reklama
Forum BabyBoom

Dzień dobry...

Starasz się o maleństwo, wiesz, że zostaniecie rodzicami a może masz już dziecko? Poszukujesz informacji, chcesz się podzielić swoim doświadczeniem? Dołącz do naszej społeczności. Rejestracja jest bezpieczna, darmowa i szybka. A wsparcie i wdzięczność, które otrzymasz - nieocenione. Podoba Ci się? Wskakuj na pokład! Zamiast być gościem korzystaj z wszystkich możliwości. A jeśli masz pytania - pisz śmiało.

Ania Ślusarczyk (aniaslu)

  • Czy pomożesz Iwonie nadal być mamą? Zrób, co możesz! Tu nie ma czasu, tu trzeba działać. Zobacz
reklama

urlop wychowawczy, druga ciąża a urlop macierzyński

Ja bym na Pani miejscu wykorzystała po urlopie macierzyńskim podstawowym (20 tyg.) urlop macierzyński dodatkowy (2 tyg.). Potem cały urlop wypoczynkowy za 2011 rok (pełny wymiar) plus ewentualnie zaległe urlopy z zeszłych lat. Potem dopiero rozpoczęłabym 3 lata wychowawczego.
Nie wiem ile ma Pani biezącego i zaległego wypoczynkowego, więc nie mogę podać konkretnych dat.
 
reklama
Witam serdecznie.
Jestem obecnie na urlopie wychowawczym na pierwsze dziecko. W trakcie trwania tego urlopu rozpoczęłam własną działalność gospodarczą. Gdybym przed zakończeniem urlopu wychowawczego urodziła drugie dziecko, to będzie mi się należał zasiłek macierzyński od pracodawcy? Czy może ze względu na to, że mam własną firmę nie będę miała prawa do świadczeń od pracodawcy?
Z góry dziękuję za odpowiedź.
 
Jestem obecnie na urlopie wychowawczym na pierwsze dziecko. W trakcie trwania tego urlopu rozpoczęłam własną działalność gospodarczą. Gdybym przed zakończeniem urlopu wychowawczego urodziła drugie dziecko, to będzie mi się należał zasiłek macierzyński od pracodawcy? Czy może ze względu na to, że mam własną firmę nie będę miała prawa do świadczeń od pracodawcy?

A czy fakt podjęcia działalności (nowy tytuł ubezpieczenia) zgłosiła Pani pracodawcy?
 
Witam,

w grudniu 2008 r urodziłam syna i w grudniu 2009 poszłam na urlop wychowawczy. W lipcu 2010 roku przerwałam urlop wychowawczy na pierwsze dziecko i miałam wrócić do pracy, ale okazało się, ze jestem w ciąży z drugim dzieckiem i musiałam pójść na L4. Drugiego syna urodziłam w lutym 2011 i obecnie jestem na urlopie macierzyńskim.
Moje pytanie brzmi-czy po wykorzystaniu urlopu macierzyńskiego i wypoczynkowego mogę pójść na urlop wychowawczy na pierwsze dziecko (przysługiwał mi do grudnia 2012),a od grudnia 2012 przejść na urlop wychowawczy na drugie dziecko?
 
Witam
Chciałam bardzo prosić Panią o poradę .
Od marca 2007r. do dnia porodu czyli 26.11.2007r byłam na L4 ( ciąża zagrożona ) , następnie wykorzystałam urlop macierzyński i wypoczynkowy . Od dnia 14.06.2008 do 13.06.2011r mam przyznany urlop wychowawczy więc 14.06. miałam wrócić do pracy ,ale jestem znów w ciąży i lekarz prowadzący już chciał mi wystawić L4 ze względu , że jest to znów ciąża wysokiego ryzyka do tego bliźniacza. Chciałam zapytać co w tej sytuacji ? Czy mam 14.06. przedstawić w pracy L4 czy jeszcze jakieś inne dokumenty ? Czy to wystarczy ? A może mam wcześniej powiadomić pracodawcę ? Czy będą mi się normalnie należały wszystkie świadczenia tak jak w pierwszej ciąży ? Czy pracodawca może w takiej sytuacji rozwiązać umowę ? Dodam , że mam umowę na czas nieokreślony a na dzień 13.06.(czyli koniec wychowawczego ) będzie to już ok. 17 tydzień ciąży.

Bardzo proszę o odpowiedź .
 
Czy mam 14.06. przedstawić w pracy L4 czy jeszcze jakieś inne dokumenty?
Nie, wystarczy zwolnienie.


A może mam wcześniej powiadomić pracodawcę ?
Nie ma Pani takiego obowiązku.

Czy będą mi się normalnie należały wszystkie świadczenia tak jak w pierwszej ciąży ?
Tak.

Czy pracodawca może w takiej sytuacji rozwiązać umowę ?
Nie.

A nie myślała Pani o przerwanie wychowawczego i przejściu na L4 wcześniej. Skoro są wskazania, jest to uczciwe i korzystniejsze rozwiązanie.
 
reklama
Dziękuję Pani serdecznie za odpowiedź .:-)
O przerwaniu wychowawczego nawet nie pomyślałam chyba temu , że już go tak mało zostało . O ile rozumiem to musiałabym powiadomić pracodawcę 30 dni wcześniej a później iść na L4 ?

Pozdrawiam
 
Do góry