reklama
Forum BabyBoom

Dzień dobry...

Starasz się o maleństwo, wiesz, że zostaniecie rodzicami a może masz już dziecko? Poszukujesz informacji, chcesz się podzielić swoim doświadczeniem? Dołącz do naszej społeczności. Rejestracja jest bezpieczna, darmowa i szybka. A wsparcie i wdzięczność, które otrzymasz - nieocenione. Podoba Ci się? Wskakuj na pokład! Zamiast być gościem korzystaj z wszystkich możliwości. A jeśli masz pytania - pisz śmiało.

Ania Ślusarczyk (aniaslu)

  • Czy pomożesz Iwonie nadal być mamą? Zrób, co możesz! Tu nie ma czasu, tu trzeba działać. Zobacz
reklama

Ciąża a dentysta

reklama
ja kontrolę mam juz za sobą, ale dobrze wiedzieć ze są takie znieczulenia a co z prześwietleniem zęba?? można??
 
Rzeczywiście promieniowanie jonizujące jest szkodliwie dla płodu, zwłaszcza w czasie pierwszego trymestru. Z reguły badania rentgenowskie jeśli tyko mogą być odsunięte w czasie – powinny być zaniechane. Jednakże w sytuacji absolutnej konieczności, np. ostrego bólu, który musi być zdiagnozowany prześwietlenie zębów jest dopuszczalne. Wiązka promieniowania, które jest używane do wykonania zdjęcia wewnątrzustnego w pozycji leżącej nie jest kierowana w żadnej projekcji na płód. W trakcie badania tułów od szyi do ud zasłonięty jest fartuchem ochronnym z gumy ołowianej, która chroni macicę przed promieniowaniem rozproszonym. Dostępne obecnie elektroniczne urządzenia wspomagające leczenie kanałowe (endometry) pozwalają ograniczyć ilość potrzebnych zdjęć rtg.
 
Miłka dzięki za fachową wiedze,dobrze jest o tym wiedzieć a co myslisz o tym znieczuleniu??
 
Ciąża nie jest przeciwskazaniem do leczenia zębów z znieczuleniu. Środki miejscowego znieczulenia nie działają w stosowanych dawkach szkodliwie. Zawierają one wprawdzie niewielki dodatek środków obkurczających naczynia, które potencjalnie mogą powodować skurcze ciężarnej macicy, lecz nie w tak nikłych dawkach. Strach przed bólem powoduje znacznie większe naturalne wydzielanie hormonów stresu z nadnerczy niż ich ilość zawarta w ampułce znieczulenia miejscowego :-)
 
Ktoś ma jakąś wiedzę na temat leczenia zębów ze znieczuleniem a karmienie piersią?

Będę wdzięczna za odpowiedzi.
 
Pamiętaj o poinformowaniu stomatologa, że karmisz piersią.
Możesz godzinowo tak ustawić wizytę, aby nakarmić dziecko, zrobić ząb z nieczuleniem i po 2-3 h można znowu dziecko karmić piersią (znieczulenie po tym czasie zniknie z organizmu). Ilość podanego znieczulenia jest niewielka i w żaden sposób nie może wpłynąć na pokarm. Można też oczywiście odciągnąć pokarm, tak aby starczył na dwa kolejne karmienia, żebyś była pewna i spokojna o bezpieczeństwo i zdrowie dziecka.
 
Dziękuję :-)

Jakoś nie wyobrażam sobie robienie żęba bez znieczulenia a czuję że po ciąży 2-3 dziurki się zrobiły :-D ale mały jest najważniejszy :-)
 
reklama
Do góry