reklama
Forum BabyBoom

Dzień dobry...

Starasz się o maleństwo, wiesz, że zostaniecie rodzicami a może masz już dziecko? Poszukujesz informacji, chcesz się podzielić swoim doświadczeniem? Dołącz do naszej społeczności. Rejestracja jest bezpieczna, darmowa i szybka. A wsparcie i wdzięczność, które otrzymasz - nieocenione. Podoba Ci się? Wskakuj na pokład! Zamiast być gościem korzystaj z wszystkich możliwości. A jeśli masz pytania - pisz śmiało.

Ania Ślusarczyk (aniaslu)

  • Czy pomożesz Iwonie nadal być mamą? Zrób, co możesz! Tu nie ma czasu, tu trzeba działać. Zobacz
reklama

Zakupy dla maluszków

Ja polecam maść na odparzenia wypisywaną na receptę , kosztuje 5 zł, i jest rewelacyjna :tak: Jeśli chodzi o pampry , to na początku używałam Pampersa, a później już próbowałam innych, a na koniec używałam tylko rossmanowskich:-) i teraz mam zamiar kupić 1 z rossmana właśnie, można u nich kupić też takie małe opakowania po 2 szt, na sprawdzenie :-) Ciuszków też miałam dużo, i połowy nie założyła:cool:
 
reklama
HIGIENA
- ręcznik z kapturkiem – ja miałam 3 szt i to nie było za dużo, bo albo zasikał albo zasr... i trzeba było wymieniać na czysty:-D. Rozmiar polecam 100x100 cm, bo te mniejsze to na 3-4 miesiące wystarczają, potem nie da się przykryć w całości dziecka. Aktualnie używam miękkiego ręcznika kąpielowego dla dorosłych tylko doszyłam z mniejszego ręcznika kapturek na środku i uchwyt z tasiemki do wieszania.
- gąbki/myjki - ja akurat nie polecam pododnie jak wszelkie podkładki do kąpieli, no chyba, że ktoś po każdym użyciu będzie prał...
- płyn do kąpieli, krem przeciw odparzeniom np. Alantan, Bepanthen, Linomag i kilkadziesiąt innych, krem na odparzenia (to nie to samo co wyżej, ten jest zazwyczaj z cynkiem i ma biały kolor) np. Pupik, Sudokrem etc. oraz wszelkie inne kosmetyki typu oliwka, balsam do ciała polecam wybrać sobie typ, ale nie kupować, bo po pierwsze mnóstwo próbek zapewne dostaniecie na szkole rodzenia, czy na stronach producentów jak się zgłosicie, a po drugie dziecko może źle zareagować na kosmetyk i szkoda kasy. W przypadku Szymka już w szpitalu się okazało, że ma skórę atopową i te kosmetyki co ja kupiłam nie przydadzą się nam. Kremów do pupsa też wypróbowaliśmy kilka próbek, zanim się zdecydowaliśmy na ten jeden. Ważne, aby nie używać kilku na raz, bo wtedy nie wiadomo co uczula.
- chusteczki nawilżane – na początek położne raczej zalecają wodę z mydłem dziecięcym np. Bambino i płatek kosmetyczny (dobre płatki kosmetyczne ma Rossman, nie rozłażą się), ale do szpitala przydatne są chusteczki. Polecam kupić po jednym opakowaniu z 2-3 różnych firm i sprawdzić, które dziecku i Wam najbardziej odpowiadają, bo to trudno z góry określić. Ja zaczynałam od Pampers, ale Fitti z Biedronki bardziej mi odpowiadają bo mniej wilgotne, tłuste i naperfumowane.
- chusteczki suche - Rossmann ma bardzo dobre, nie rwą się w kontakcie z wilgocią, są duże i chłonne
- paczka pieluch New born – polecam kupić tylko 1 opakowanie, nasz Szymek pomimo że mały (3340g) od razu przeszedł na 2. Te new born mają wycięcie na pępek, ale prawda taka, że i tak trzeba było pieluchę podwijać bo sięgała za wysoko. Zwróćcie tylko uwagę, żeby te części klejące były dość miękkie i nie drapały ciałka. Z pieluchami też eksperymentowaliśmy, mieliśmy i Pampers i Babydream, Huggies (najbardziej przesikiwał), a ostatecznie stanęło na Dada, a na noc Pampers o rozmiar większe.
- szczoteczka do włosów - u nas przydała się dopiero jak miał ciemieniuchę, bo był i jest nadal łysy :-D
- gumowa gruszka lub aspirator do noska - co komu wygodniej, ja mam aspirator „Katarek” podłączany do odkurzacza na regularny katar, a na pojedyncze gluty Fridę
- małe nożyczki z okrągłymi końcówkami albo cążki dla niemowląt - tu też co kto woli, ja umiem obcinać tylko nożyczkami
- patyczki higieniczne z końcówką dla niemowlaczków - przydają się do czyszczenia uszu (tej zewnętrznej części), przemywania pępka jak jeszcze jest kikut
- wyjałowione gaziki - w tej kwestii też eksperymentowałam, bo używałam ich duuużo. Na początek faktycznie kupowałam jałowe gaziki pakowanie po 5 sztuk z apteki, ale jak skończył 3 m-ce to przeszłam na kompresy z włókniny (mięciutkie) pakowane po 100 szt i kupiłam je hurtowo przez internet w poniższym sklepie (pewnie te jałowe też mają). Służyły do przemywania oczek i uszek. Przy drugim dziecku będę także przemywała dziąsełka, żeby przyzwyczaić go do otwierania buzi (Szymek nie chce sobie dać umyć zębów)
Kompresy z włókniny Matovlies niejałowe 5x5cm, 40g -100 szt. - Sklep Internetowy Matopat 24

