reklama
Forum BabyBoom

Dzień dobry...

Starasz się o maleństwo, wiesz, że zostaniecie rodzicami a może masz już dziecko? Poszukujesz informacji, chcesz się podzielić swoim doświadczeniem? Dołącz do naszej społeczności. Rejestracja jest bezpieczna, darmowa i szybka. A wsparcie i wdzięczność, które otrzymasz - nieocenione. Podoba Ci się? Wskakuj na pokład! Zamiast być gościem korzystaj z wszystkich możliwości. A jeśli masz pytania - pisz śmiało.

Ania Ślusarczyk (aniaslu)

  • Czy pomożesz Iwonie nadal być mamą? Zrób, co możesz! Tu nie ma czasu, tu trzeba działać. Zobacz
reklama

Anemia i zelazo

reklama
mnie spadł ostatnio do 12,1 i już się wystraszyłam że jestem na grznicy normy ale skoro do 11 jest ok, to nie jest aż tak źle
 
bith 12,1 to poziom w normie wiec nie masz sie czym martwic zwlaszcza ze na zime poziom hemoglobiny zawsze spada wiem co mowie bo honorowo oddawalam krew zanim bylam w ciąży tak ze jest ok :-)
 
ginekolog tez tak powiedzial ze jest ok, ale dodatkowo przepisal jakis preparat zelaza "sorbifer durules" tak na wszelki wypadek , brala to ktoras z Was?
 
nie ale ja tez bralam zelazo ale jakas inna nazwa
zdjcie004ib5.jpg


 
mnie spadł ostatnio do 12,1 i już się wystraszyłam że jestem na grznicy normy ale skoro do 11 jest ok, to nie jest aż tak źle

U mnie norma to 12,3 a nie jestem w ciąży;-). Więc wszystko jest ok:-).

ginekolog tez tak powiedzial ze jest ok, ale dodatkowo przepisal jakis preparat zelaza "sorbifer durules" tak na wszelki wypadek , brala to ktoras z Was?

Ja brałam, choć hemoglobina wciąży spadła mi tylko do 11,5, ale brałam kilka miesięcy po jednej tabletce dziennie:tak:. Takie było zalecenie lekarza:-).
 
:confused:W jakich produktach jest najwiecej zelaza i ile musialabym tego jesc dziennie aby nie dostac anemii?:confused:
Przy ostatniej ciazy dostalam bardzo ciezkiej anemii i zostawili mnie 5 dni dluzej w szpitalu :no: :no: :no: i 2 x dziennie walili we mnie zastrzyki.:happy2:
 
dużo żelaza jest w warzywach zielonych, typu szpinak, sałata, kukurydza, w ciemnym pieczywie razowym, cielęcinie, oraz rybach - wiem bo też stusuję takową dietę :)
 
natunia, powinnas miec czeste badania zeby poziom zelaza monitorowac. zelaza jest duzo w czerwonym miesie, kurczaku, jajkach i tzw 'wzmocnionych' chrupkach sniadaniowych. ja biore witaminy ciazowe ktore zawieraja zelazo i dopycham sie szpikaniem, truskawkami i od czasu do czasu stekiem w dobrej restauracji.
 
reklama
ja znalazlam to:

"Szpinak nie jest tak cennym źródłem żelaza, jak kiedyś uważano. Po pierwsze: jest go w nim mało, bo zaledwie 2,4–3,9 mg w 100 g (dla porównania w białej fasoli 6,9 mg). Po drugie: organizm jest w stanie przyswoić tylko jeden jego procent (a np. żelazo z produktów zwierzęcych przyswaja aż w 30 proc.). Jednak szpinak ma inną zaletę; zawiera ok. 140 mcg kwasu foliowego (czyli witaminy B9), który też jest niezbędny do produkcji czerwonych krwinek w szpiku. Najcenniejszy jest szpinak surowy lub blanszowany (wrzucony na kilka sekund do wrzątku), bo długotrwałe podgrzewanie niszczy kwas foliowy..."

"...Rozwijające się dziecko potrzebuje bowiem ok. 800–1000 mg żelaza i czerpie je oczywiście z organizmu matki. Dlatego już od pierwszego miesiąca ciąży kobiety powinny zwiększyć do ok. 30 mg dzienną dawkę tego pierwiastka w pożywieniu. W przeciwnym razie zapasy żelaza w organizmie szybko się wyczerpią i dojdzie do niedokrwistości. Poważna anemia u przyszłej matki zagraża zdrowiu dziecka, które może urodzić się mniejsze, słabiej rozwinięte i niedotlenione...."

"... Trzeba codziennie jeść produkty bogate w żelazo (głównie mięso). Najlepiej łączyć je z warzywami, które zawierają witaminę C, ułatwiającą wchłanianie żelaza. Można też pić sok z liści pokrzyw (do kupienia w aptece), który działa krwiotwórczo. Jeśli jednak anemia jest zaawansowana, trzeba uzupełnić zasoby żelaza, przyjmując przepisane przez lekarza preparaty (zwykle żelazo i kwas foliowy)...."

wiecej tutaj: VITA - Kobieta z
 
Do góry