reklama
Forum BabyBoom

Dzień dobry...

Starasz się o maleństwo, wiesz, że zostaniecie rodzicami a może masz już dziecko? Poszukujesz informacji, chcesz się podzielić swoim doświadczeniem? Dołącz do naszej społeczności. Rejestracja jest bezpieczna, darmowa i szybka. A wsparcie i wdzięczność, które otrzymasz - nieocenione. Podoba Ci się? Wskakuj na pokład! Zamiast być gościem korzystaj z wszystkich możliwości. A jeśli masz pytania - pisz śmiało.

Ania Ślusarczyk (aniaslu)

  • Czy pomożesz Iwonie nadal być mamą? Zrób, co możesz! Tu nie ma czasu, tu trzeba działać. Zobacz
reklama

cukrzyca w ciąży

kończa mi się paski. Chciałam dostać recepte u mnie w przychodni ale usłyszałam , że muszę mieć zaświadczenie , że mam cukrzycę :szok: myślałam ,że wystarczy książeczka ciąży, wyniki obciążenia glukozą 75g i glukometr. Paski mam do poniedziałku, teściu ma mi dać 50 szt (bo tez ma taki glukometr) a w piątek mam wizytę u swojej gin, więc w razie co ona mi już przepisze receptę .

Ostatnio sprawdziłam opcję naleśnikową . Z mięsem gotowanym, z kurczaka (wyjęłam z zupy pomidorowej) + smażone grzyby +smażona cebulka + kiszona kapusta. Po 1 szt takiego naleśnika na śniadanie cukier miałam 98. Natomiast na drugi dzień na śniadanie naleśnik tylko z ugotowaną kaszą gryczaną , kiszona kapustą i 2 plasterkami wędliny 146:szok: Kasza gryczana na śniadanie chyba nie najlepsza ;-):-)

Mimo wsystko zauważyłam , że już mi lepiej idzie z dobieraniem produktów i waga stanęła , przestałam chudnąć - ufff , bo jedna pani doktor w szkole rodzenia powiedziała , że lepiej nie chudnąć tym bardziej w 3 trymestrze
 
reklama
od stycznie gin mi powiedzial ze paski refundowane dostaja tylko te ciężarne ktore biora insuline.
na szczescie mój to w pewien sposob obszedl..

A u mnie od dwoch tyg jem dosyc zachciankowo. tak to jest ze jak sie nie moze, to ma sie ochote. ale cukry i tak dobre..
 
Betina, to co powiedział Ci lekarz to nieprawda - mój rodzinny internista też tak mówił więc zadzwoniłam do Rzecznika Praw Pacjenta który to oczywiście zdementował, powiedział że cukrzyca ciężarnych to taki typ cukrzycy jak inne i refundacja się należy obojętnie czy cukrzyca jest regulowana dietą czy insuliną. Mój ginekolog to też potwierdził.
Lekarze już w tym bałaganie NFZ sami niestety nie wiedzą co i jak ... tyle mają zmian że nie nadązają.
 
mnie to juz i tak nie dotyczy bo pasków mam w sam raz na ten ostatni miesiąc i więcej juz nie bede kupowac.
ale powiedzial mi ze jakby sie mnie pytali to mam mówić że biore insuline :laugh2:
 
Cześć dziewczyny:-)

ja tu jedyna chyba z cukrzycą "przedciążową" (pierwszy typ), nie z ciążową. Mam niestety trochę doświadczenia w tym słodkim temacie;-)

Co do cukrów rano to wtedy jest zwykle największe zapotrzebowanie na insulinę i stąd cukry po śniadaniu mogą być wyższe niż te np. popołudniowe. Warto na śniadano jeść coś z dużą ilością błonnika - np. ciemne, pełnoziarniste pieczywo, warzywa (błonnik opóźnia wchłanienie cukru).

Woda z cytryną nie obniża cukru we krwi, ale pomaga wypłukać go z moczu. Więc jak macie wyższe cukry - takie ok. 160 to dobrze wypić wodę z plasterkiem cytryny, bo wpłuczecie wtedy szybciej i cukier i ew. aceton, a i jedno i drugie może zaszkodzić dziecku.

Radzę unikać w ciąży posiłków, które są połączeniem węglowodanów, białka i tłuszczu (np. pizza), bo baaaardzo nieprzewidywalnie się whłaniają i podnoszą cukier. Po dwóch godzinkach po pizzy może być ok, ale po 4 godzinach cukier nagle jest wysoki, bo białko i tłuszcz whłaniają się nawet przez 5 godzin.

