reklama
Forum BabyBoom

Dzień dobry...

Starasz się o maleństwo, wiesz, że zostaniecie rodzicami a może masz już dziecko? Poszukujesz informacji, chcesz się podzielić swoim doświadczeniem? Dołącz do naszej społeczności. Rejestracja jest bezpieczna, darmowa i szybka. A wsparcie i wdzięczność, które otrzymasz - nieocenione. Podoba Ci się? Wskakuj na pokład! Zamiast być gościem korzystaj z wszystkich możliwości. A jeśli masz pytania - pisz śmiało.

Ania Ślusarczyk (aniaslu)

  • Czy pomożesz Iwonie nadal być mamą? Zrób, co możesz! Tu nie ma czasu, tu trzeba działać. Zobacz
reklama

urlop wychowawczy, druga ciąża a urlop macierzyński

Witam, ja również bardzo proszę o poradę w tej sprawie.
16 września kończy mi się urlop wychowawczy (tzn. 2 rok urlopu na pierwsze dziecko).
Na 24 grudnia mam termin porodu kolejnego dziecka, i nie wiem jak powinnam teraz rozwiązać sprawę dalszego urlopu? Na jak długo go przedłużyć?
Czy we wniosku muszę wpisać pełne miesiące, tzn. przedłużyć o np. 3 miesiące, tj. do 17 grudnia, a jeśli nie urodzę do tego czasu to poprosić lekarza o L4 do czasu porodu i potem urlop macierzyński?
Czy mogę np. zapobiegawczo wypisać sobie wniosek do końca roku? A wtedy rozumiem jeśli urodzę przed końcem urlopu dostaję zasiłek macierzyński, który potem zamieniany jest w urlop macierzyński?
Czy może najlepiej jest w moim przypadku poprosić o 4 miesiące (w tym czasie na pewno urodzę i pewnie załapię się na zasiłek wychowawczy).
Jaka jest różnica pomiędzy urlopem wychowawczym a zasiłkiem wychowawczym? Czy oba są wypłacane przez pracodawcę, czy zasiłek wypłaca ZUS? I czy za urlop i zasiłek jest wypłacana taka sama kwota pieniędzy (tzn. 100% pensji), czy zasiłek jest niższy?
Bardzo proszę o poradę, bo mam straszny mętlik w głowie.
Z góry dziękuję i pozdrawiam :)
 
reklama
Po pierwsze nie musi Pani wnioskować o urlop w pełnych miesiącach. Można wnioskować o dowolną długość urlopu.

Co do tego, do kiedy warto być na urlopie, nie mogę nic radzić, bo każde z zaproponowanych przez Panią rozwiązań jest zgodne z prawem. Proszę pamietać, ze do L4 musi Pani mieć wskazania. Ciąża nie jest chorobą i sam fakt bycia w ciąży nie jest powodem do zwolnienia.
Zasiłek macierzyński jest taki sam (co do wysokosci) niezaleznie od tego czy wypłacany jest w trakcie urlopu macierzyńskiego czy wycho0wawczego.
 
Bardzo uprzejmie dziękuję za poradę. Myślę że rozsądnie będzie jak zapiszę się na urlop do końca roku, skoro nie musi on być w pełnych miesiącach.
Pozdrawiam serdecznie :)
 
Witam
12tego października 2010 roku urodziłam synka będąc na urlopie wychowawczym na starszą córkę (urlop wychowawczy na nią miałam przyznany do 26 listopada 2010). W związku z tym przyznano mi zasiłek macierzyński w terminie od 12.10.10 do 28.02.2011 oraz urlop macierzyński w terminie od 27.11.2010 do 28.02.2011. Mam pytanie ile urlopu wypoczynkowego będzie mi przysługiwać po upływie urlopu macierzyńskiego? W pracy poinformowano mnie, że urlop będzie mi przysługiwał proporcjonalnie za okres urlopu macierzyńskiego. Natomiast z innych źródeł poinformowano mnie, że urlop będzie mi przysługiwał proporcjonalnie za okres od 27.11.2010 do 31.12.2010 oraz pełen wymiar przysługującego mi rocznie urlopu wypoczynkowego za rok 2011. Kto ma rację?
Drugie moje pytanie to czy ja także mogę skorzystać z tych dwóch tygodni urlopu macierzyńskiego fakultatywnego jeśli wypiszę o niego wniosek?
Z góry dziękuję za odpowiedź.
 