- pieluchy tetrowe 5 -20 szt.- polecam kupić osobiście (zacząć od kilku sztuk), nie przez internet żeby wybrać te naprawdę miękkie. Służyły mi do owinięcia Szymka po porodzie i generalnie podkładałam je wszędzie gdzie go kładłam, bo skóra dziecka jest bardzo wrażliwa i dostawał pokrzywki. Przydawały się do położenia na przewijaku, żeby go nie zafajdał, przy karmieniu żeby nie wyciekało na ubranie, latem ochrona przed słońcem. Szybko też usypiał jak miał pieluszkę przyłożoną do buzi.
- pieluszki flanelowe 5 szt - Szymek ulewał, więc podkładałam mu je pod głowę, latem zamiast kocyka
- termometr do mierzenia temperatury wody – niektórzy uważają, ze łokieć lepszy, ale u nas sprawdził się termometr, bo już od 3 miesiąca chodziliśmy na basen i musieliśmy przyzwyczaić Szymka do temperatury 32 stopni
- wanienka - tu fronty są zazwyczaj cztery, albo wiaderko do kąpieli, albo prosta wanienka typu Ikea, albo wanienka profilowana, albo wkładka do wanny. My mamy opcję 3 (Onda Evolution) i już praktycznie od połowy drugiego miesiąca mąż nie musiał podtrzymywać Szymka, bo on sobie po prostu wygodnie leżał. Wanienki używamy do tej pory.
Jak kupować wanienkę dla dziecka? strona 4
- przewijak - kręgosłup Wam podziękuje za przewijak na łóżeczko, super sprawa. Do kompletu w necie można kupić prześcieradło frotte na przewijak, bo sam przewijak jest zimny w dotyku. Ja miałam 3 prześcieradła.
- proszek do prania niemowlęcych ubranek i płyn do płukania - zaczęłabym od jakiegoś pewniaka typu Lovela, Jelp, które (podobno) najmniej uczulają, na początek kupcie małe opakowanie i skóra dziecka to zweryfikuje
- spirytus do przemywania pępka lub octenispet - u nas octenispet nie dał rady, bo pępowina była za gruba, więc kupiliśmy setkę spitytusu, odlaliśmy 1/3 i dodaliśmy przegotowanej wody i to dopiero pomogło żeby kikut odpadł, ale generalnie chyba warto zacząć od octeniseptu (bo nie szczypie), tylko kupić małe opakowanie
- sól fizjologiczna – to można kupić hurtowo, bo z pewnością zejdzie. Z tym że trzeba pamiętać, że po otwarciu trzeba zatkać i przechowywać w lodówce do 3 tygodni, potem traci swoje właściwości.
- kateter - u nas akurat się przydał kilka razy, bo Szymek rzadko kupki robił i strasznie się męczył
- nebulizator - prędzej czy później się przyda, bo nasze dzieciaczki jesienne będą, a lepiej przyzwyczaić do inhalacji z soli już nawet kilkutygodniowe dziecko, niż później walczyć (zazwyczaj bezskutecznie) z kilkumiesięcznym. Szymek pierwszy katar dostał jak miał 7 tygodni i inhalacje uwielbia, uspakaja się już w momencie nałożenia maseczki :-D
To co kupiłam, a się nie sprawdziło/nie przydało:
- elastyczny termometr wkładany do pupsa - używaliśmy elektronicznego z pomiarem na skroni
- końcówka do inhalacji w kształcie smoczka - używaliśmy maseczki, tylko wcześniej go do niej przyzwyczailiśmy
- smoczek do podawania syropku (strasznie dużo się marnowało)
- termofor do którego wlewa się wodę - nigdy nie byłam pewna czy temperatura jest dobra, wolałam termofor z pestkami wiśni, bo jasno instrukcja mówiła na ile włożyć do piekarnia czy mikrofali, ale to można kupić po porodzie jak się okaże że dziecko ma bóle brzuszka, kolki, wzdęcia
 
