reklama
Forum BabyBoom

Dzień dobry...

Starasz się o maleństwo, wiesz, że zostaniecie rodzicami a może masz już dziecko? Poszukujesz informacji, chcesz się podzielić swoim doświadczeniem? Dołącz do naszej społeczności. Rejestracja jest bezpieczna, darmowa i szybka. A wsparcie i wdzięczność, które otrzymasz - nieocenione. Podoba Ci się? Wskakuj na pokład! Zamiast być gościem korzystaj z wszystkich możliwości. A jeśli masz pytania - pisz śmiało.

Ania Ślusarczyk (aniaslu)

  • Czy pomożesz Iwonie nadal być mamą? Zrób, co możesz! Tu nie ma czasu, tu trzeba działać. Zobacz
reklama

Przepisy Listopadowych Mam.......

reklama
Poratujcie mnie proszę...
chciałabym zrobić gulasz albo zupę gulaszową
może macie jakiś fajny przepis????????????????
 
Podaję przepis z książki, robiłam go w wersji zmodyfikowanej.

Gulasz węgierski:

600 g mięsa wołowego (ja chyba dałam mniej)
4 łyżki smalcu wieprzowego (smażyłam na oleju - nie lubię smalcu)
2 pomidory średniej wielkości (dodałam pomidory z puszki)
300 g cebuli
1 ząbek czosnku
300 g ziemniaków (robiłam bez ziemniaków)
2 czerwone papryki
2 łyżki papryki w proszku (słodkiej)
1 l wody
sól, pieprz, szczypta kminku do smaku

1. Pokrojone w kostkę mięso osmażyć na silnym ogniu na gorącym tłuszczu.
2. Dodać pomidory, pokrojoną cebulę, czosnek (zmiażdżony)
3. Dodać przyprawy i dusić wszystko kilka minut w umiarkowanej temp.
4. Dolać wody i dusić gulasz 1 1/2 - 2 godz. w umiarkowanej temp. w garnku pod przykryciem. 30 min. przed końcem dodać pokrojoną w paski paprykę (ja dodałam ją wtedy kiedy pomidory).
5. Gulasz można doprawić czerwonym winem lub śmietaną (jeśli miałabym dodać wino, to do mięsa zaraz po podsmażeniu, bo ponoć dzięki niemu mięso szybciej mięknie).

Mam nadzieję, że pomogłam choć trochę. Udanego gotowania.
 
ZUPA KREM KALAFIOROWA

- najlepiej jak najwiekszy kalafior
-marchewka,pora
-jesli ktos lubi ''konkretny''wywar to dołozyc np. skrzydełka kurczaka
-vegeta
-smietana

kalafior płuczemy i dzielimy na 'kwiatki',zalewamy wodą,dodajemy warzywa,mieso (ja robie na wywarze jarskim bez miesa,czesto bez warzyw tylko kalafior +vegeta)
uwaga na vegete,lepiej co jakis czas probowac i dodawac by nie przesolic
jak sie kalafior ugotuje,wyciagamy go do miski i miksujemy,ja nie mam blendera wiec dusze tym przyrzadem od ziemniakow :-p
wrzucamy poduszony/zmiksowany kalafior spowrotem do garnka
czekamy az sie zagotuje
jak sie zagotuje zageszczamy zupe mąką z wodą
na koncu wlewamy smietane-duzo

do smaku polecam magi

zupa szybka i łatwa a bardzo smaczna :-)
 
Witajcie!
Jestem listopadową mamą.Wprawdzie zarejestrowałam się dopiero wczoraj ale mam nadzieję, że będziemy się też spotykały po urodzeniu naszych dzieciaczków.
Wklejam dziś przepis na pastę z serka capri.
składniki:
ser capri
łyżka masła
mała cebula
śmietanka 18% lub 30%
kurkuma, sól, pieprz, ewentualnie troszkę curry.
Pokrojoną w drobną kostkę cebulę podsmażamy na maśle, dodajemy rozdrobniony ser i przyprawy. Po ok 3 minutach dolewamy śmietanki, czekamy aż się zagotuje. Możemy przystroić cząstkami pomidora i bazylii :-)
Pastą można smarować kanapki lub podawać z ryżem na ciepło. Smacznego!
 
