reklama
Forum BabyBoom

Dzień dobry...

Starasz się o maleństwo, wiesz, że zostaniecie rodzicami a może masz już dziecko? Poszukujesz informacji, chcesz się podzielić swoim doświadczeniem? Dołącz do naszej społeczności. Rejestracja jest bezpieczna, darmowa i szybka. A wsparcie i wdzięczność, które otrzymasz - nieocenione. Podoba Ci się? Wskakuj na pokład! Zamiast być gościem korzystaj z wszystkich możliwości. A jeśli masz pytania - pisz śmiało.

Ania Ślusarczyk (aniaslu)

  • Czy pomożesz Iwonie nadal być mamą? Zrób, co możesz! Tu nie ma czasu, tu trzeba działać. Zobacz
reklama

Anemia i zelazo

A to lista zawartości żelaza w niektórych produktach (w mg na 100 g produktu):

Wątroba wieprzowa 17,5
Wątroba cielęca 10,3
Soja 8,0
Nerki wieprzowe 7,8
Żółtko jaj 7,2 (dla porównania: całe jaja- 100 g: 2,7 mg)
Fasola 6,9
Kasza gryczana 6,0
Mąka pszenna 6,0
Płatki owsiane 4,4
Natka pietruszki 4,3
Mąka żytnia razowa 4,0
Kasza jęczmienna 3,8
Kasza manna 2,9
Twaróg tłusty 2,8
Twaróg chudy 2,7
Ser topiony 2,7
Chleb razowy 2,7
Boćwina 2,6
Szpinak 2,4
 
reklama
wszystkie warzywa zielonolistne zawieraja zelazo np. brokuly, salata.
Bardzo dobrym zrodlem tego pierwiastka sa miesa wolowe i wieprzowe. Trzeba tylko pamietac o wit. C ktora ulatwia przyswajanie tego pierwiastka.
Nalezy ograniczyc do minimum herbate i kawe.
Jest taki wierszyk:

"Żelazo nie lubi kawy
przed herbatą też się wzbrania.
Za to wraz z C witaminą
bardzo łatwo się je wchłania."
 
o wlasnie znalazlam cos :-D :-D :-D :-D :-D

Żelazo :cool2:
Zapotrzebowanie ok.18 [mg]
kobiety w ciąży ok.26[mg]
[mg/100g]

drożdże piwne – 18
pestki dyni - 15
otręby pszenne 14,9
grzyby suszone 11,5
kakao – 10,7
pokrzywa - 10,0
zarodki pszenne 9,0
soja (sucha) 8,0
morele suszone – 7,8
żółtko jaja – 7,2
fasola biała(sucha) 6,9
siemię lniane - 5,7
zielona pietruszka 5,0
szczaw 4,9
kasza jaglana 4,8
groch żółty(suchy) 4,7
pieczywo chrupkie(żytnie) 4,0
śliwki suszone, mąka pszenna, płatki owsiane 3,9
płatki jęczmienne - 3,6
orzechy laskowe, płatki pszenne - 3,4
szpinak, rodzynki, figi 3,3
botwina 3,2
soczewica (kiełki) - 2,9
płatki żytnie - 2,7
papryka słodka 2,6
śliwki suszone 2,5
chleb żytni(pumpernikiel) 2,4
jajka 2,2
chleb i bułki(graham), chleb żytni(ciemny) 2,2
marchew - 2,1
soczewica czerwona 2,06
daktyle - 2,0
groszek zielony – 1,9
fasola szparagowa, groch - 1,35
sałata - 1,1
kiełki pszeniczne - 1,0
maliny, jeżyny, porzeczki, miód pszczeli – 0,9
kasza jęczmienna pęczak
winogrona, brzoskwinie, brokuły gotowane, kiełki mung, ryż, płatki kukurydziane – 0,8
fasola mung (kiełki) - 0,7
kasza gryczana, jęczmienna perłowa 0,65
pomidory, cebula, kapusta, sałata, selery, banany, borówki – 0,6
ogórek - 0,5
kuskus 0,38
granaty - 0,3
kasza manna 0,16
mleko – 0,05 miligrama
 
tak mi sie cos zdaje ze jak sie je podroby to one maja duzo zelaza, np watrobki kurczaka itp, chociaz nie wiem czy nie powinnas lykac dodatkowych witamin ze zwiekszona dawka zelaza. Lekarz nic Ci nie zalecil?
 
Najlepiej przyswajalne żelazo można znaleźć w produktach pochodzenia zwierzęcego. Witamina C poprawia jego przyswajanie. Wydaje mi się, że jeśli ma się zamiar łykać wit.C to dlaczego nie witaminy dla kobiet w ciąży...:eek: Pod kontrolą lekarza, plus oczywiście zrównoważona dieta.

Osobiście podrobów np. wątróbki z kurczaka nie polecam, szczególnie w ciąży, ze względu na to, że gromadzi w sobie wiele związków chemicznych pochodzących z karmy jaką był karmiony kurczak, a do takiej karmy dosypuje się wiele - od hormonów po leki...

Pozdrawiam!
 
Osobiście podrobów np. wątróbki z kurczaka nie polecam, szczególnie w ciąży, ze względu na to, że gromadzi w sobie wiele związków chemicznych pochodzących z karmy jaką był karmiony kurczak, a do takiej karmy dosypuje się wiele - od hormonów po leki...

Jestem tego samego zdania. Wątróbki są niewskazane dla kobiet w ciąży.
 
Wczoraj byłam u pani doktór i z badań wyszło, że mam bardzo duży niedobór żelaza. Co oprócz tabletek mogę zastosować w diecie? Najgorsze jest to, że nic mi nie smakuje i będę zmuszona jeść na siłę, ale czego się nie robi dla maleństwa. Także proszę o przepisy:)
 
Mam ten sam problem tylko ze ja z tym zyje od ponad 30 lat obecnie tez oczekuje dzidziusia ,najlepiej działa zielona pietruszka na kanpkach razem ze szczypiorkiem jak nie lubisz samej , pije soki z czarnej albo czerwonej porzeczki i sok z buraczków z jabłkiem (ten polecam dobrze schłodzic )Pozdrawiam
 
reklama
Ja nie wchłaniam żelaza z przewodu pokarmowego, więc przyjmowałam zastrzyki, ale nieocenionymi źródłami żelaza są:
- przede wszystkim czerwone mięso
- szczypiorek i pietruszka, tak jak napisała akolinek
- żółtko jajka
- wątróbka (zwłaszcza cielęca) i inne podroby
- fasola, soczewica, bób
- pieczywo z pełnego przemiału
- suszone owoce, orzechy, pestki dyni, rodzynki
- warzywa o ciemnozielonych liściach (np. sałata)
- botwinka i buraki
- herbata z pokrzywy - gigantyczny zastrzyk żelaza
Żelazo wchłania się z witaminą C, więc albo w trakcie posiłków przyjmuj syntetyczną albo pij soki cytrusowe. Unikaj kawy i herbaty, bo one wypłukują żelazo i magnez z organizmu. Oczywiście, jeśli tam czasem wypijesz kawę, to nic się nie stanie.
Dużo żelaza zawiera też czerwone wino, ale to raczej nie w ciąży:-)
Zawartość żelaza w szpinaku to mit, bo wynika z pomyłki zecera, który postawił przecinek w złym miejscu. Ilości żelaza w szpinaku są śladowe.
 
Do góry