reklama
Forum BabyBoom

Dzień dobry...

Starasz się o maleństwo, wiesz, że zostaniecie rodzicami a może masz już dziecko? Poszukujesz informacji, chcesz się podzielić swoim doświadczeniem? Dołącz do naszej społeczności. Rejestracja jest bezpieczna, darmowa i szybka. A wsparcie i wdzięczność, które otrzymasz - nieocenione. Podoba Ci się? Wskakuj na pokład! Zamiast być gościem korzystaj z wszystkich możliwości. A jeśli masz pytania - pisz śmiało.

Ania Ślusarczyk (aniaslu)

  • Czy pomożesz Iwonie nadal być mamą? Zrób, co możesz! Tu nie ma czasu, tu trzeba działać. Zobacz
reklama

Żywienie dziecka w 2 i 3 roku życia

reklama
Moj mlody ma 2 lata i wazy 16kg.Czy to nie za duzo?


Anineczko też zawsze myślełam że moja mała waży za dużo - a też waży 16 kg i ma tyle co na suwaczku. Teraz to już jest spoko ale ona na 1-sze urodzinki ważyła 14,2kg:szok: - to był dopiero okrąglinek...


Poradnik wszystkim "zamawiającym" wysłałam...
 
Czy i ja moge prosic o skuteczne sposoby na niejadka, tzn te przepisy. Nie mam pomyslu co dawac do jedzenia mojej dwuletniej corci. Ona niewiele chce jesc. Nie jest moze chuda, ale na samym mleku i kaszy zyc nie moze. Chcialabym, zeby jadla troche miesa, ale nie znam sposobu, zeby je przemycic. Mala jak tylko wyczuje mieso, to zaraz pluje :no:. Moj e-mail: katarzyna.gralak@wp.pl
 
Drogie Mamusie!!! Mam problemy z pocztą więc wklejam(w 2 częściach) tutaj zalecenia żywieniowe, które dostałam.
Miłej lektury i pozdrawiam!!!

Ogólne zalecenia dotyczące żywienia dzieci młodszych

(za: mgr inż. H. Weker, W. Szotowa i Z. Wachnik „Zywienie dzieci zdrowych”




PLANOWANIE I PRZYGOTOWYWANIE POSIŁKÓW DZIENNYCH



„Żywienie dzieci prowadzone zgodnie z zasadami racjonalnego żywienia gwarantuje pełne pokrycie zapotrzebowania organizmu na poszczególne składniki pokarmowe.
Składniki odżywcze występują w różnych produktach, w różnych ilościach, dlatego w dziennej racji pokarmowej – określającej ilość produktów przypadającą na jedno dziecko na jeden dzień – należy tak dobrać i zestawić produkty różnych grup, aby dostarczyć ustrojowi dziecka wszystkich niezbędnych składników pokarmowych (odżywczych) w optymalnych dla niego ilościach, zgodnych z zapotrzebowaniem. Jadłospis dla dziecka należy układać na podstawie dziennych racji pokarmowych.
W zestawach potraw należy dbać o to, aby białko zwierzęce było uzupełniane różnorodnym białkiem roślinnym – z przetworów zbożowych i warzyw. Produkty te są ważne również ze względu na to, iż dostarczają także witamin, soli mineralnych oraz błonnika, odgrywającego istotną rolę w pobudzaniu właściwej pracy jelit.
W czterech posiłkach dziecka w ciągu dnia powinno być obecne białko zwierzęce. Ze względu na szybki rozwój dzieci ważne jest zachowanie w jadłospisach korzystnego stosunku wapnia do fosforu, co w zasadzie jest możliwe tylko poprzez włączenie do nich mleka w różnych postaciach oraz serów żółtych i twarogowych w ilościach jednak nie większych niż określone normą.
Dzienna racja pokarmowa dziecka powinna być odpowiednio rozdzielona na poszczególne posiłki. Jako zasadę należy przyjąć, że I śniadanie, obiad i kolacja stanowią posiłki „duże”, a II śniadanie należy planować jako posiłek łagodzący uczucie głodu, lecz nie wywołujący długotrwałego uczucia sytości, a raczej pobudzający łaknienie, natomiast podwieczorek jako posiłek słodki. Podział dziennej racji pokarmowej w zależności od liczby posiłków powinien przedstawiać się następująco:

