reklama
Forum BabyBoom

Dzień dobry...

Starasz się o maleństwo, wiesz, że zostaniecie rodzicami a może masz już dziecko? Poszukujesz informacji, chcesz się podzielić swoim doświadczeniem? Dołącz do naszej społeczności. Rejestracja jest bezpieczna, darmowa i szybka. A wsparcie i wdzięczność, które otrzymasz - nieocenione. Podoba Ci się? Wskakuj na pokład! Zamiast być gościem korzystaj z wszystkich możliwości. A jeśli masz pytania - pisz śmiało.

Ania Ślusarczyk (aniaslu)

  • Czy pomożesz Iwonie nadal być mamą? Zrób, co możesz! Tu nie ma czasu, tu trzeba działać. Zobacz
reklama

Interpretacja wyników beta HCG

Jeśli dobrze liczę to 4 tydzień
Jeżeli miesiączka była 5.07 to 6+4. Nie czwarty. Liczysz ilość tygodni i dni od pierwszego dnia (czyli właśnie od 05.07).
Ale ja te badanie robiłam około 2 tyg temu, nie znam się na tym dopiero skonczylam 18 lat.Dzisiaj zrobię kolejne, więc odrazu zapytam jaki powinien być wynik, jeśli wszystko byłoby w porządku?
Jeżeli dwa tygodnie temu to zmienia postać rzeczy.

Możesz się już teraz umówić się ginekologa bo ok 7 tyg do oceny rozwoju ciąży nie służy beta tylko USG.

Na tym etapie nie ma wartości konkretnej, jaka powinnaś mieć w danym dniu. Są widełki dla danych tygodni. Jeżeli dzisiaj powtórzysz, to powinnaś sie mieścić w przedziale dla 7 tygodnia 🙂
 
reklama
Cześć dziewczyny, jestem w drugiej ciąży. 18.10 beta wyniosła 9692 a po 48h niecałe 14tysięcy.... czy to nie za mały przyrost? Martwie sie... jutro gin , tydzień temu nic na usg nie widział....
 
Widzę, że temat nawet świeży więc może ktoś tu jeszcze zagląda 😅 miałam już 2 wizyty u ginekologa i oczywiście wtedy nie pomyślałam żeby zapytać, a teraz mam wizytę za 3 tygodnie i nagle naszły mnie rozmyślenia :p pierwsza wizytę miałam według usg w 5tyg 2 dni, według kalendarzyka 5tyg 1 dni (możliwe że ja owulacje miałam kilka dni wcześniej niż wskazuje mój kalendarzyk więc wtedy by wychodziło że ciąża może być starsza np o tydzień czyli wychodziłby 6 tydzień a nie 5) a betę hcg robiłam dwa dni wcześniej i wyszła mi
10 829,030 a normy w tym laboratorium podane są bardzo ogólnikowo a mianowicie:
1-10 tydzien: 202- 231 000
11-15 tydzien: 22536 - 234 000
16-22 tydzien: 8007 - 50064
23-40 tydzien: 1600 - 49 413
Więc ciężko stwierdzić po tym stwierdzić czy na 5 albo 6 tydzień beta jest prawidłowa.
Dodam jeszcze, że wtedy na usg jak przy takiej wysokiej becie to było widać tylko pęcherzyk bez zarodka. Tylko też mi się wydaje że jakby to był 6 tydzień tak jakby wychodziło jeżeli miałam wcześniej owulacje to już zarodek powinno być widać? Bo właśnie dziwi mnie taka, wysoka beta według innych norm znalezionych na necie, 5/6 tydzień a jeszcze brak zarodka .
3 tygodnie później miałam drugie usg na którym wyszedł 8 tydzień ciąży, zarodek był, serduszko biło No i zrobiłam też znowu dwa dni wcześniej betę hcg w innym miejscu ale się okazało że wysyłają do tego samego laboratorium i normy są identyczne jak za pierwszym razem i tym razem moja beta wyniosła 225 000.
Nie robiłam porównania po 48h ani po tygodniu a 3 tygodnie to chyba już za długi czas żeby porównać wzrost bo też czytałam że przy dużych wartościach nie wrasta już tak szybko. Ale wydaje mi się że wzrost ogólnie jest ok bo teraz już zarodek się zagnieździł, serce biło. Jedynie mnie zastanawia czy to nie są wysokie wyniki bety jak na mój tydzień ciąży, bo według tych norm nie umiem określić że jak jest podane że do 10 tyg jest max norma 231 000 to czy moja beta 225 000 powiedzmy na 8 tydzień z usg a z owulacji może być 9 tydzień ale chyba usg tutaj daje najpoprawniejszy tydzień ciąży mieści się w normie czy może jest wyższa? Na necie są przeróżne normy bo wiadomo zależy od laboratorium ale do tego laboratorium dokładnego wytłumaczenia nie ma :p
Oczywiście za 3 tygodnie pierwsze co zapytam o te normy bety dla tego laboratorium ale może do tego czasu ktoś też miał podobna sytuację albo nawet wyniki gdzie był też taki przedział norm.
 
