reklama
Forum BabyBoom

Dzień dobry...

Starasz się o maleństwo, wiesz, że zostaniecie rodzicami a może masz już dziecko? Poszukujesz informacji, chcesz się podzielić swoim doświadczeniem? Dołącz do naszej społeczności. Rejestracja jest bezpieczna, darmowa i szybka. A wsparcie i wdzięczność, które otrzymasz - nieocenione. Podoba Ci się? Wskakuj na pokład! Zamiast być gościem korzystaj z wszystkich możliwości. A jeśli masz pytania - pisz śmiało.

Ania Ślusarczyk (aniaslu)

  • Czy pomożesz Iwonie nadal być mamą? Zrób, co możesz! Tu nie ma czasu, tu trzeba działać. Zobacz
reklama

Cukrzyca ciążowa ...i życie po niej

No ja niestety nie mam tyle szczęścia. Co prawda insuliną od kilku tygodni stoi w miejscu, ale najtrudniejsze tygodnie dopiero przede mną więc się nie łudzę, że tak zostanie. Co do hemoglobiny miałam ją robiona jakoś na początku października i wtedy była w normie.
 
reklama
Hej dziewczyny! Dołączam bo czuję sie trochę pogubiona i może wasza wiedza i doświadczenie trochę pomogą mi się odnaleźć. Jestem w 35 tygodniu. Cukier na czczo badałam od początku ciąży raz na jakis czas. Ze względu na jeden podwyższony wynik krzywą cukrową miałam robioną w I trym i wyszło wszystko ok. Badanie przesiewowe między 24-28 tc również wszystko w ciążowych normach. Skoro wszystko było ok to w ogóle się nie przejmowałam. Ostatnio przy comiesięcznej morfologii postanowiłam ze przy okazji sprawdzę cukier na czczo (czasami nadgorliwość gorsza od faszyzmu...). Cukier na czczo wyszedł 5,11 co zaniepokoiło ginekolog i zleciła jeszcze raz krzywą która wyszła... ok! Wszystko w normach chociaż cukier na czczo 5,08 (wartość graniczna). Byłam u endokrynolog-diabetolog i powiedziała ze rzeczywiście na podstawie wyniku 5,11 mogłaby mi zdiagnozować cukrzycę ale krzywa w normie więc nie do końca. I w sumie to nie wiem czy mam cukrzyce czy nie. Dostałam glukometr i tabelkę z IG co jesc a co nie i staram się przestrzegać. I teraz mam wątpliwości bo np. Wczoraj cukier na czczo 89, po śniadaniu 99, po obiedzie 83, po kolacji 98 - wydaje mi się, że te wyniki są wręcz niskie pomijając glukoze na czczo. Dzisiaj na czczo 92 czyli można powiedzieć ze nieprawidłowa... a po śniadaniu wszystko ok. Co o tym myślicie? Czy mam pilnie iść do diabetologa czy dalej trzymać diete i się obserwować? Zmartwił mnie ten cukier 92 dzisiaj z rana, dziecko jest najważniejsze i jak będzie konieczność przyjmowania insuliny to oczywiście to zrobię. Męczy mnie to że nie wiem co jest alarmujące a do czego mogę podejść ze spokojem.

Pozdrawiam Was serdecznie!
 
92 nie jest strasznym przekroczeniem, glukometr ma granice błędu jak każde urządzenie. Gdybyś cały czas miała wyniki ponad 90 do 100 i wyżej to potrzebna byłaby insulina. Po jednorazowym przekroczeniu nikt nie włączy insuliny. Godz po rozpoczęciu posiłku norma to 140. Masz niżej, może zjadlas za mało lub źle zbilansowany posiłek. Gdybyś miała codziennie takie cukry po posiłkach mogłoby to świadczyć że coś nie tak z łozyskiem. Po jednorazowej danej ciężko coś stwierdzić.
Zrób sobie poziom hemoglobiny glikowanej i zobaczysz czy w przeciągu 3 mies organizm sobie dobrze radzi z cukrem. Prawidłowy wynik to 4.8-6.0%
Mierz nadal cukry i zapisuj pomiary a dieta nie zaszkodzi.
Pamiętaj że cukier na czczo nie raz wybija z głodu, i powinien być badany max 8 h po ostatnim posiłku.
 
Trzymaj doetę i koniecznie sprawdzaj ten cukier. A glukometr dobrze działa? Dziwnie niskie ale po jedzeniu te cukry. Posprawdzaj regularnie przez tydzień i idź do diabetolog to pokazać. No i ginekologowi bym tez mowila
O tych wahaniach
 
Dziękuję! Kurcze do do posiłków to wydaje mi się że jem w miare ok. Nie przejadam się, dziecko rośnie nawet szybciej..., przepływy i łożysko ok. Ale fakt, że juz przy pierwszej krzywej miałam niski wynik godzine po. Chyba 3,70 mmol.
 
Trzymaj doetę i koniecznie sprawdzaj ten cukier. A glukometr dobrze działa? Dziwnie niskie ale po jedzeniu te cukry. Posprawdzaj regularnie przez tydzień i idź do diabetolog to pokazać. No i ginekologowi bym tez mowila
O tych wahaniach
Wydaje mi się że działa ok bo cukier na czczo podobnie jak w laboratorium z resztą właśnie po obciążeniach też mi nigdy za bardzo nie szybował. Zamiaat krzywej to raczej jest u mnie płaska alw na to diabetolog nie zwracał uwagi...
 
reklama
Do góry