reklama
Forum BabyBoom

Dzień dobry...

Starasz się o maleństwo, wiesz, że zostaniecie rodzicami a może masz już dziecko? Poszukujesz informacji, chcesz się podzielić swoim doświadczeniem? Dołącz do naszej społeczności. Rejestracja jest bezpieczna, darmowa i szybka. A wsparcie i wdzięczność, które otrzymasz - nieocenione. Podoba Ci się? Wskakuj na pokład! Zamiast być gościem korzystaj z wszystkich możliwości. A jeśli masz pytania - pisz śmiało.

Ania Ślusarczyk (aniaslu)

  • Czy pomożesz Iwonie nadal być mamą? Zrób, co możesz! Tu nie ma czasu, tu trzeba działać. Zobacz
reklama

Anemia i zelazo

reklama
Witam,

Z doświadczenia wiem niestety, że ta hemoglobina jest za niska. Radziłabym przyjmowanie żelaza i kontakt z lekarzem.
 
No,u mnie to było podobnie,a nawet jeszcze gorzej-9,8.Z początku brałam Ferrum Lek,ale teraz mi zapisała Tardyferon i jeszcze nie wiem,czy będzie skuteczny.Ale polecam dużo truskaweczek i wątróbkę(mają sporo żelaza)
Pozdrawiam.
 
Ten wynik jest dość niski. Minimum normy to 12. Lekarz na pewno zaleci żelazo, ale jak mówią poprzedniczki najlepiej poczekać na lekaża. On będzie wiedział jaki preparat będzie najlepszy.
W preparatach witaminowych dla kobiet w ciąży jest żelazo i kwas foliowy ułatwiający jego wchłanianie. Jednak dawka jest raczej uzupełniająca i zapobiegająca niedoborom niż lecznicza.
pozdrawiam
 
ja tez mam niska hemoglobine i lekarz przepisal mi tardyreron
A ja do tego biore sobie jeszcze prenatal i podskoczylo mi troszke ;)
 
Norma jest faktycznie ok 12, ja mam połowę z tego- 6,2 i żadne dodatkowo przyjmowane żelazo mi nie pomaga. Dobrze, że to już końcówka ciąży. Chociaż anemię (ale jeszcze nie tak niską ) mam od 5 miesiąca.
 
Wynik ponizej 11 w ciazy (w naszym stanie norma 12 nie obowiazuje.... dotyczy kobiet nieciezarnych podobno), to lekka anemia. Nie zawsze konieczne jest przyjmowanie preparatow zelaza. Najpierw powinno sie ustalic przyczyne spadku hemoglobiny. Ja mam np. obecnie hemoglobine 10,4, wiec za niska, a poziom zelaza za wysoki, wiec przyjmowanie jego preparatow jest bezcelowe. Dlatego powinno sie zrpobic dodatkowe badania. Wlasnie oznaczenie poziomu zelaza, witaminy b12, HiBC i dokladna morfologie z rozmazem recznym. Niestety nasi lekarze przy spadku hemoglobiny od razu przepisuja preparaty zelaza, co jak widac po moim przykladzie, czasami zupelnie moze mijac sie z celem.
Powinno sie takze patrzec na dodatkowe oznaczenia, jak MCV (srednia objetosc krwinki), MCH (srednia zawartosc hemoglobiny w krwince) oraz MCHC (srednie stezenie hemoglobiny w krwince), ktore wskazuja na typ anemii, czasami przyczyne.... Wiec to wszystko nie jest takie proste. Odradzam w kazdym wypadku samodzielne przyjmowanie zelaza, bo mozna nabawic sie niepotrzebnych zaparc ;-)
 
U mnie hemoglobina poleciała na łeb w 20 tygodniu ciąży. Wcześniej miałam wzorcowe 14, a potem zaledwie 11. Dostałam Tardyfenol, ale niestety pojawiły się problemy z zaparciami, co niestety często zdarza się przy przyjmowaniu preparatów z żelazem. Po porodzie, w drugiej dobie, poziom hemoglobiny spadł do 8 i dostałam Hemofer. Nie wiem jak jest teraz, dwa miesiące po porodzie, ale czuję się dobrze, więc mam nadzieję, że jest ok.
 
ja też mam niska hemoglobinę (9,1) ale z tego, co wiem, nie wolno jeść za dużo wątróbki w ciąży, bo zawiera dużo wit. A a jej nadmiar może doprowadzić do wad rozwijowych u dziecka
 
reklama
Cześć !!!

Poziom hemoglobiny nie powinien spadać poniżej 11 dla kobiet w ciąży. Wszystkie normy podane w laboratoriach nie dotyczą kobiet w ciąży więc wynik interpretuje dopiero lekarz. To prawda, że nie zawsze przyczyną niskiej hemoglobiny jest niedobór żelaza.
Żelaza nie można brać samodzielnie w stanie "normalnym" a co dopiero w ciązy, więc sama nic nie bierz. Jeśli poczekasz na ginekologa tydzień czy nawet dwa to nic się strasznego nie stanie.
Ja również mam za niski poziom hemoglobiny od początku ciąży, mam przepisane przezlekarza dodatkowe preparaty oprócz witamin (Feminatal N). Naturalnie hemoglobinę podwyższają buraczki i soki: z czarnej pożeczki i aronii.

Pamietajcie wątróbki nie jedzcie. DUŻA zawartość wit. A powoduje wady rozwojowe czaszki u dziecka.

Pozdrawiam wszystkie Mamusie
 
Do góry