reklama
Forum BabyBoom

Dzień dobry...

Starasz się o maleństwo, wiesz, że zostaniecie rodzicami a może masz już dziecko? Poszukujesz informacji, chcesz się podzielić swoim doświadczeniem? Dołącz do naszej społeczności. Rejestracja jest bezpieczna, darmowa i szybka. A wsparcie i wdzięczność, które otrzymasz - nieocenione. Podoba Ci się? Wskakuj na pokład! Zamiast być gościem korzystaj z wszystkich możliwości. A jeśli masz pytania - pisz śmiało.

Ania Ślusarczyk (aniaslu)

  • Czy pomożesz Iwonie nadal być mamą? Zrób, co możesz! Tu nie ma czasu, tu trzeba działać. Zobacz
reklama

pomoc dla samotnej matki

reklama
Zatem będzie Pani miala prawo do becikowego. W momencie gdy przejdzie Pani na urlop wychowawczy i utraci dochody, będzie Pani mogła złożyć wniosek o zasiłek rodzinny wraz z dodatkiem z tytułu przebywania na urlopie wychowawczym oraz z tytułu samotnego wychowywania dziecka. Łącznie otrzyma Pani nieco ponad 600 zł na miesiąc.
Do czasu przejścia na wychowawczy nie ma Pani szans na zasiłek rodzinny, bo przekracza Pani próg dochodowy (504 zł netto na osobę na mieisąc).
 
Zatem będzie Pani miala prawo do becikowego. W momencie gdy przejdzie Pani na urlop wychowawczy i utraci dochody, będzie Pani mogła złożyć wniosek o zasiłek rodzinny wraz z dodatkiem z tytułu przebywania na urlopie wychowawczym oraz z tytułu samotnego wychowywania dziecka. Łącznie otrzyma Pani nieco ponad 600 zł na miesiąc.
Do czasu przejścia na wychowawczy nie ma Pani szans na zasiłek rodzinny, bo przekracza Pani próg dochodowy (504 zł netto na osobę na mieisąc).

tylko aby dostac rodzinne trzeba przedstawic dochody za poprzedni rok i dochod nie moze przekroczyc 504 zl,a jak zarabia Pani powyzej 1010 to raczej sie nie zalapie,ja bym radzila starac sie o alimenty na dziecko niz o zasilek z tytulu samotnego wychowania dziecka,bo to tylko 160 zl,a alimenty pewnie beda wieksze i do tego mozna skladac o zwrot polowy kosztow w czasie pologu i ciazy
na wychowawcym moze sie Pani starac o zasilek z mopsu,nie wiem z jakiego okresu pobierane jest zasw o dochodach
moze jakas pomoc w caritas czy w organizacji przy koscielnej

niestety nasze Panstwo nie za bardzo pomaga samotym rodzicow tym bardziej pracujacym
 
Do Mozi

Zauważyłam, że bardzo lubi Pani kontrować moje wypowiedzi i jeśli rzeczywisćie będzie potrzeba korekty tego co piszę, będę bardzo wdzięczna jak Pani to uczyni. Niemniej nie mogę akceptować sytuacji, w których wprowadza Pani (wierzę, że nie celowo) użytkowników w błąd. W tej sytuacji zastrzegam sobie prawo skorzystania z moich uprawnień moderatora i usuwania Pani dezinformujących wypowiedzi z wątków. Uprzedzam też, że posty takie będę usuwać bez wdawania się w jałowe dyskusje, gdyż zmarnowany na to czas wolę poświęcić na udzielenie pomocy tym, którzy jej potrzebują.

tylko aby dostac rodzinne trzeba przedstawic dochody za poprzedni rok i dochod nie moze przekroczyc 504 zl,a jak zarabia Pani powyzej 1010 to raczej sie nie zalapie,ja bym radzila starac sie o alimenty na dziecko niz o zasilek z tytulu samotnego wychowania dziecka,bo to tylko 160 zl,a alimenty pewnie beda wieksze i do tego mozna skladac o zwrot polowy kosztow w czasie pologu i ciazy