A ja Wam zapodam przepis na sałatkę z tuńczyka (łatwo się robi i jest pycha;-))

Potrzeba:
2 puszki tuńczyka w sosie własnym
1 puszka groszku (lub kukurydzy - jak kto woli)
3 jajka ugotowane na twardo
2 ogórki kiszone (jak są małe to 4)
1 pomidorek
kapusta pekińska
majonez

Przygotowanie:
Tuńczyka odcedzić, groszek również, wsypać do miski.Jajka, ogórki i pomidora posiekać w kostkę, wrzucić do miski.Trochę kapusty pekińskiej posiekać i do miski.Dodać troszkę majonezu (nie za dużo), przyprawić według uznania (ja zawsze dodaję pieprz i zioła prowansalskie).Wymieszać, wstawic do lodówki żeby się przeżarło i smacznego ;-)

Kiedyś robiłam też ryż z warzywami :
Potrzeba:
2 kiełbaski (np. śląskie)
szklanka ryżu
mieszanka warzywna (to zależy co kto lubi, ja używam takich 6-cio składnikowych)

Ryż ugotować.Warzywa ugotować.Na patelni podgrzać olej i podsmażyć pokrojoną w kostkę kiełbaskę.Wrzucić warzywa i chwilkę podsmażyć.Dodać przyprawy (pieprz, zioła).Pomieszać.Dosypać ryż, wymieszać i chwilkę wszystko razem smażyć, ale nie na silnym ogniu, żeby się nie przypalało (najlepszy do tego celu jest wok,zamiast zwykłej patelni)
 
reklama
Bigos mój:)
hehe
głowa kapuchy świerzej,
1 woreczek kiszonej
grzybki suszone dla smaku
przyprawa do bigosu:)
ziele angielskie
liść laurowy
marchewka
miesko (kiełbasa np. podwawelska (dla mnie najlepsza), tzw. porcje bigosowe w sklepach mięsnych a jak tego nie ma to po kawałeczku róznego radzaju szynek, boczku itp. wszytko co wpadnie w ręce) w sumie to tak ok. 70 deko takich różnych resztek mam na kapustę 3 kilową:) :-) (nawet sprawdziłam ile to wszystko ostatnio wazyło:))
przecier pomidorowy

kapustę kiszoną płukamy pod wodą zimną i obgotowujemy raz lub 2 razy...(zależy czy wolisz bardzej kwaśne:-))
kapustę głowę w drugim garnku pokrojoną wstawiamy i gotujemy...
gdy już zaczyna mięknąć dodajemy kapustkę kiszoną.
jak już zacznie się gotowac dokłądamy 1 lub 2 rosołki z kury w zależnosci od ilosci kapusty
marcheweczkę trzeby na tarełku:) ja lubie dużo marchewki:)ale to zawsze mozna dołożyć więc spokojnie
dokładamy marchewkę do kapusty i cały czas gotujemy
zasada bigosu im dlużej gotujemy tym jest lepszy:)
dokładamy pokruszone liście laurowe, kilka ziarenek ziela angielskiego, grzybki suszone (cudowny zapach dają:) no i przyprawy do bigosu +sól , pieprz, przyprawa tyopu wegeta .. do smaku wszystko
resztki bigosowe kroimy na małe kawałeczki i smażymy na patelni (ja lubię i robię takie dobrze podsmażone te wszystkie mięska bo lepszy smak potem jest)
gdy juz usmażymy to wszystko wrzucamy do garnka z kapustą...
nawet jeżeli bedzie tam trochę tłuszczu z kiełbas (nie za wiele) to też wlewamy do kapuchy daje duzo lepszy smak:)
na sam koniec dokładamy kilka łyżek przecieru pomidorowego, najlepeij po jednej aż do rozpuszczenia i sprawdzać czy nie dało się za dużo:) bo lepiej dołożyć:)

no i to tyle
oczywiscie gotujemy dalej:)
można jeść

i potem wcinamy przez tydzień wielki gar:-) hehehe
SMACZNEGO:-)
Mam nadzieje że czegoś nie pominęłam :-)
to jest mój przepis więc pewnie każda ma inny:-) ja robie zawsze tak:-)
 
Do góry