy to zrobic razem?
Po drugie: mieszkamy wprawdzie razem ale mamy rózne miejsca zameldowania. wolałabym żeby mimo wszystko dziecko było zameldowane tam gdzie ja ale nie wiem czy m to jakieś konsekwencje poźniej jesli chodzi np. o zapisy do pediatry czy przedszkola. Czy np. w sytuacji gdy dziecko bedzie zameldowane w Krakowie przyjmą mnie z nim w przychodni w Zabierzowie?
 
reklama
Balbinka76 ja rodząc córkę też nie byłam mężatką miałam różne meldunki z ojcem dziecka choć mieszkaliśmy razem.
DO USC musicie przyjść razem i w obecności urzędnika ojciec musi uznać swoje dziecka - musicie mieć dowody osobiste.

A z tego co mi powiedziano w USC to dziecko z reguły automatycznie meldowane jest na adres matki.

W czasie ciąży możecie się oboje zgłosić do USC i dokonać "uznania dziecka poczętego" musisz mieć zaświadczenie od gina, że jesteś w ciąży. Gdybyście tak zrobili to później po narodzinach dziecka teoretycznie twój partner może iść sam zgłosić dziecko. Ja chciałam tak zrobić ale nam w USC robili wiele problemów z tym i w końcu tego nie było.
 
Po pierwsze: czy w sytuacji gdy nie mam ślubu z ojcem mojego dziecka do zgłoszenia dziecka w usc potrzebne jest jakieś jego oświadczenie, że uznaje dziecko? I w ogóle czy w takiej sytuacji zgloszenia moze dokonać on sam czy musimy to zrobic razem?
W sytuacji, gdy rodzice dziecka nie są małżeństwem konieczne uznanie dziecka przez ojca. By uznanie dziecka było skuteczne konieczna jest zgoda matki (stąd ojciec sam nie może czynności tej dokonać).

Po drugie: mieszkamy wprawdzie razem ale mamy rózne miejsca zameldowania. wolałabym żeby mimo wszystko dziecko było zameldowane tam gdzie ja ale nie wiem czy m to jakieś konsekwencje poźniej jesli chodzi np. o zapisy do pediatry czy przedszkola.
W momencie sporządzania aktu urodzenia będziecie Państwo pytani o miejsce, gdzie dziecko ma być zameldowane. Nie ma obowiązku meldowania dziecka u matki, ale w przypadku, gdy dziecko ma być zameldowane u ojca konieczna jest pisemna zgoda matki. W wielu urzędach ciągle funkcjonuje automatyczne meldowanie dziecka w miejscu zameldowania matki.
Co do przychodni, nie ma rejonizacji, zatem meldunek nie ma wiekszego znaczenia. Co do przedszkola, zasady przyjęć (kryteria) ustalają władze lokalne. jest wiele miejsc, w których pierwszeństwo mają dzieci zameldowane w danej miejscowości.

Proszę tez pamietać, ze mimo wszystko mamy w Polsce jeszcz obowiązek meldunkowy czyli obowiazek meldunku z miejscu pobytu (zamieszkania).
 
Witam serdecznie,
mam takie pytanie i problem jednocześnie. Nie długo urodzę dziecko i nie wiem,jak wygląda cała procedura, ponieważ moja sytuacja jest dosyć skomplikowana. Ale od początku.
Ojciec nieznany,nieistotne dlaczego,ale tak będzie lepiej i bezpieczniej dla mnie i maleństwa. Co wówczas wpisać?
Po drugie, studiuję i przebywam 400km od mojego miejsca zamieszkania. Gdzie i jak mam zameldować dziecko? Muszę jechać do domu? Czy mogę załatwić to na miejscu, gdzie studiuję? Jakie potrzebuje dokumenty? I ile mam czasu na załatwienie tego po narodzinach?
 
Do góry