Co do zasady rzeczywiście uwzględnia się dochód z roku poprzedniego, jednak nazlezy pamiętać, że występuje kategoria dochodów utraconych. Jeśli dochód rodziny zmniejsza się względem roku poprzedniego znacznie z powodów wymienionych wprost w ustawie (m.in. z powodu rozpoczęcia urlopu wychowawczego) dokonuje się korekty dochodu zeszłorocznego o dochód utracony. W przypadku opisanym powyżej dochodem na podstawie którego MOPS podejmie decyzję o zasiłku będzie zapewne dochód równy 0 zł. Opisane postępowanie dotyczy ustalenia prawa do zasiłku rodzinnego.
Jesli osoba pobiera zasiłek rodzinny i znajdzie sie w sytuacji, która upoważnia ją do otrzymania jednego z dodatków: dodatku z tytułu pozostawania na urlopie wychowawczym lub samotnego wychowywania dziecka, dodatek ten nalezy sie automatycznie po udowodnieniu okolicznosci uprawniających do niego (tutaj będzie to fakt przebywania na urlopie wychowawczym i fakt, że ojciec dziecka jest nieznany).

Oczywiście opisana powyżej droga ma zostosowanie jedynie w momencie, gdy ojciec dziecka nie uzna a matka nie wystąpi o ustalenie ojcostwa, co dopiero otwiera drogę do starań o alimenty i inne świadczenia od ojca dziecka.
 
Ostatnia edycja:
Do Mozi

Zauważyłam, że bardzo lubi Pani kontrować moje wypowiedzi i jeśli rzeczywisćie będzie potrzeba korekty tego co piszę, będę bardzo wdzięczna jak Pani to uczyni. Niemniej nie mogę akceptować sytuacji, w których wprowadza Pani (wierzę, że nie celowo) użytkowników w błąd. W tej sytuacji zastrzegam sobie prawo skorzystania z moich uprawnień moderatora i usuwania Pani dezinformujących wypowiedzi z wątków. Uprzedzam też, że posty takie będę usuwać bez wdawania się w jałowe dyskusje, gdyż zmarnowany na to czas wolę poświęcić na udzielenie pomocy tym, którzy jej potrzebują.



Co do zasady rzeczywiście uwzględnia się dochód z roku poprzedniego, jednak nazlezy pamiętać, że występuje kategoria dochodów utraconych. Jeśli dochód rodziny zmniejsza się względem roku poprzedniego znacznie z powodów wymienionych wprost w ustawie (m.in. z powodu rozpoczęcia urlopu wychowawczego) dokonuje się korekty dochodu zeszłorocznego o dochód utracony. W przypadku opisanym powyżej dochodem na podstawie którego MOPS podejmie decyzję o zasiłku będzie zapewne dochód równy 0 zł. Opisane postępowanie dotyczy ustalenia prawa do zasiłku rodzinnego.
Jesli osoba pobiera zasiłek rodzinny i znajdzie sie w sytuacji, która upoważnia ją do otrzymania jednego z dodatków: dodatku z tytułu pozostawania na urlopie wychowawczym lub samotnego wychowywania dziecka, dodatek ten nalezy sie automatycznie po udowodnieniu okolicznosci uprawniających do niego (tutaj będzie to fakt przebywania na urlopie wychowawczym i fakt, że ojciec dziecka jest nieznany).

Oczywiście opisana powyżej droga ma zostosowanie jedynie w momencie, gdy ojciec dziecka nie uzna a matka nie wystąpi o ustalenie ojcostwa, co dopiero otwiera drogę do starań o alimenty i inne świadczenia od ojca dziecka.

nie kontroluje Pani wypowiedzi,
nie chcialam wprowadzac w blad w zwiazku z zasilkem rodzinnym,a urlopem wychowawczym
tylko czasem dopisuje cos z praktycznego punktu widzenia,bo sama staralam sie o zasilek,pozniej alimenty i fundusz i z powodu przekroczenia progu ustawowego o nieduza kwote nic mi nie przysluguje i tego tez uzytkownik musi bys swiadomy (ja osobiscie bylam w szoku jak nie dostalam funduszu,bo automatycznie w nast latach nie dostane tez,bo wynagrodznie moje poszlo troche do gory)
napomknelam o alimentach,bo lepszym rozwiazaniem jest pozew o ustalenie ojcostwa i alimenty niz zasilek wychowania dziecka

nie bede Pani wiecej pisala
 
nie kontroluje Pani wypowiedzi,
Użyłam słowa kontruje a nie kontroluje, a to zupełnie co innego.