12tego października 2010 roku urodziłam synka będąc na urlopie wychowawczym na starszą córkę (urlop wychowawczy na nią miałam przyznany do 26 listopada 2010).
Rozumiem, ze urlop wychowawczy zaczęła Pani nie później niż 1 stycznia 2010, tak?

ile urlopu wypoczynkowego będzie mi przysługiwać po upływie urlopu macierzyńskiego?
Za 2010 rok proporcjonalnie za okres 27.11-31.12, czyli 35/365 urlopu. Za 2011 pełny wymiar.

Drugie moje pytanie to czy ja także mogę skorzystać z tych dwóch tygodni urlopu macierzyńskiego fakultatywnego jeśli wypiszę o niego wniosek?
Tak.
 
Witam

i ja mam pytanie;Pierwszego synka urodziłam 03.08.2007r otrzymałam urlop wychowawczy do dnia 11 .02.2011.W tym czasie podczas trwania urlopu wychowawczego urodziłam drugiego synka 09.12.2009 otrzymałam zasiłek macierzynski i dalej byłam na urlopie wychowawczym myśląc,ze dalej na pierwsze dziecko.Teraz gdy powinien konczyc mi sie urlop na pierwszego syna napisałam wniosek o urlop wychowawczy na drugiego -kadrowa w mojej firmie poinformowała mnie,że po zasiłku macierzyńskim zaczęłam urlop wychowawczy na drugiego synka wiec przebywam juz na urlopie wychowawczym na drugie dziecko do dn.27.04.2013r.Moje pytanie jest takie bo nie mam pojecia jak to jest?-czy rzeczywiscie po zasiłku macierzynskim automatycznie przechodze na wychowawczy na drugie dziecko?tracać część urlopu na pierwsze?myslałam,że dłużej pobędę z małym w domu gdyz on swoje 4 latka konczy w grudniu.proszę o odpowiedź jak to naprawdę jest pozdrawiam i dziękuję kasia
 
i ja mam pytanie;Pierwszego synka urodziłam 03.08.2007r otrzymałam urlop wychowawczy do dnia 11 .02.2011.W tym czasie podczas trwania urlopu wychowawczego urodziłam drugiego synka 09.12.2009 otrzymałam zasiłek macierzynski i dalej byłam na urlopie wychowawczym myśląc,ze dalej na pierwsze dziecko.Teraz gdy powinien konczyc mi sie urlop na pierwszego syna napisałam wniosek o urlop wychowawczy na drugiego -kadrowa w mojej firmie poinformowała mnie,że po zasiłku macierzyńskim zaczęłam urlop wychowawczy na drugiego synka wiec przebywam juz na urlopie wychowawczym na drugie dziecko do dn.27.04.2013r.Moje pytanie jest takie bo nie mam pojecia jak to jest?-czy rzeczywiscie po zasiłku macierzynskim automatycznie przechodze na wychowawczy na drugie dziecko?
Absolutnie tak nie jest. Jest Pani na urlopie na pierwsze dziecko. PO zakończeniu tego urlopu (od 12.02.2011) może Pani rozpocząc urlop na drugie dziecko (ma tu Pani znowu 3 lata, ale nie więcej niż do czwartego roku życia dzicka, więc tak naprawdę 2 lata i 10 miesięcy).
Urlop wychowawczy udzielany jest na wniosek pracownika, a nie automatycznie - można przecież chcieć iść na urlop albo nie. Pani nie składała wniosku o urlop na drugie dziecko, a zatem nikt nie mogł Pani takiego urlopu udzielić.

myslałam,że dłużej pobędę z małym w domu gdyz on swoje 4 latka konczy w grudniu.proszę o odpowiedź jak to naprawdę jest
I tak może Pani zrobić. prosze złożyć wniosek o urlop wychowawczy na drugie dziecko nie później niż 2 tygodnie przed zakońćzeniem urlopu na pierwsze dziecko, a zatem właściwie już.. Pracodawca nie ma prawa Pani odmówić. kadrową proszę odesłać po informację na przykłąd do PIP.
Proszę o kontakt jak bedzie Pani miała problem z kadrową.
 
ślicznie dziękuję za odpowiedź i poradę;-) Mąż sie zmobilizował i jutro uderza do mojej kadrowej z tą sprawą.Jest tak podminowany,że jeżeli nic z tego nie wyniknie uderza do pipu.Mam jeszcze jedno pytanie ponieważ mój wniosek na urlop na małego złożyłam wczesniej ale właśnie tak mi obliczyły te daty końca urlopu jak podałam czy nie bedzie problemu aby zmieniły mi właśnie wniosek z taka data jak Pani podaje w/g obliczenia prawidłowego wychowawczego na drugiego synka/oczywiscie odpiszę co wyszło w mojej sprawie pozdrawiam Kasia mama Kuby i Maksia:-)
 
reklama
Do góry