reklama
Forum BabyBoom

Dzień dobry...

Starasz się o maleństwo, wiesz, że zostaniecie rodzicami a może masz już dziecko? Poszukujesz informacji, chcesz się podzielić swoim doświadczeniem? Dołącz do naszej społeczności. Rejestracja jest bezpieczna, darmowa i szybka. A wsparcie i wdzięczność, które otrzymasz - nieocenione. Podoba Ci się? Wskakuj na pokład! Zamiast być gościem korzystaj z wszystkich możliwości. A jeśli masz pytania - pisz śmiało.

Ania Ślusarczyk (aniaslu)

  • Czy pomożesz Iwonie nadal być mamą? Zrób, co możesz! Tu nie ma czasu, tu trzeba działać. Zobacz
reklama

urlop macierzyński przy pierwszym dziecku 16 czy 18 tygodni??

A nas rozszerzony urlop macierzyński niestety nie dotyczy. Pytałam właśnie w PIPie. Czyli 16 tygodni nam sie należy. W TV różne bzdury plotą:cool2: , ale to PIP jest autorytetem w tych sprawach i ma ostatnie zdanie.
 
reklama
Zgodzę się z Leyną, ponieważ najwazniejsze, aby trafić na ludzkiego lekarza, który da zwolnienie do czasu porodu i w ten sposób urlop macierzyński jest wykorzystywany w pełni dopiero po urodzeniu dziecka. Ja miałam to szczęście, ale dopiero pod koniec ciązy jak zmieniłam lekarza. Wcześniejszy (ordynator oddziału położniczego) nie chciał wogóle słyszeć, że chcę iść na zwolnienie w czasie ciąży, mimo iż poprosiłam o to pod koniec 8 miesiąca...

Gosik - totalnie mnie zmartwiłaś, muszę przedzwonić do naszego PIP w Gdańskuk, aby to potwierdzić, bo w sumie to mam teraz wątpliwości, bo mówili o tym, że nas obejmie ten wydłużony urlop
 
Zgodzę się z Leyną, ponieważ najwazniejsze, aby trafić na ludzkiego lekarza, który da zwolnienie do czasu porodu i w ten sposób urlop macierzyński jest wykorzystywany w pełni dopiero po urodzeniu dziecka. Ja miałam to szczęście, ale dopiero pod koniec ciązy jak zmieniłam lekarza. Wcześniejszy (ordynator oddziału położniczego) nie chciał wogóle słyszeć, że chcę iść na zwolnienie w czasie ciąży, mimo iż poprosiłam o to pod koniec 8 miesiąca...

ola to nie ma znaczenia, czy lekarzy wystawi zwolnienie do końca ciąży, czy nie... I TAK urlop macierzyński rozpoczyna sie na 2 tyg. przed... bynajmniej u mnie w pracy tak jest! ja miałam zwolnienie do końca ciąży, ale urlop rozpocza sie już 2 tyg. przed porodem!

dziewczyny dowiedzcie sie lepiej w zakładach pracy wszystkiego, żeby później nie było problemów.
 
ewa_ll - z tego co wiem, to jednak uwzględnili mi zwolnienie do dnia porodu, więc nie ma u mnie problemu, ale faktycznie przy najbliższej okazji dopytam się w pracy
 
Najlepiej dowiadywać się w PIPie, bo zakłady pracy interpretują sobie jak im wygodnie, a jak PIP wyda inna opinię to nie maja juz nic do gadania.
 
ola to nie ma znaczenia, czy lekarzy wystawi zwolnienie do końca ciąży, czy nie... I TAK urlop macierzyński rozpoczyna sie na 2 tyg. przed... bynajmniej u mnie w pracy tak jest! ja miałam zwolnienie do końca ciąży, ale urlop rozpocza sie już 2 tyg. przed porodem!

nieprawda, że urlop macierzyński zaczyna się na 2 tygodnie przed porodem
i szpital i mój zakład pracy na drukach napisali, że macierzyński zaczyna mi sie od dnia porodu
ZUS by chciał, żeby tak było bo wtedy mniej musi kobiecie płacić i sugeruje pracodawcom, żeby tak naliczali
kobieta ma PRAWO a nie OBOWIĄZEK wykorzystać urlop macierzyński w ilości 2 tygodnie przed porodem
mojej księgowej ZUS też sugerował, aby mi wpisali na druku, że biorę macierzyński przed porodem (bo byłam po terminie już), ale to tylko sugestia i ja się na to nie zgodziłam, bo nikt nie ma prawa mnie zmusić do tego, abym wykorzystała urlop przed a nie po porodzie

Ewa już Twoje problemy z zasiłkiem chorobowym i macierzyńskim sugerują, że księgowej w Twojej pracy nie do końca mozna ufać
 
Z tego co ja się dowiadywałam i o czym pisałam będąc jeszcze w ciązy to zwolnienie chorobowe wydane przez ginekologa na ostatnie dwa tygodnie przed terminem porodu ZUS może wliczyć sobie jako urlop macierzyński i nic zakład pracy nie będzie miał w tej sprawie do powiedzenia, dlatego ja ostatnie zwolnienia brałam od lekarza ogólnego (opuchlizna nóg) Zwolnienie również płatne 100% a nikt nie ma prawa mi go zakwestionować. A szczęscie w tym bo tydzień przenosiłam i miałabym 3 tygodnie urlopu w plecy.
 
Dziś rozmawiałam z koleżanką z pracy i okazało się, że moje zwolnienie uwzględnili do samego dnia porou, więc urlop macierzyński zaczął mi się w dniu porodu :)

Dziewczyny pamiętajcie, aby przed końcem tego roku wykorzystać "opiekę", mamy na to 2 dni i warto wziąść zaraz po urlopie macierzyńskim np. przed wykorzystaniem zaległego urlopu albo wychowawczego
 
dziewczyny czy ktoś rodził 26 albo w pobliskim terminie ? Jak tak to do kiedy macie macierzyński mi wychodzi że do 15 grudnia powinnam mieć (112 dni) a z tego co wiem to zus wyliczył do 12 grudnia Czy ja żle licze ?? Majka ty chyba dzień po mnie rodziłas do kiedy masz macierzynski ??
 
reklama
Madzka ja urodziłam 27 ale urlop macierzyński mi się zaczął 26 ponieważ tego dnia wylądowałam na porodówce i kończy mi sie 15 grudnia. Niewiem dlaczego ci tak wyliczyli, u mnie nikt się nie czepiał.
 
Do góry