4 posiłki 5 posiłków

I śniadanie 25 % 25 %
II śniadanie 10 %
obiad 35 % 30 %
podwieczorek 15 % 10 %
kolacja 25 % 25 %

100 % 100 %




 
Wszystkie posiłki powinno otrzymywać dziecko regularnie w określonych porach dnia.


I śniadanie: podstawowym produktem śniadaniowym powinno być mleko – stąd konieczne jest przygotowanie zupy mlecznej z dodatkiem makaronu, klusek lub kasz, albo napoju gorącego sporządzonego na mleku ( kawy mlecznej, kakao, bawarki). Na śniadanie dzieciom przygotowuje się ponadto pieczywo z masłem, wędliną i serem lub jajkiem, różnymi pastami do kanapek oraz dodatkami z warzyw lub owoców. Pieczywo powinno być urozmaicone asortymentowo ( pszenne, razowe, pytlowe ), podobnie jaki i dodatki w postaci produktów białkowych oraz warzywno-owocowych.

II śniadanie: powinno tylko łagodzić uczucie głodu, lecz nie zaspokajać go całkowicie. W związku z tym podajemy dzieciom np. tylko małą kromkę pieczywa z dodatkiem produktów białkowych lub warzywno-owocowych oraz do picia soki, koktajle mleczno-owocowe w niewielkiej ilości ( ok. ½ szklanki ).

Obiad: w skład posiłku obiadowego wchodzi zupa, drugie danie i deser. Zupy przygotowuje się na wywarach jarskich (warzywa) lub rzadziej na wywarach mięsnych (rosoły). Składnik główny – pomidory, ogórki, inne warzywa – nadają zupie charakterystyczny smak. Dla dzieci urozmaica się zupy doprawą z masła, śmietany, mleka, niektóre białą zasmażką. Drugie danie obiadowe składać się powinno z produktu białkowego (mięso, ryby, ser, jaja, drób), produktu objętościowego (ziemniaki, kasze, kluski) oraz dodatków warzywnych – surówki, jarzyny na gorąco. Ulubionym deserem dzieci jest kompot lub porcja świeżych owoców.

Podwieczorek: jest w zasadzie posiłkiem słodkim. Na ten posiłek można podawać dzieciom ciasta, koktajle, kisiele, musy, galaretki, które mogą być podawane z mlekiem, a także owoce świeże lub przetwory owocowe z herbatnikiem lub ciastem.

Kolacja: powinna być posiłkiem gotowanym. W skład kolacji powinny wchodzić produkty, które w podanej racji pokarmowej, nie zostały wykorzystane w poprzednich posiłkach w ciągu dnia. Na kolację najlepiej podawać gotowane sezonowe warzywa z produktem białkowym, pieczywo i napoje z dodatkiem mleka. Można również na kolację podawać zupę mleczną, jeżeli dziecko nie otrzymało jej na pierwsze śniadanie.

