reklama
Forum BabyBoom

Dzień dobry...

Starasz się o maleństwo, wiesz, że zostaniecie rodzicami a może masz już dziecko? Poszukujesz informacji, chcesz się podzielić swoim doświadczeniem? Dołącz do naszej społeczności. Rejestracja jest bezpieczna, darmowa i szybka. A wsparcie i wdzięczność, które otrzymasz - nieocenione. Podoba Ci się? Wskakuj na pokład! Zamiast być gościem korzystaj z wszystkich możliwości. A jeśli masz pytania - pisz śmiało.

Ania Ślusarczyk (aniaslu)

  • Czy pomożesz Iwonie nadal być mamą? Zrób, co możesz! Tu nie ma czasu, tu trzeba działać. Zobacz
reklama

Lipcówki w kuchni

Hej ciężaróweczki mam do was nowy przepis
Dziś pomysł na .... Makaron z sosem brokulowo serowym :)
Składniki:
- 1 brokuł, podzielny na małe różyczki, łodyga obrana i pokrojona w paski
- 1 mała biała cebula
- ząbek czosnku
- 2 serki topione naturalne
- pol szkl. mleka
- 2-3 lyzki smietanki 12-18
- przyprawy : pieprz sól oregano bazylia i trozke papryki slodkiej

- makaron wg. uznania ja daje swiderki rurki albo kokardki

Na patelni rozgrzewamy olej, wrzucamy cebulę i smażymy na małym ogniu mieszając co jakiś czas. Dodajemy troche soli czosnku,
dolewamy mleko i smietanke zagotowujemy, dodajemy pokrojone w kostke serki jak sie rozpuszcza wkladamy wczesniej ugotowany i "podziabdziany" :) brokul przyprawiamy

Podajemy z ugotowanym makaronem.

SMACZNEGO :) czekam na opinie , mysle ze to szybki i tani sposob na obiad a na pewno pyszny
nie kazdy lubi brokuly na np nieprzepadam a moj mezus nie cierpi ale to danie zjadl az mu sie uszy trzesly :)
bardziej czuc sera niz brokul ot ci sekret :)


17461440x300.jpg
 
reklama
Dziewczyny - macie jakiś sprawdzony przepis na pierniczki? Mam z młodą taką naszą świecką tradycję, że zawsze przed świętami pieczemy ciastka - w tym roku marzą mi się pierniki, kiedyś próbowałam, ale nie wyszły :(
 
Nineczka - mówisz, masz! Robię je już trzeci rok z rzędu i wychodzą wspaniałe!

Składniki:

1 kg mąki
1/2 litra miodu
2 szklanki cukru
1 kostka smalcu
1/2 szklanki mleka
3 płaskie łyżeczki sody oczyszczonej
3 jajka
szczypta soli
1 torebka gotowej przyprawy do pierników, ale to nie wystarczy, do tego osobno:
imbir
cynamon
gałka muszkatołowa
kardamon (czasem trudno kupić, więc można opuścić)
mielone goździki

W dużym rondlu na małym ogniu rozpuszczamy miód, smalec i cukier na jednolitą masę i czekamy.
Kiedy ostygnie dodajemy mieszając i ugniatając rękami mąkę, jajka, sodę rozpuszczoną w chłodnym mleku, szczyptę soli oraz przyprawy - do gotowej mieszanki dodajemy oryginalnych przypraw, tak by wszystkich było pół szklanki (jak ktoś nie lubi aromatycznie to można wziąć troszkę mniej, ale ja polecam tą pełnię korzennych aromatów).
Zagniatamy na jednolitą masę, odklejamy ręce (i oblizujemy) po czym miskę okrywamy ręcznikiem i folią, ale nie całkiem szczelnie i stawiamy w chłodnym miejscu (balkon, lodówka) na 4-5 tygodni (może być krócej - i tak będą pyszne!). Tak więc mamy przed sobą 5 tygodni walki ze sobą by nie wyjeść pysznego surowego ciasta.

Przed świętami wałkujemy ciasto, niezbyt cienko, bo będzie twarde i wycinamy fantazyjne wzory lub korzystamy z foremek.

Wstawiamy do piekarnika - temperatura 180 stopni. Pieczemy 10-15 minut do zarumienienia, czas zależy od grubości i wielkości pierniczka, wyjmujemy i jak ostygną bierzemy się za artystyczną robotę.

Przygotowujemy lukier z cukru pudru i białka, pisaki tortowe, którymi też możemy zabarwić go na różne delikatne kolory, polewę czekoladową, wiórki kokosowe, rozdrobnione orzeszki, płatki migdałów, kolorową cukrową posypkę i mamy cudnie pachnącą zabawę na cały wieczór.
Potem układamy w kartonie, leciusieńko kropimy wodą i przykrywamy folią, by na Wigilię były miękkie. Twarde też są pycha.
 
reklama
Wykwintny śledź w śmietanie z jabłkiem iogórkiem


DSCN9497.jpg
1/2 kg płatów śledziowych
3 cebule pokrojone w drobną kostkę
Do śledzi przygotowujemy następującą zalewę:
3,5 szkl.wody
1 szkl.octu
2 listki laurowe
ziele angielskie
pieprz w ziarnach



Zalewę zagotowujemy i wystudzamy.
Śledzie kroimy w 3 cm paseczki i na przemian z cebulkaukładamy w 1l słoiku warstwami, zalewamy wystudzoną zalewą iwładamy do lodówki na 6 godzin.



Po tym czasie przygotowujemy masę śmietanową :
2 łyżki majonezu
śmietana12% lub 18% ( 400g )
1 duże czerwone jabłko lub 2 małe
3 średnie ogórki kiszone
2 łyżeczki musztardy (najlepsza sarepska)
1/2 łyżeczki cukru
pieprz
Ogórki i jabłko kroimy w drobną kostkę. Śmietanęmieszamy z pozostałymi składnikami, dodajemy do ogórka i jabłka.
Śledzie odcedzamy z zalewy i wrzucamy bez cebulki domasy śmietanowej. Dokładnie mieszamy.
Wstawiamy do lodówki w celu schłodzenia iprzegryzienia.
 
Do góry