reklama
Forum BabyBoom

Dzień dobry...

Starasz się o maleństwo, wiesz, że zostaniecie rodzicami a może masz już dziecko? Poszukujesz informacji, chcesz się podzielić swoim doświadczeniem? Dołącz do naszej społeczności. Rejestracja jest bezpieczna, darmowa i szybka. A wsparcie i wdzięczność, które otrzymasz - nieocenione. Podoba Ci się? Wskakuj na pokład! Zamiast być gościem korzystaj z wszystkich możliwości. A jeśli masz pytania - pisz śmiało.

Ania Ślusarczyk (aniaslu)

  • Czy pomożesz Iwonie nadal być mamą? Zrób, co możesz! Tu nie ma czasu, tu trzeba działać. Zobacz
reklama

ciaza a zwolnienie

Kobieta jest chroniona caly okres ciazy takze moze isc na zwolnienie od razu. Ja dostalam od 8 tygodnia z uwagi ze w pracy caly czas stoje (nie mamy krzesla), wiec zaleznie raz 7 raz 9 a raz 12 godzin trzeba stac bez przerwy, dla mnie nierealne, e dodatku dzwiganie dostawy i rozkladanie jej ciagle wstajac i kucajac. Wiec siedze i odpoczywam w domu. Jesli chodzi o nfz to wszystko zalezy od lekarza i tez przede wszystkim pracy :)
 
reklama
Mamusia_Muminka i to jest właśnie zła interpretacja przepisów, zwolnić nie można od początku ciąży, ewentualnie pracodawca nie musi przedłużyć umowy jeżeli kończy się ona przed 12 tygodniem ciąży, ale nie to jest tematem postu
 
Mamusia_Muminka i to jest właśnie zła interpretacja przepisów, zwolnić nie można od początku ciąży, ewentualnie pracodawca nie musi przedłużyć umowy jeżeli kończy się ona przed 12 tygodniem ciąży, ale nie to jest tematem postu

Pojęcie "zwolnić nie można od początku ciąży" nie jest prawidłowe bo są wyjątki (właśnie ten paragraf 3). W okresie ciąży pracodawca może rozwiązać umowę o pracę w przypadku poważnego naruszenia obowiązków.
 
A propos tego zwolnienia: W przypadku umowy na czas nieokreślony ciąża jest chroniona od początku (czyli od momentu potwierdzenia jej przez lekarza co najczęściej następuje po dostrzeżeniu na usg bicia serca). Natomiast w przypadku umów na czas określony faktycznie jest mowa o 3 miesiącach (12 tygodniach). Jednakże w praktyce przeważnie raczej umowa trwa do czasu rozwiązania tudzież jest do tego momentu przedłużana. Dalsze losy już są zależne od wartości pracownika i podejścia pracodawcy:)
 
Mamusia_Muminka oczywiście że są wyjątki, jak wszędzie, no i oczywiście twierdzenie że nie można jest błędne, ale ogólnie kobieta w ciąży jest chroniona od początku a nie od 12 tygodnia, jak uważa spora część społeczeństwa
 
To ja Wam tą ochronę podsumuję:
1. umowa na czas nieokreślony - ochrona przed zwolnieniem obowiązuje od początku.
2. umowa na czas określony, której termin końca przypada przed 12tc - musi zostać przedłużona do dnia porodu (tj. ochrona przed zwolnieniem obowiązuje od początku)
3. umowa na czas określony, której termin końca przypada po 12tc - nie musi zostać przedłużona do dnia porodu, rozwiązanie umowy następuje z upływem czasu na jaki została zawarta (brak ochrony przed zwolnieniem)
 
pracuje na pelny etat w restauracji KFC czesto musze latac do magazynu cos przynies, podnosic, sprzątac itd i jestem ciekawa czy ginekolog NFZ zgodzi bez rpoblemu dac mi zwolnienie ?
 
reklama
Ja mam podobny problem..
Jestem w 5-6 tygodniu ciąży, pierwsza ciąża, mam 29 lat..
Pracuję od 2 lat w galerii handlowej - praca na pełny etat, 12h stania bez możliwości siedzenia (pomijając krótką przerwę - jeśli nie ma ruchu), do tego dostawy, w magazynie wchodzenie i schodzenie z drabiny (drabina wysoka), praca również z komputerem. Ktoś by powiedział, że wcale to nie jest ciężka praca.. Ale kurcze, wejście na drabine, stanie 12h.. to nie są sprzyjające warunki dla kobiety w ciąży.. ja nie mówię, że ciąża to choroba - to piekny stan.. ale nie każda praca jest bezpieczna.. Co w takiej sytuacji?
 
Do góry