W żywieniu młodszych dzieci duże znaczenie odgrywa urozmaicenie posiłków. Smak potrawy, zapach, wygląd, konsystencja, a także barwa zestawów posiłków wpływa bardzo istotnie na proces trawienia. Produkty i potrawy należy zestawiać tak, by nie dominował w nich jeden smak. Należy zwrócić uwagę na to, aby posiłki były barwne, bowiem wielobarwne posiłki zwiększają zainteresowanie dziecka jedzeniem i pobudzają łaknienie.
W żywieniu dzieci nie wolno stosować jako przyprawy octu i ostrych przypraw. Stosuje się przyprawy naturalne: zieloną pietruszkę, zielony koperek, naturalne soki – z cytryny, kwaszonek, z owoców, oraz czosnek, majeranek, chrzan, kminek, cukier i inne. Należy zwrócić uwagę przy planowaniu posiłków na odpowiednią konsystencję i koncentrację potraw. Ma znaczenie zwłaszcza dla dzieci najmłodszych. Dzieci w wieku 1 – 3 lat powinny otrzymywać pożywienie stosunkowo skoncentrowane. Podawanie dużej ilości mało treściwej zupy, czy rozwodnionego mleka (słaba kawa zbożowa lub herbata z niewielką ilością mleka) daje tylko uczucie pozornego nasycenia. Im dziecko młodsze, tym bardziej skoncentrowane potrawy powinno otrzymywać, a zapotrzebowanie na płyny uzupełniać należy między posiłkami.
 
reklama
Przykłady jadłospisów dla dziecka w wieku 1 – 3 lat


Jadłospis I (okres wiosny)
I śniadanie

200 – 250 g zupa mleczna z makaronem
50 g pieczywo razowe z masłem (5 g) i pasta z jaj (30 – 40 g)
50 g rzodkiewki


II śniadanie

150 g serniczek z owocami


Obiad

200 g zupa owocowa z grzankami
50 g kurczak pieczony
100 g ziemniaki puree
30 g sałata zielona ze śmietaną
70 – 100 g marchew gotowana


Podwieczorek

150 – 200 g koktajl mleczno-owocowy
10 g wafelek


Kolacja

150 – 200 g herbata z mlekiem
50 g pieczywo z masłem (5 g) i tartym żółtym serem (5 g)
100 g surówka z pomidorów

Jadłospis 2 (okres lata)
I śniadanie

200 – 250 g kakao
50 g pieczywo z masłem (5 g), twarogiem (50 g) i miodem (10 g)
50 g owoce (np. truskawki, maliny, poziomki)


II śniadanie

100 g herbata
25 g kanapka z pastą z żółtego sera ze szczypiorkiem (15-20 g)


Obiad

200 – 250 g zupa pomidorowa z ryżem
35 g cielęcina pieczona z ziemniakami (100-150 g)
75 g szpinak
150 g kompot z jabłek i śliwek


Podwieczorek

100 – 150 g galaretka z mleka ukwaszonego z owocami


Kolacja

200 – 250 g zupa mleczna z lanym ciastem
50 g pieczywo pszenno-razowe z masłem (5 g), wędlina (15 g)
100 g pomidor


Jadłospis 3 (okres jesieni)

I śniadanie

200 –250 g zupa mleczna z płatkami owsianymi
50 g pieczywo pszenne z masłem (5 g) i pastą z sera twarogowego (50 g)
100 g pomidor


II śniadanie

100 g koktajl mleczno-owocowy
20 – 30 g szarlotka drożdżowa


Obiad

200 – 300 g barszcz ukraiński z mięsem
125 g knedle ze śliwkami
50 – 75 g surówka z marchwi i jabłek


Podwieczorek

100 – 150 g kisiel mleczny z owocami


Kolacja

200 – 250 g kawa z mlekiem
50 g jajo sadzone na parze, kalafior gotowany (100 g)
50 g pieczywo razowe z masłem (5 g) i koperkiem

Jadłospis 4 (okres zimy)

I śniadanie

250 g zupa mleczna z kaszą krakowska
50 g pieczywo z masłem (5 g) i wędliną (15 g)
100 g jabłka


II śniadanie

150 g koktajl mleczno-owocowy
10 g herbatniki


Obiad

200 – 250 g rosół z lanym ciastem
50 g zrazy mielone z ziemniakami (100-150 g)
50 g surówka z kapusty kwaszonej z marchwią
50 g buraczki


Podwieczorek

100 g nektar owocowy
3 – 5 g sztuk koreczków z żółtego sera


Kolacja

150 – 200 g herbata z mlekiem
100 g pierogi leniwe ze śmietaną
50 – 100 g surówka z marchwi i jabłek”
 
Do góry