Trzymam kciuki za wszystkie słodkie mamy:-)
 
Witam dziewczyny. Chciałam zapytać Was o radę co mam robić... otóż na ostatniej wizycie 12 stycznia gin widząc moje pomiary cukru Zdjęcie0274.jpg - właśnie takie stwierdził, że takie skoki są nie groźne i trzymamy się diety i widzimy się za 3 tyg, chyba że by cukier rósł to mam dzwonic wcześniej. No i zastanawiam się czy nie przyspieszyć tej wizyty z następnej soboty na tą. spójrzcie: Zdjęcie0273.jpg... Mam powody do obaw ?? wydaje mi się, że jest troche za często za wysoki ten cukier... a wg Was???
 
Ostatnia edycja:
ten pierwszy pomiar to jest ok.moim zdaniem. 130 to jeszcze zle nie jest. jesli sie martwisz to wizyte przyspiesz. ja mialam cukry na czczo tak ok 90 i moja pani doktor stwierdzila ze to za duzo bo malo jem wtedy na sniadanie i tak bylo(jedna mala kromka z wedlina bez maselka).bylam glodna a tak nie powinno byc. dostalam insuline cukier spadl i moglam zjesc wiecej:)
 
madziarra21 nie jest źle, bo przed jedzeniem jest ok. Wyższe
cukry masz tylko po posiłkach. To oznacza, że albo jesz coś co tak podnosi Ci cukier albo (jeśli jesteś na insulinie) dajesz za mało insuliny na posiłki.

Warto najpierw pokombinować z dietą, bo cukry skaczą Ci po śniadaniu i po obiedzie - z tego co widzę w dzienniczku. Nie jedz na śniadanie jasnego pieczywa albo jedz trochę mniej węglowodanów (np. pieczywa) - możesz sobie zrobić jakąś sałatkę z warzyw i serem/drobiem zamiast zjadać dodatkową kanapkę.
Lepiej nie jeść miodu, dżemu, pasztetów (dodają do nich kaszę manną), bo to cukry proste. Warto dodać do śniadania jakieś otręby. Co do cukrów po obiedzie to ta sama zasada - makaron czy ziemniaki lepiej zastąpić kaszą gryczaną albo jaglaną. Warto zjeść jakąś surówkę z sałatą, selerem, ogórkiem, pomidorkiem, jakimś warzywkiem, które ma błonnik. Staraj się niczego nie rozgotowywać - makaronu, ryżu, marchewki, itp. Bo im bardziej rozgotujesz tym wyższy indeks
glikemiczny produktu (szybciej się będzie wchłaniać i podnosić cukier). Zarówno na śniadanie i na obiad lepiej unikać owoców (zwłaszcza bananów i winogron).
Może jak przypilnujesz śniadań i obiadów to cukry się poprawią:-)
 
marta_diabet wow :) na wszelki wypadek zadzwoniłam do ginka i kazał mi dziś o 17 podejść do niego i zobaczymy co stwierdzi, podejrzewam, że wygoni do diabetologa a stamtąd dostanę insulinę :)
Chodzi właśnie o to, że tak jak piszesz staram się pilnować tych posiłków a i tak się podnosi cukier. Np po samej parówce bez chleba na śniadanie miałam 140. Cięzko mi kontrolować, dobierać składniki do potraw itp bo nigdy większej uwagi nie przykładałam do tego co jem... zobaczymy co gin powie...
 
reklama
Madziarra21 - wg mnie te wyniki nie są kiepskie, ale wiem też żeby dieta się kupy trzymała to najważniejsze żeby: jeść co 2-3h, na pierwsze śniadanie (do godz 12) nie jeść nabiału (szybko podnosi cukier na cały dzień) , chleb tylko pełnoziarnisty, do obiadu i kolacji zawsze jakieś warzywo surowe, owoce tylko do godz 18, wędliny chude (parówki to chyba niezbyt dobry pomysł, ja nie jem ich wcale w ciąży) , białe makarony i ryż tylko okazjonalnie-malutko, jeśli chodzi o ziemniaki to trzeba testować (ja np mogę je jeść bo nie mam po nich skoków)

Pozdrowienia
 
Do góry