Dodam może jeszcze, że to napewno ciąża pojedyncza :)
I jak trochę poszperałam jeszcze odnośnie "ogólnie przyjętych norm" które trochę mogą się różnić od przyjętych w laboratorium ale mniej więcej powinny wyglądać tak:
  • 3. tydzień - 5 - 50 mIU/ml,
  • 4. tydzień - 5 - 426 mIU/ml,
  • 5. tydzień - 18 - 7,340 mIU/ml,
  • 6. tydzień - 1,080 - 56,500 mIU/ml,
  • 7. - 8. tydzień - 7, 650 - 229,000 mIU/ml,
  • 9. - 12. tydzień - 25,700 - 288,000 mIU/ml,
  • 13. - 16. tydzień - 13,300 - 254,000 mIU/ml,
  • 17. - 24. tydzień - 4,060 - 165,400 mIU/ml,
  • 25. - 40. tydzień - 3,640 - 117,000 mIU/ml
Więc według tego interpretując mój wynik to jeśli byłby to 5 tydzien jak na usg a beta ponad 10 tys to troszkę ponad normę ale jeśli by się okazało że przez owulacje jest to starsza ciąża to już może być bo mógłby to być 6 tyg , a patrząc na 8 tydzień z usg i betę 225 000 to już by się mieściła w tych normach i gdyby przez owulacje to był jednak 9 tydzień to też byłaby w normie.
Już sama nie wiem jak to interpretować 😅
 
reklama
Dodam może jeszcze, że to napewno ciąża pojedyncza :)
I jak trochę poszperałam jeszcze odnośnie "ogólnie przyjętych norm" które trochę mogą się różnić od przyjętych w laboratorium ale mniej więcej powinny wyglądać tak:
  • 3. tydzień - 5 - 50 mIU/ml,
  • 4. tydzień - 5 - 426 mIU/ml,
  • 5. tydzień - 18 - 7,340 mIU/ml,
  • 6. tydzień - 1,080 - 56,500 mIU/ml,
  • 7. - 8. tydzień - 7, 650 - 229,000 mIU/ml,
  • 9. - 12. tydzień - 25,700 - 288,000 mIU/ml,
  • 13. - 16. tydzień - 13,300 - 254,000 mIU/ml,
  • 17. - 24. tydzień - 4,060 - 165,400 mIU/ml,
  • 25. - 40. tydzień - 3,640 - 117,000 mIU/ml
Więc według tego interpretując mój wynik to jeśli byłby to 5 tydzien jak na usg a beta ponad 10 tys to troszkę ponad normę ale jeśli by się okazało że przez owulacje jest to starsza ciąża to już może być bo mógłby to być 6 tyg , a patrząc na 8 tydzień z usg i betę 225 000 to już by się mieściła w tych normach i gdyby przez owulacje to był jednak 9 tydzień to też byłaby w normie.
Już sama nie wiem jak to interpretować 😅
Ciążę liczymy zawsze od ostatniej miesiączki. Nikt nie jest w stanie Ci odpowiedzieć kiedy dokładnie zagnieździł się zarodek, który wytwarza hormon HCG.
Nie wiem dlaczego tak analizujesz te całe normy. Nie robiłaś oznaczenia co 2dni, beta później wzrasta bardzo szybko i po czasie zwalnia. Skoro serduszko biło, wszystko wyglada dobrze to nie wiem co Ci da ciągłe porównywanie norm, które w każdym laboratorium mogą być inne :)

Ciesz się ciążą, nie analizuj. :)
 
Do góry