reklama
Forum BabyBoom

Dzień dobry...

Starasz się o maleństwo, wiesz, że zostaniecie rodzicami a może masz już dziecko? Poszukujesz informacji, chcesz się podzielić swoim doświadczeniem? Dołącz do naszej społeczności. Rejestracja jest bezpieczna, darmowa i szybka. A wsparcie i wdzięczność, które otrzymasz - nieocenione. Podoba Ci się? Wskakuj na pokład! Zamiast być gościem korzystaj z wszystkich możliwości. A jeśli masz pytania - pisz śmiało.

Ania Ślusarczyk (aniaslu)

  • Czy pomożesz Iwonie nadal być mamą? Zrób, co możesz! Tu nie ma czasu, tu trzeba działać. Zobacz
reklama

Wizyta u lekarza

Status
Zamknięty i nie można odpowiadać.
Dori,ja uwazam,ze powinien zrobic to usg. Glownie dla tego,ze pozniej nie da sie juz sprawdzic przeziernosci faldu karkowego. Jest to mozliwe tylko do 14 tyg. Po tym okresie wyniki sa niemiarodajne. Na Twoim miejscu poszlabym nawet prywatnie,zeby to zbadac. To wazne bo wyklucza zespol Downa. Ja od poczatku ciazy (14 tygodni) zrobilam juz z 10 usg i przynajmniej sie nie denerwuje tak bardzo. Ale jestem panikarą i latam co chwila,zreszta niewazne. Istotne jest to,ze powinnas miec sprawdzona przeziernosc u swojego Malucha.
 
reklama
Miałam to sprawdzane na ostatniej wizycie tydzień temu i Monika masz rację to mnie uspokoiło. U mnie wyniki były bardzo niskie, jak to powiedziała pani doktor wręcz idealne.
Kark - 0,2
kość nosowa - 0,1 (też mówi o Downie).
 
tak piszecie o tych badaniach, twierdzicie ze dobre wyniki was uspokajaja :) fajnie, ale czy myslalyscie co by byli gdyby wyniki byly negatywne ? czy ta wiedza pomoze wam przejsc ciaze ?

bylam ostatnio u nie swojego ginekologa (moja wyjechala); pani doktor ze wzgledu na moj wiek (32 lata - ja nie uwazam zeby to byl zly wiek na posiadanie dziecka ;) ) zalicila mi badania prenatalne: przeziernosc faldu karkowego i badanie stezenia bialka PAPPA; pierwsze jest badaniem nieinwazyjnym i zastanawim sie czy je zrobic ? pewnie tak ... widze ze wszystkie dziewczyny je robia bez wzgledu na wiek - zeby sie uspokoic ??a drugie - wiem ze dziewczyny o nim pisaly ale kazda co innego :(  w poniedzialek ide do mojej pani doktor - zapytam sie jej o zdanie na temat tych badan; jestem ciekawa jej opinii ...
 
Idzia!
Ja mam 30 lat i uważam, że ani Ty ani ja nie jesteśmy za stare na dzidziusia. Z tego co się orientuję to chyba jeszcze nie zaliczamy się do grupy ryzyka. Należy się cieszyć ciążą bo to niepowtarzalny czas oczekiwania. Moja lekarka nie uważa, że należy u mnie przeprowadzić badania prenatalne, fałd karkowy moja lekarka bada każdej pacjentce rutynowo. Czytałam na którymś forum, że któraś z dziewczyn miała wysoki wynik i robiono jej ten pomiar dwa razy, ale niestety drugi był jeszcze gorszy. Cóż jak wiesz, każda z nas chce żeby wszystko przebiegało dobrze.
idzia, jak możesz to przybliż mi na czym polega badanie stężenia białka PAPPA i co ono określa. Dlaczego zlecono Ci te badania? Czy są jakieś podejrzenia wad u Twojego maluszka?
 
Idzia a ja mam 33 lata. Robilam PAPPA,chociaz gin mowil ze nie ma potrzeby. Chcialam byc spokojniejsza bo i tam mam duzo powodow do zmartwien. Mam zespol antyfosfolipidowy i musze brac leki rozrezdzajace krew. W zasadzie test PAPPA proponuja po 35 roku zycia.
 
monika.g pisze:

monika - napisz prosze na czym polega to badanie - bo mi lekarka nie wyjasnila; a zapomnialam sie spytac :)

aska - nie ma zadnych podejrzen co do wad plodu; lekarka zasugerowala sie tylko moim wiekiem; pierwsza ciaze przeszlam bez zadnych komplikacji - wrecz kwitnaco :) ale jej to nie interesowalo; dlatego czekam na wizyte u mojej gin - dodam tylko ze jest to mi bardzo bliska osoba - siostra mojej mamy i mam do niej ogromne zaufanie ;D to ona prowadzila cala moja pierwsza ciaze ;D licze sie z jej zdaniem i porozmawiam z nia z ciekawosci na temat tych badan;
 
