reklama

umowa na czas nieokreslony a termin wypowiedzenia

Temat na forum 'Porady prawnika' rozpoczęty przez Adkaa, 10 Wrzesień 2010.

  1. Adkaa

    Adkaa Zaciekawiona BB

    dzień dobry
    obecnie posiadam umowę na czas nieokreslony, pracuje w tej firmie od 3 lat, w umowie mam wpsany termin wypowiedzenia 2 tygodnie. Jeżeli w wypowiedzeniu pracodawca powoła sie na ten 2 tygodniowy zapis, będzie to zgodne z prawem?czy jednak będzie to 3 miesiące?
     
  2. Melulu

    Melulu TP 15.01.2009 r.

    Jeśli pracujesz na umowę o pracę (nie zlecenie itp.) od ponad 3 lat, to będzie to niezgodne z prawem i Twoja umowa rozwiąże się po trzech miesiącach, a pracodawca będzie mieć obowiązek wypłaty wynagrodzenia za cały ten okres i odpowiedniego wystawienia świadectwa pracy. Przepisy art. 36 kodeksu pracy są imperatywne, co oznacza, że zapisy w umowie niezgodne z nimi są z zasady nieważne i brane pod uwagę są odpowiednie przepisy kodeksu. Był co prawda wyrok Sądu Najwyższego (z dn. 10.01.2006, I PK 97/05) mówiący, że zapis w umowie może być ważniejszy niż prawo pracy, ale tylko pod warunkiem, że zapis ten w momencie podpisywania umowy oznaczał większe korzyści dla pracownika (w praktyce: że okres wypowiedzenia zapisany w umowie jest dłuższy niż kodeksowy).
    Jeśli pracodawca się uprze, możesz to zgłosić Inspekcji Pracy i/lub w sądzie dochodzić stwierdzenia rozwiązania umowy w dacie wynikającej z przepisów kodeksu.
     
  3. reklama
  4. Adkaa

    Adkaa Zaciekawiona BB

    sęk w tym ze mnie pasują te 2 tygodnie - zależy mi aby to wypowiedzenie było od pracodawcy a nie za porozumieniem stron( lub za moim wypowiedzeniem) i co wtedy będzie wpisane w świadectwie pracy?
     
  5. E. Słotwińska-Rosłanowska

    E. Słotwińska-Rosłanowska Ekspert BB. Prawniczka

    Artykuł o terminie wypowiedzenia to artykuł z grupy semimperatywnych tj takich, które mogą być modyfikowane tylko w jedna stronę. W umowie mozna okres wypowiedzenia wydłużyć, ale nie skrócić. W Pani przypadku okres wypowiedzenia wynosi 3 miesiące.
     
  6. Adkaa

    Adkaa Zaciekawiona BB

    dziękuje
    czy nie będzie przeszkód, aby pracodawca wręczył mi wypowiedzenie z dniem 01.06.2011 z zachowaniem terminu wypowiedzenia 3 miesięcznym, tak aby moja umowa skończyła się z dniem 31.08.2011?a może nie ma takiej możliwości i wypowiedzenie mogę przyjąć dopiero 01.09.2011?
     
    Ostatnia edycja: 5 Grudzień 2010
  7. Melulu

    Melulu TP 15.01.2009 r.

    A to zupełnie inna sprawa, nie ma problemu. Art. 36 kodeksu pracy, par. 6 mówi, że:
    "Strony mogą po dokonaniu wypowiedzenia umowy o pracę przez jedną z nich ustalić wcześniejszy termin rozwiązania umowy; ustalenie takie nie zmienia trybu rozwiązania umowy o pracę."
    Czyli: 1. pracodawca wręcza Ci wypowiedzenie, 2. podpisujecie dodatkowy dokument, gdzie za porozumieniem stron określacie termin rozwiązania umowy na dzień X. W świadectwie pracy nadal masz wypowiedzenie pracodawcy.
    :)

    PS. Pracodawca nie może wręczyć wypowiedzenia w trakcie Twojego wychowawczego.
     
    Ostatnia edycja: 11 Wrzesień 2010
  8. E. Słotwińska-Rosłanowska

    E. Słotwińska-Rosłanowska Ekspert BB. Prawniczka

    Co do zasady pracodawca nie moze wypowiedzieć umowy pracownikowi przebywającemu na urlopie wychowawczym. Chyba, że moż na zastosować przepisy ustawy o szczególnych zasadach rozwiązywania z pracownikami stosunków pracy
    z przyczyn nie dotyczących pracowników z 2003 roku (np. liwidacja stanowiska pracy itp.).
     
  9. E. Słotwińska-Rosłanowska

    E. Słotwińska-Rosłanowska Ekspert BB. Prawniczka

    To trzeba było tak od razu pytać :)
    Można skrócić okres wypowiedzenia za porozumieniem z pracodawcą (art 36 KP). Ciągle będzie to wypowiedzenie z tej samej przyczyny.
     
  10. reklama
  11. Adkaa

    Adkaa Zaciekawiona BB

    dziękuje
    czyli jak formalnie ma to wyglądać? jak takie wypowiedzenie ma byc napisane i czy ten okres 2 tygodniowy ma byc w osobnym piśmie?
     
  12. E. Słotwińska-Rosłanowska

    E. Słotwińska-Rosłanowska Ekspert BB. Prawniczka

    Najlepiej by było spisac porozumienie z pracodawcą w zakresie skrócenia okresu wypowiedzenia.
    Na przykład tak: "z trybie art. 36 KP strony zgodnie postanawiają o skróceniu okresu wypowiedzenia do ....tygodni"
     

Poleć forum