nie chcialam wprowadzac w blad w zwiazku z zasilkem rodzinnym,a urlopem wychowawczym
tylko czasem dopisuje cos z praktycznego punktu widzenia,bo sama staralam sie o zasilek,pozniej alimenty i fundusz i z powodu przekroczenia progu ustawowego o nieduza kwote nic mi nie przysluguje i tego tez uzytkownik musi bys swiadomy (ja osobiscie bylam w szoku jak nie dostalam funduszu,bo automatycznie w nast latach nie dostane tez,bo wynagrodznie moje poszlo troche do gory)
Nie ma dwóch takich samych sytuacji i zdziwiłabym się gdyby to, ze z jakichś powodów Pani miała problemy z alimentami z funduszu wpływało na prawo do zasiłku rodzinnego innej osoby. Są rzeczy, które pozostają bez związku z konkretną sprawą i nalezy się z tym pogodzić.

napomknelam o alimentach,bo lepszym rozwiazaniem jest pozew o ustalenie ojcostwa i alimenty niz zasilek wychowania dziecka
Nie ma rozwiązań lepszych i gorszych. To co dla jednej osoby lepsze, nie musi być lepsze dla innej.

nie bede Pani wiecej pisala
Ależ zapraszam. Tyle tylko, że forum to służy odpowiadaniu na pytania użytkowników a nie abstrakcyjnemu teoretyzowaniu.
 
nie bedę zakładać oddzielnego wątku, więc zapytam tutaj

po urodzeniu synka będę się starać o zasiłak dla samotnej matki a także zasiłek wychowawczy. Czy do dochodów będą liczone zarobki moich rodziców z którymi mieszkam, czy tylko moje za ostatni rok?? Dodam, że zarabiałam od 5 lat najniższą krajową.
 
po urodzeniu synka będę się starać o zasiłak dla samotnej matki a także zasiłek wychowawczy.
Nie ma takich zasiłków. Moze się Pani starać o zasiłek rodzinny a nastepnie o dodatki do niego (np dodatek z tytułu samotnego wychowywania dziecka i dodatek z tytułu przebywania na urlopie wychowawczym). By jednak dostać ten drugi trzeba przebywać na urlopie wychowawczym, a zatem nie można go dostać tuż po urodzeniu dziecka.

Czy do dochodów będą liczone zarobki moich rodziców z którymi mieszkam, czy tylko moje za ostatni rok??
Tylko Pani.
 
Pani Ewelino ja mam pytanie dotyczące zasiłku alimentacyjnego. Od czterech lat mam przyznane alimenty na córki jednak przez ten czas mój były mąż róznie sie z tego wywiązywał. Ponieważ jeszcze czasem próbował i obiecywał,że odda to co mi jest winien jednak od pół roku nie dostaję już zupełnie nic i mąż przestał się interesować córkami. W związku z czym złożyłam sprawę do komornika. Po trzech miesiącach jednak nadal nie dostałam nic bo mąż nie jest nigdzie zarejestrowany i nic nie ma. W związku z przepisami jakie wyczytałam o funduszu alimentacyjnym potrzebowałam zaświadczenie ,że nic przez dwa miesiące nie udało się ściągnąć i na owym zaświadczeniu też mam kwotę jaką jest mi ex dłużny .Jednak mimo to pani w urzędzie do moich dochodów dolicza całą kwotę jaka mam przyznaną przez sąd każe mi wziąść od komornika kwotę jaką udało się komornikowi ściągnąć w roku 2008 a ja komornika mam dopiero od kwietnia tego roku. Czy według prawa dług jaki jest mi winien mój ex jest nie ważny??Dopiero za dwaa lata mam szanse na jakieś pieniądze???A co do tego czasu już i tak dużo tracę w końcu fundusz nie działa wstecz. Nie rozumiem tego i jakie mam szanse na wcześniejsze pieniądze z funduszu??
 
reklama
Rozumiem, ze w 2008 roku dochód na osobę w Pani gospodarstwie domowym przekraczał 725 zł netto?
Co do wliczania do dochodu alimentów, sprawa jest dyskusyjna. Należały się Pani (a dokładniej dzieciom) i nie kwestionuje Pani bowiem ich otrzymania.
 
Do góry