reklama
Forum BabyBoom

Dzień dobry...

Starasz się o maleństwo, wiesz, że zostaniecie rodzicami a może masz już dziecko? Poszukujesz informacji, chcesz się podzielić swoim doświadczeniem? Dołącz do naszej społeczności. Rejestracja jest bezpieczna, darmowa i szybka. A wsparcie i wdzięczność, które otrzymasz - nieocenione. Podoba Ci się? Wskakuj na pokład! Zamiast być gościem korzystaj z wszystkich możliwości. A jeśli masz pytania - pisz śmiało.

Ania Ślusarczyk (aniaslu)

  • Czy pomożesz Iwonie nadal być mamą? Zrób, co możesz! Tu nie ma czasu, tu trzeba działać. Zobacz
reklama

urlop macierzyński przy pierwszym dziecku 16 czy 18 tygodni??

ola_c2

Sierpniowa mama'06 Zadomowiona(y)
Dołączył(a)
11 Grudzień 2005
Postów
314
Miasto
Gdańsk
Dziewczyny, dla niektórych koniec urlopu macierzyńskiego coraz bliżej, ale ostatnio zrobiło się głośno nt. przedłużenia urlopu macierzyńskiego o 2 tygodnie. Ponieważ nie czytuje ostatnio prasy, słyszałyście może czy faktycznie podpisali tą ustawę?? Może któraś z Was wie, gdzie można znaleźć na ten temat artykuł w sieci?
 
reklama
ola nawet jeśli zmieni sie wymiar urlopu macierzyńskiego do 18 tyg, to nas i tak nie będzie to dotyczyło... nam przysługuje 16 tygodni- bo takie przepisy obowiązywały w chwili rozpoczęcia się urlopu
 
ponoć uchwalili... i ma wejść w życie 30 listopada...
jestem wściekła, bo 27 listopada kończy mi się macierzyński i na te 2 dodatkowe tygodnie się nie załapię :-( 3 dni zabrakło :wściekła/y:
 
Ewa, w TV mówili, że na te 2 dodatkowe tygodnie załapują się też kobiety, które urodziły po 2005 a nie wykorzystały urlopu macierzyńskiego...
 
Ale w kazdym przypadku tak jest ???
Mnie ksiegowa wyliczyla koniec macierzynskiego na 5 grudnia, a ze biore jeszcze urlop to do pracy wracam 5 stycznia.
 
Dziewczyny, w szkole rodzenia położna nam mówiła, że naliczanie macierzyńskiego 2 tyg wcześniej jest nielegalne. Trzeba iść z tym do PIPu(Państwowej Inspekcji Pracy) i można wygrać sprawę. Mnie akurat ten problem nie dotyczy, bo mam normalnie naliczony, od dnia porodu, ale myślę, że warto to sprawdzić. Najprościej zadzwonić do PIPu i zapytać jak to z tym jest. Pozdrawiam!
 
reklama
Ale w kazdym przypadku tak jest ???
Mnie ksiegowa wyliczyla koniec macierzynskiego na 5 grudnia, a ze biore jeszcze urlop to do pracy wracam 5 stycznia.

Nie w każdym. Ja też mam naliczany urlop od dnia porodu.
Niestety często jest tak, że lekarze na ostatnie dni przed ciążą nie chcą wystawiać zwolnień, bo ZUS się czepia (bezprawnie zresztą) i każą brać kobietom urlop macierzyński, który MOGĄ, ale nie muszą wykorzystać przed porodem. Stąd krótszy macierzyński po porodzie :-( Uważam, że to jest nie w porządku, skracać kobiecie przebywanie z maleństwem :wściekła/y: U mnie w szpitalu po porodzie pnie zapytały czy będę potrzebować L4 do czasu porodu. Ja nie potrzebowałam, ale dziewczyna z sali wzięła, żeby pokryć dziurę, którą miała między zwolnieniem a porodem.
 
Do góry