Test PAPP-A - zasady wykonywania

Pomiędzy 10 a 14 tygodniem ciąży pobierana jest próbka Pani krwi. Zazwyczaj tego samego dnia wykonywane jest badanie USG ciąży, które jest niezbędne dla dokładnej oceny wieku ciążowego. We krwi wykonywany jest pomiar stężenia dwóch substancji, które są markerami zespołu Downa, zespołu Edwardsa i zespołu Patau płodu, badanie powinno być uzupełnione o ultrasonograficzny pomiar warstwy płynu w obrębie tkanki podskórnej szyi płodu - przezierności karkowej. Biochemicznymi markerami oznaczanymi we krwi są: białko ciążowe A (PAPP-A) i wolna podjednostka beta gonadotropiny kosmówkowej (wolne beta hCG). Markerem ultrasonograficznym jest przezierność karkowa. W ciążach powikłanych zespołem Downa poziomy PAPP-A są obniżone, a wolne beta hCG i przezierność karkowa są podwyższone. W ciążach z z. Edwardsa i z. Patau stężenia PAPP-A i beta-hCG są obniżone a przezierność karkowa zwiększona. Wartości tych parametrów wraz z wiekiem kobiety ciężarnej są wykorzystywane do obliczenia ryzyka wystąpienia zespołu Downa, z. Edwardsa i zesp. Patau w danej ciąży.

 
Test PAPP-A jest nieinwazyjnym badaniem które określa prawdopodobieństwo wystąpienia zaburzeń u dziecka. Jest on bardzo komfortowy dla wszystkich Pań ponieważ obejmuje zabiegi które są bardzo zbliżone do standardowo wykonywanych podczas ciąży czyli:

Szczegółowy wywiad lekarski ( rozmowa z ginekologiem).
Pobranie krwi kobiety ciężarnej.
Specjalne badanie USG przezierności karkowej dokonywane przez doświadczonego lekarza.

Informacje uzyskane podczas tych zabiegów oraz próbki krwi pacjentki są następnie przesyłane do Laboratorium. Tam przeprowadzana jest analiza biochemiczna surowicy określająca poziom PAPP-A (ciążowe białko osoczowe A) i wolnej beta hCG (wolna podjednostka beta gonadotropiny kosmówkowej). Dokonywany jest również audyt pomiarów USG nadzorowany przez The Fetal Medicine Foundation. Następnie wszystkie dane są wprowadzane do programu komputerowego który opierając się o statystyczne bazy populacyjne oblicza ryzyko wystąpienia zespołu Downa. Wynik przesyłany jest do lekarza prowadzącego pacjentkę który prezentuje jej dane razem z konsultacją. Całość kalkulacji i analizy laboratoryjnej trwa do 10 dni roboczych.


Jeśli okaże, że wszystkie analizowane parametry są w normie to lekarz pogratuluje ci bardzo niskiego ryzyka wystąpienia zespołu Downa. Jeśli jednak będą występowały odchylenia które wskażą na wysokie ryzyko to wspólnie zastanowicie się nad wykonaniem amniopunkcji.





Kiedy należy przeprowadzić to badanie?

Test PAPP-A wykonuje się pomiędzy 10 a 14 tygodniem tygodniem ciąży, (ściślej od ukończonego 10 tygodnia ciąży do 13 tyg. i 6 dnia ciąży). Wiek ciąży określa się według wcześniej wykonanego USG lub też wg. daty ostatniej miesiączki.

 
U mnie wygladalo to tak,ze lekarz wykonal usg 3D/4D,pobral rozne wymiary dzidzi z czego najwazniejsze to przeziernosc karkowa i grubosc kosci nosowej. Obejrzal pepowine,powinna byc trojnaczyniowa(czasami jest 2 naczyniowa),polozenie lozyska. Bardzo dokladnie bylo widac struktury mozgu na glowce. Bylam pod takim wrazeniem,ze sama nie pamietam co tam jeszcze ogladal,a trwalo to okolo 45 minut. Potem(najpozniej do 24 godzin) oddaje sie krew na badanko,a jak juz sa wyniki to przeliczaja to jakos komputerowo i daja certyfikat jakie okreslono prawdopodobienstwo ur.dziecka z wada. Jest to najczulsze badanie poza inwazyjnymi ok.90%wykrywalnosci. To wiecej niz test potrojny(60%)
 
reklama
Oj Monika, widzę, że sporo wiesz na ten temat. Możesz nam zdradzić swój wynik? Teraz to ja już jestem ciekawa.
U mnie jest już za późno na wykonanie tego testu (w niedzielę zaczynam 14 tydzień). Moja lekarka nie wspominała nawet o tym badaniu. Jak już wspominałam mierzyła fałd karkowy maluszka (wynik 0,2) i kość nosową (wynik 0,1). Mnie osobiście wyniki nic nie mówią, ale ona zapewniła mnie, że wszystko jest ok. - dzidzia jest zdrowa. A wszystko tak naprawdę okaże się dopiero jak będę miała je w ramionach. Tęsknię już do tego.

Dziś trochę pobolewa mnie w dole brzucha, ale wiem, że to tylko rozciągająca się macica.
 
Status
Zamknięty i nie można odpowiadać.
Do góry