reklama
Forum BabyBoom

Dzień dobry...

Starasz się o maleństwo, wiesz, że zostaniecie rodzicami a może masz już dziecko? Poszukujesz informacji, chcesz się podzielić swoim doświadczeniem? Dołącz do naszej społeczności. Rejestracja jest bezpieczna, darmowa i szybka. A wsparcie i wdzięczność, które otrzymasz - nieocenione. Podoba Ci się? Wskakuj na pokład! Zamiast być gościem korzystaj z wszystkich możliwości. A jeśli masz pytania - pisz śmiało.

Ania Ślusarczyk (aniaslu)

  • Czy pomożesz Iwonie nadal być mamą? Zrób, co możesz! Tu nie ma czasu, tu trzeba działać. Zobacz
reklama

Z wychowawczego na l4- dochód uzyskany?

Dołączył(a)
2 Styczeń 2018
Postów
3
Od października 2016 do 31.12.2017 r przebywałam na urlopie wychowawczym. 31.12.2017 kończyła mi się również umowa o pracę która została przedłużona do dnia porodu ponieważ jestem w drugiej ciąży (termin na 5 sierpień 2018).
I tutaj moje pytanie. Pobieram zasiłek rodzinny oraz 500+ na pierwsze dziecko. Czy utracę te zasiłki? Czy dochody uzyskane z przebywania na zasiłku chorobowym będą brane pod uwagę jak dochód uzyskany czy dopiero w kolejnym roku rozliczeniowym będą rozliczane?
 
reklama
A dostałaś przedłużenie umowy? Teoretycznie pracodawca w tym przypadku nie musiał Ci przedłużać umowy, gdyż w dniu 31.12.2017 nie skończyłaś 3 miesiąca ciąży.
A co do pytania, to zakończenie urlopu wychowawczego zawsze oznacza uzyskanie dochodu. Zatem będziesz musiała przyznać się do pobierania zasiłku chorobowego (tj. że wróciłaś do pracy - nie ma znaczenia, że od razu poszłaś na L4). Najlepiej dopytaj w swoim urzędzie gminy. Moim zdaniem musisz jak najszybciej poinformować o powrocie do pracy - urząd zaś może zażądać zaświadczenia od pracodawcy dotyczącego dochodu uzyskanego. Musisz zadbać o to, aby nikt nie zarzucił, że zataiłaś informacje o powrocie do pracy i aby nie uznali, że wypłacili Ci nienależnie świadczenia (będziesz zmuszona do zwrotu wraz z odsetkami).
edit. Powyższe dotyczy 500+. Na temat zasiłku rodzinnego wiedzy nie mam. Na szybko znalazłam tyle: "Uzyskanie dochodu może spowodować utratę prawa do wypłacanych świadczeń rodzinnych. Nie przysługują one wówczas od miesiąca następującego po pierwszym miesiącu od miesiąca, w którym dochód został uzyskany (art. 24 ust. 7 ustawy o świadczeniach rodzinnych).". Także jeśli przekraczasz próg dochodowy - stracisz i ten zasiłek.
 
Ostatnia edycja:
Byłam dziś w urzedzie i zostałam poinformowana iż nie strace zasiłków. Złożyłam pisemne oświadczenie ze od stycznia jestem na zwolnieniu lekarskim i mam donieść zaświadczenie od pracodawcy navktórym bedzie napisane właśnie od kiedy jestem na zwolnieniu. To chyba wystarczający dowód na to ze w razie "w" nie chciałam nic przed urzędem zataić.
 
Moim zdaniem będzie to wystarczający dowód. Jednakże obawiam się w urzędzie, że mogli wprowadzić Cię w błąd, gdyż coś mi po głowie chodzi, że zasiłek chorobowy wlicza się do dochodu będącą podstawą do pobierania świadczeń rodzinnych. Ale jak pisałam wcześniej - mogę się mylić. Może wypowie się jeszcze ktoś, kto był w podobnej sytuacji.
 
Pani w urzędzie powiedziała, ze te dochody które teraz uzyskam z tytułu chorobowego bedą rozliczane w koleinym okresie rozliczeniowym. Niby logiczne bo starając się o zasiłek to pod uwagę biorą dochody z poprzednich lat ale z drugiej strony myślałam, że to bedzie liczone jako dochód uzyskany. W google znalazłam jeszcze informację iż np jeżeli ktoś pobiera świadczenie i wzrosły mu dochody tak że przekraczają limit do zasiłku to nie zostanie ono zabrane wtedy gdy to bedzie aneks do umowy. Jeżeli zaś ten ktoś zakończy pracę i uzyska świadectwo pracy i rozpocznie nową lepiej płatną to wtedy zasiłek straci bo noe jest to kontynuacja. Ja mam kontynuacje więc może o to chodzi.
 
reklama
@ppaauullaaa No to tylko Ci to na rękę. Ty ich poinformowałaś o tym fakcie, więc działałaś w dobrej wierze. Także spokojnej ciąży życzę! Ja ogólnie staram się czytać ustawy/rozporządzenia, bo niestety podejście urzędników bywa różne. A tam jest napisane:
art. 24 pkt. 7 W przypadku gdy uzyskanie dochodu powoduje utratę prawa do świadczeń rodzinnych lub obniżenie ich wysokości, świadczenia nie przysługują lub przysługują w niższej wysokości od miesiąca następującego po pierwszym miesiącu od miesiąca, w którym nastąpiło uzyskanie dochodu.
 
Do góry