reklama
Forum BabyBoom

Dzień dobry...

Starasz się o maleństwo, wiesz, że zostaniecie rodzicami a może masz już dziecko? Poszukujesz informacji, chcesz się podzielić swoim doświadczeniem? Dołącz do naszej społeczności. Rejestracja jest bezpieczna, darmowa i szybka. A wsparcie i wdzięczność, które otrzymasz - nieocenione. Podoba Ci się? Wskakuj na pokład! Zamiast być gościem korzystaj z wszystkich możliwości. A jeśli masz pytania - pisz śmiało.

Ania Ślusarczyk (aniaslu)

  • Czy pomożesz Iwonie nadal być mamą? Zrób, co możesz! Tu nie ma czasu, tu trzeba działać. Zobacz
reklama

Ciekawostki ze szkoły rodzenia...

Ja niestety chyba nie dam rady pójść do szkoły rodzenia przy tym moim chorującym bąblu :no: Ale z wielką wdzięcznością będę czytać wasze newsy ;-)
Nie pamiętam już jak to jest przy pielęgnowaniu pupci dziewczynki (chłopca mam opanowanego ;-)). Możecie napisać mi czy powinno się przy każdej zmianie pieluszki obmywać wargi sromowe od wewnątrz czy tylko na zewnątrz?
 
reklama
Monika- ja nie mam pojęcia, nic nam na ten temat nie mówiono. Wiem , że na pewno dziewczynce trzeba przecierać pupcię z góry na dół, w kierunku odbytu, żeby bakteri nie roznosić.
 
Monika - ja aż tak bardzo nie słuchałam na SR odnośnie dziewczynek (bardziej skupiłam się na chłopcach), ale pamiętam jak położna mówiła, że dziewczynkom trzeba pielęgnować wargi sromowe i podczas każdej zmiany pieluszki umyć je ciepła przegotowaną wodą i nałożyć krem na odparzenia, ale nie do środka, bo ten krem zbierze jej się w pochwie i dostanie zapalenia.
 
monia zgadza sie trzeba uwazac bo np sudocrem bardzo trudno domyc jak sie dostanie miedzy wargi sromowe, teraz czasem mam problem zeby michasce umyc cipeczke bo krzyczy na mnie zebym jej nie myla eh. najwazniejsze jednak jest, zeby ZAWSZE myc z gory na dol. monia napewno w jakiejs gazecie typu rodzicie, czy mam dziecko sie znajdzie jak sie pielegnuje dziewczynke i chlopca.

tu znalazlam na stronce pampersa

urs przewijania



Nie umiesz przewijać swojego nowo narodzonego maleństwa? Krok po kroku nauczymy Cię sztuki zmiany pieluszki.



