reklama
Forum BabyBoom

Dzień dobry...

Starasz się o maleństwo, wiesz, że zostaniecie rodzicami a może masz już dziecko? Poszukujesz informacji, chcesz się podzielić swoim doświadczeniem? Dołącz do naszej społeczności. Rejestracja jest bezpieczna, darmowa i szybka. A wsparcie i wdzięczność, które otrzymasz - nieocenione. Podoba Ci się? Wskakuj na pokład! Zamiast być gościem korzystaj z wszystkich możliwości. A jeśli masz pytania - pisz śmiało.

Ania Ślusarczyk (aniaslu)

  • Czy pomożesz Iwonie nadal być mamą? Zrób, co możesz! Tu nie ma czasu, tu trzeba działać. Zobacz
reklama

ZUS

azik pisze:
kinga, pracuje w budzetówce już jakiś czas, chociaz wczesneij nie na karcie nauczyciela. premie, nadgodziny wliczały mi się do podstawy chorobowego i macierzyńskiego...

róznice wynikały jedynie z długości miesiaca, bo te zasiłaki wypłacane sa dobowo.. jednak róznice wynoisły max 40 zł( przy 800 na ręke)

azik!! liczą średnią z 12 miesięcy, czy z trzech?
 
reklama
cytuję:
chorobowy
Podstawę wymiaru zasiłku dla pracownika stanowi przeciętne miesięczne wynagrodzenie wypłacone za okres 12 miesięcy kalendarzowych poprzedzających powstanie niezdolności do pracy.

Do ustalenia podstawy wymiaru zasiłku przysługującego z ubezpieczenia chorobowego przyjmuje się przychód stanowiący podstawę wymiaru składki na ubezpieczenie chorobowe, po odliczeniu potrąconych przez pracodawcę składek na ubezpieczenia społeczne. Przy ustalaniu podstawy wymiaru zasiłku chorobowego z ubezpieczenia wypadkowego uwzględnia się podstawę wymiaru składek na ubezpieczenie wypadkowe. Oprócz składników przysługujących za okresy miesięczne, w podstawie wymiaru zasiłku uwzględnia się składniki wynagrodzenia przysługujące za okresy dłuższe. W podstawie wymiaru nie uwzględnia się składników, które nie są pomniejszane za okres pobierania zasiłku. Dla pracowników zatrudnionych w pełnym wymiarze czasu pracy podstawa wymiaru nie może być niższa od odpowiedniej do stażu pracy kwoty minimalnego wynagrodzenia, po odliczeniu kwoty odpowiadającej 18,71% tego wynagrodzenia.

macierzyński
Podstawę wymiaru zasiłku dla pracownika stanowi przeciętne miesięczne wynagrodzenie wypłacone za okres 12 miesięcy kalendarzowych poprzedzających powstanie niezdolności do pracy.

Do ustalenia podstawy wymiaru przyjmuje się przychód stanowiący podstawę wymiaru składki na ubezpieczenie chorobowe, po odliczeniu potrąconych przez pracodawcę składek na ubezpieczenia społeczne. Oprócz składników przysługujących za okresy miesięczne, w podstawie wymiaru zasiłku uwzględnia się składniki wynagrodzenia przysługujące za okresy dłuższe. W podstawie wymiaru nie uwzględnia się składników, które nie są pomniejszane za okres pobierania zasiłku. Dla pracowników zatrudnionych w pełnym wymiarze czasu pracy podstawa wymiaru nie może być niższa od minimalnego wynagrodzenia, po odliczeniu kwoty odpowiadającej 18,71% tego wynagrodzenia.

Podstawę wymiaru zasiłku przysługującego ubezpieczonemu niebędącemu pracownikiem stanowi przeciętny miesięczny przychód, od którego opłacana jest składka na ubezpieczenie chorobowe, po odliczeniu kwoty odpowiadającej 18,71% podstawy wymiaru składek na to ubezpieczenie, z okresu 12 miesięcy kalendarzowych poprzedzających powstanie prawa do zasiłku.



 
rehabilitacyjny

Podstawa wymiaru i wysokość świadczenia

Świadczenie wypłacane jest w wysokości 90% wynagrodzenia lub przychodu, które stanowiło podstawę wymiaru zasiłku chorobowego za okres pierwszych 90. dni pobierania świadczenia, a jeśli niezdolność do pracy przypada na okres ciąży (świadczenie rehabilitacyjne z ubezpieczenia chorobowego) oraz gdy niezdolność do pracy została spowodowana wypadkiem przy pracy lub chorobą zawodową (świadczenie rahabilitacyjne z ubezpieczenia wypadkowego) - w wysokości 100% tego wynagrodzenia; w pozostałych przypadkach 75%.

Dla celów obliczenia świadczenia rehabilitacyjnego podstawa wymiaru zasiłku chorobowego przyjęta do obliczenia tego świadczenia podlega waloryzacji od pierwszego dnia okresu, na który świadczenie zostało przyznane.

 
Ja jestem na świadczeniu rehabilitacyjnym - otrzymałam je na 6 m-cy, a że to wypada przed datą porodu to ZUS przeciąga to do porodu, a potem macierzyński. Płatne 100% wynagrodzenia bez żadnej łaski :)
 
dzeiwczyny a jak jest z tym zasilkiem po porodowym (czy cos takiego ) placonym przez zus?? chodzi mi o taki zasilek ktory sie jednorazowo placi z zusu (lub mops) z tytulu urodzienia dziecka. jest cos takiego?? bo ja slyszalam ze jak ktorys z rodzicow pracuje to wyplaca mu takie pieniadze od zusu pracodawca a jesli sie nie pracuje to placi to mops. slyszalyscie o takim czyms??
 
piszesz magdalena o zaisłku porodowym który wypłaca sie jako dodatek do zasiłu rodzinnego, na razie 500 zł, jak podwyższa to 1000 zł - wymagania 504 zł netto na osobę w rodzince... jak płaci ci zakład pracy rodzinne to i wypłaci ci zaiłek, tylko dokumenty trezba uzupełnić. jak nie zakład pracy to urząd miejski / gminy. chyba że od noiwego roku nasz nowy rząd coś nowego wprowadzi - czemu się dziwić już nie będe...

pewnie sa też zapomogi z mops/mopr - ale o tym wie więcej osinka

zus teraz nic nie płaci ;)
 
w końcu ZUS wypłacił mi kaskę za 45 dni zwolnienia dostałam 1504 zł zawsze coś no i muszę płacić tylko 170 chorobowego
 
reklama
dzis zlozylam papiery zo zus-u o zasilek rehabilit. bo niedlugo minie mi 182 dni zwolnienia,zobaczymy czy bedzie przyznany. Chyba trzeba juz isc spac,cosik sie pozno robi :) Dobranoc jesli jeszcze ktos tu jest
 
Do góry