Co będzie Ci potrzebne?
– Materacyk, na którym położysz niemowlę.
– Chusteczki pielęgnacyjne.
– Oliwka albo krem przeciw odparzeniom.
– Pieluszka jednorazowa.
Gdzie przewijać?
Gdy przygotowałaś potrzebne do przewijania rzeczy, możesz przystąpić do zmiany pieluszki. Najlepiej robić to na przewijaku umieszczonym na łóżeczku dziecinnym. Wówczas nie będziesz musiała się schylać. Taka gimnastyka wykonywana kilkanaście razy dziennie nie jest wskazana dla Twojego kręgosłupa. Pamiętaj, aby nigdy nie zostawiać dziecka samego na przewijaku. Nawet noworodek może przekręcić się na bok i spaść na podłogę. Połóż malucha na materacyku. Powinien on być przykryty czystym ręcznikiem lub pieluchą tetrową: jeżeli jest wykonany z ceraty, dziecko nie będzie dotykać ciałem do zimnej i nieprzyjemnej powierzchni; jeżeli jest z materiału – nie zabrudzisz go.
Zmiana pieluszki
1. Rozbierz dziecko. Odepnij rzepy pieluszki jednorazowej i rozwiń ją. Małe dzieci, gdy się je rozbierze i poczują chłód, często robią siusiu. Aby uniknąć nagłej fontanny, rozbieraj malucha powoli. Jeżeli okazało się, że w pieluszce jest kupka, otrzyj pupę dziecka czystym fragmentem pieluchy, zwiń ją i podłóż pod pośladki dziecka.
2. Chusteczką umyj pupę malucha. Oczyść bardzo starannie wszystkie fałdki. Następnie osusz skórę miękkim ręcznikiem. Myjąc malucha, uważaj, by nie prostować mu nóżek i nie ciągnąć go za stopy – grozi to wywichnięciem stawów biodrowych. Unoś pupę niemowlaka, podkładając dłonie pod jego pośladki. Po oczyszczeniu skóry usuń brudną pieluchę.
3. Nałóż na skórę dziecka maść przeciw odparzeniom lub posmaruj oliwką dla niemowląt. To nieprawda, że im więcej, tym lepiej! Nie musisz też tego robić przy każdym przewijaniu, jeśli na pupie nie ma zaczerwienień. Możesz przez chwilę pozostawić dziecko bez pieluszki (jeżeli w pokoju jest odpowiednia temperatura). Takie wietrzenie likwiduje odparzenia, a dla malucha to miła rozrywka.
4. Unieś pośladki dziecka (w opisany wyżej sposób) i podłóż czystą pieluszkę. Pieluchy jednorazowe są dużo wygodniejsze w użyciu. Na ich bokach umieszczone są paski samoprzylepne lub rzepy, które zapinają się i przytrzymują pieluszkę na pupie dziecka.
Jak pielęgnować skórę chłopca?
Połóż dziecko na plecach. Chusteczką pielęgnacyjną oczyść skórę, usuwając wszelkie zanieczyszczenia. Delikatnie unieś nóżki synka. Prącie i okolice cewki moczowej umyj dobrej jakości mydłem dla dzieci i wodą lub także chusteczkami dla niemowląt. Zwróć uwagę na pachwiny, pośladki i mosznę. Nie odciągaj napletka; u niemowlęcia przywiera on do żołędzi.
Jak pielęgnować skórę dziewczynki?
Podmywanie dziewczynki musi być wykonywane starannie, gdyż inaczej może dojść do przeniesienia bakterii z kału do pochwy. Oczyść pośladki dziecka, wszelkie zagłębienia, i wargi sromowe.
Delikatnie unieś nóżki córeczki i przytrzymaj ręką. Chusteczką umyj okolice krocza, zachowując kierunek od cewki moczowej do odbytu. Umyj wszystkie zagłębienia oraz wargi sromowe. Osusz skórę. Obserwuj, czy nie pojawiają się zaczerwienienia i podrażnienia, oznaki pieluszkowego zapalenia skóry lub zakażenia. Starannie posmaruj kremem pielęgnacyjnym wszystkie fałdki i zagłębienia.
Małgorzata Wójcik
 
I OKRES PORODU:

Poród w terminie to pełne 38 tygodni przy ciąży pojedynczej i pełne 36 tygodni przy ciąży mnogiej. Jeżeli mija termin porodu a nic się nie dzieje, to należy zgłosić się do szpitala najpóźniej na 8 dzień od daty tp.

Objawy zbliżającego się porodu:
-krwawienie żywoczerwoną krwią (należy udać się bezzwłocznie do szpitala) lub plamienie wynikające ze skracania się szyjki
-sączenie się wód płodowych (jeżeli wkładka higieniczna po ok. kilkunastu- kilkudziesięciu minutach jest mokra to sie sączą) lub ich odejście (należy udać się bezzwłocznie do szpitala)
-odejscie czopu śluzowego ( ma postać galartetki)
-obniżenie brzucha w 36 tc
-skurcze rozwierające
-pobolewanie dołu brzucha na 2-3 tyg przed porodem

Poród trwa średnio 10-12 godz (okres od momentu regularnych skurczy do urodzenia łożyska). I okres trwa średnio 8-10 godz. Są to skurcze rozwierające mające na celu pełne rozwarcie szyjki. Skurcze trzeba liczyć (będąc w domu jeszcze). Zaczyna się liczenie od maxymalnego napięcia brzuszka aż do uczucia, że puszcza po mału. Długość w ten sposób liczona nie powinna przekraczać 30 s - jeżeli przekracza to trzeba się natychmiast udać do szpitala. Przy każdym skurczu trzeba postarać się oddychać. Jeżeli podczas skurczu wstrzymamy powietrze to niedotleniamy dziecko! (wdychamy nosem a wydychamy buzia dwa razy dłużej) - ja te oddechy mam juz ćwiczyć w domu ok. 5 oddechów dziennie. Będąc jeszcze w domu warto wejść pod prysznic ale z krzesłem, bo mozna zemdleć z wysiłku, z bólu i najlepiej gdyby ktoś był obok nas i nas pilnował (mąż, mama, sąsiadka itp). W domu można siedzieć do momentu, gdy skurcze będą max. co 5 minut.
Po przybyciu do szpitala i masy pytań połoznej, bada sie tętno dziecka co 15 minut a badanie ginekologiczne robi się co 2 godziny. Pomiędzy badaniami trzeba pić wodę niegazowana i duzo siusiać. Nawet jeżeli czujemy, że chce nam sie przeć, a położna nam jeszcze zabroni to trzeba jej słuchać - bo tylko ona wie, czy główka dziecka weszła już w kanał rodny i się do niego zaadoptowała. W takim przypadku gdy chcemy przeć a nie możemy trzeba oddychać buzią tylko i wyłącznie (dosyc szybko). Kiedy juz możemy zacząc przeć zaczyna się II okres porodu.
 
cześć dziewczyny.
Cieszę się bardzo, że wpadłyście na pomysł by stworzyć taki wątek. Ja zdążyłam zapisaćsię do sr ale jak poszłam po zaświadczenie do lekarza prowadzącego okazało się ze żabardzo skraca mi się szyjka i muszę cały czas leżeć a o szkole mogę zapomnieć. Zła jestem że tak wyszło, bo uważam, że jest to coś przydatnego szczególnie dla takiej osoby jak ja, która nie ma pojęcia o dzieciach... ich pielęgnacji, potrzebach itd ale wiadomo maluszek i jego zdrówko najważniejsze dlatego zostaje mi czyanie tego co napiszecie :-)
 
cześć dziewczyny.
Cieszę się bardzo, że wpadłyście na pomysł by stworzyć taki wątek. Ja zdążyłam zapisaćsię do sr ale jak poszłam po zaświadczenie do lekarza prowadzącego okazało się ze żabardzo skraca mi się szyjka i muszę cały czas leżeć a o szkole mogę zapomnieć. Zła jestem że tak wyszło, bo uważam, że jest to coś przydatnego szczególnie dla takiej osoby jak ja, która nie ma pojęcia o dzieciach... ich pielęgnacji, potrzebach itd ale wiadomo maluszek i jego zdrówko najważniejsze dlatego zostaje mi czyanie tego co napiszecie :-)

mi też się skraca szyjka:/ bierzesz jakieś leki? bo ja narazie żadnych - też mam leżeć, ale gin pozwolił mi chodzić do szkoły rodzenia, bo mam ją prawie pod nosem. :-)
 
samantaa - w takim razie odpoczywaj dużo i czytaj co tu piszą dziewczyny. Na pewno znajdziesz wiele cennych informacji. Przydadzą się szczególnie kiedy to jest pierwsze dziecko :)
I ważna rada - bez paniki dziewczynki, nie zawsze zarówno ciąża, poród jak i rozwój dziecka są książkowe :) W razie pytań staramy się pomagać sobie nawzajem, dziewczyny na naszym forum są bardzo otwarte :)
 
Dziewczyny znalazłam ćwiczenia, na BB,, dosłownie takie, jakie my wykonywałyśmy w SR. Wklejam linki, bo najlepiej zobaczyć na załączonym obrazku.

Ćwicz w ciąży! Wzmacnianie i poprawa elastyczności klatki piersiowej - BabyBoom
Ćwicz w ciąży! Mięśnie grzbietu i pośladków - BabyBoom
Ćwicz w ciąży! Ćwiczenia mięśni brzucha - BabyBoom
Ćwicz w ciąży! Ćwiczenia mięśni brzucha i dna miednicy - równocześnie - BabyBoom


Ćwiczenia pomagające odciążyć kręgosłup, kiedy boli:

1. Położyć się na boku, nogi zgiąć w kolanach i skulić się tak jakby w kłębek. Między nogi włożyć poduszkę, tak żeby jedna noga zewnętrzna, była na wysokości biodra. Leżeć tak kilka minut. Dodatkowo partner może delikatnie masować część lędźwiową kręgosłupa, albo miejsce które boli.

2. Usiąść na zgiętych kolanach,w rozkroku, pupa ma być oparta na stopach. Pochylić się do przodu, nie odrywając pośladków od pięt. Ręce powinny być zgięte w łokciach pod głową. Tak samo partner może masować bolący odcinek kręgosłupa.

Mam nadzieję, że dobrze to wytłumaczyłam:) Jeszcze było jedno ćwiczenie, ale wyleciało mi zupełnie z głowy. Jak mi się przypomni, to napisze:)
 
reklama
monciaa - biorę no spę i luteinę, dodatkowo dostałam magnez ale nie wim czy to ma coś wspólnego z szyjką. ja niestety nie mam tak dobrze, ze szkołę mam pod "nosem", nad czym bardzo ubolewam ale widzę ze wątek się rozwija wiec myślę że nie będzie tak źle jak na początku myślałam. Teraz mam duzo czasu by nadrobić zaległości w czytaniu wiec DZIEWCZYNY DUŻO PISZCIE
 
Do góry