Ale mnie wzięło na wspomnienia:-D
SEN
- łóżeczko - opcje są 2, albo opuszczany bok (jeśli np. planujecie mieć łóżeczko w sypialni i przystawiać je do Waszego lóżka) albo z szufladą na dole. Inne opcje to kołyska lub taka mała dostawka do lóżka, ale to starcza na 3-4 pierwsze miesiące.
ŁÓŻECZKO dostawka do ŁÓŻKA babybay drewniane
- materacyk – najlepszy podobno gryczano-kokosowy, w każdym razie optymalnie nowy
- ceratka pod prześcieradło - najlepiej taka z warstwą frotte, mniej szeleści
- prześcieradło frotte - mam 3 sztuki
- kołderka lub śpiworek - my akurat jesteśmy śpiworkowi, dziecko się nie rozkopuje, nie muszę sprawdzać w nocy, na zimę są nawet śpiworki z ocieplanymi dopinanymi rękawami, ale to myślę, że przydaje się jak ktoś ma w nocy 18 stopni. Śpiworki mają klasyfikację "ciepłoty" tog. 3,5-2,5 tog to tak akurat na zimę do ciepłego mieszkania, 0,5-1 na lato
- ochraniacz na łóżeczko - ja nie kupowałam, ale jak dziecko mocno ruchliwe i uderza główką w szczebelki to można kupić na późniejszym etapie
- poduszka pod głowę/klin - jestem przeciwniczką poduszek, bo niemowlak może się udusić, klin przydaje się przy katarku, u nas stosowany był cały czas, bo Szymek ulewał. Zamiast tego można włożyć grubą książkę lub kocyk pod materac
PODUSZKA DLA NIEMOWLAKÓW! KLIN profilowana POLECAM (4116761858) - Allegro.pl - Więcej niż aukcje.
- wałki do spania na boku - ja zamiast tego stosowałam zrolowane ręczniki i jakoś obyło się bez tego
Ty i My Bezpieczne wałeczki - Ceneo.pl
- kocyki - u nas na początku sprawdził się gruby akrylowy, najspokojniej w nim spał, otulony jak w rożku
- rożek/otulacz - rożek może być z wkładką kokosową zapewniającą sztywność, ale jak dla mnie ma jeden duży minus, nie trzyma rączek przy ciele i dziecko szybko potrafi je wyciągnąć. Tym razem będę szukała wiązanego otulacza (te na rzepy budzą dziecko, a niestety niemowlaczka trzeba czasem w nocy przebrać). Szymek po urodzeniu strasznie machał rękami, ciężko mi go było karmić, byłam dosłownie cała spocona tą walką przy cycu, zawsze brakowało mi jednej ręki do trzymania tej machającej rączki. Próbowałam owijać go w kocyk, czy tetrówkę, ale po kilku minutach i tak ta ręka wychodziła. Tym razem wezmę dzidzi sposobem:-D
- monitor oddechu/elektroniczna niania - nie używałam, Szymek jęczał i wzdychał przez sen praktycznie non stop, więc wiedziałam, że jest ok:-D
- waga elektroniczna – można wypożyczyć z poradni laktacyjnej lub ważyć na normalnej wadze siebie + dziecko (i potem tylko siebie)
- karuzelka nad łóżeczko - dobrze, aby miała melodyjkę usypiającą, moja (Fisher Price taka z miśkami) miała szum morza, no i zdalny pilot to super sprawa;-). Na wyjazdy braliśmy projektor Kubus Puchatek.
- lampka nocna - podobno najlepiej w kolorze czerwonym bo to dziecku przypomina życie płodowe. Ja mam taką najzwyklejszą z Ikei, dokupiłam do tego bardzo słabą żarówkę do lampki nocnej.
 
No dobra Pscółka mnie już udało Ci się przerazić :szok: I nie chodzi tu wcale o ilość rzeczy tylko o to, że ja nawet nie mam pojęcia co to jest kateter, nebulizator i do czego używa się soli fizjologicznej przy takim małym dziecku... :shocked2: Matko ja chyba muszę zacząć się dokształcać w tych tematach bo okazuje się że jestem kompletnie zielona!
 
Ja czytałam wpis pscolki z allegro i wpisywalam tam nowe nazwy, żeby zobaczyć co to jest i w jaką kategorie wydatków wpada :-)
 
czarna - z pewnością wielu rzeczy dowiesz się na szkole rodzenia. Naprawdę polecam wybrać się z partnerem. Mój M to więcej zapamiętał niż ja:-D

A i dobrze kupować dopiero po szkole rodzenia, bo po pierwsze pewnie dostaniecie tam jakieś próbki (ja dostałam na zakończenie), a po drugie poznacie tam za i przeciw w różnych kwestiach np. wiaderko kontra wanienka i wtedy łatwiej podjąć decyzję.
 
Ostatnia edycja:
Marlas a jakie masz łóżeczko turystyczne

Nebulizator to super sprawa do inhalacji, u nas od września jak młoda poszła do żłobka to ciągle chodzi i już nawet nie chce nam się go chować ;)
 
kojec.jpg Ja mam taki tylko, że z niebieskimi dodatkami:-) mam małe mieszkanie, i było mi wygodnie nim manewrować, córka do teraz czasem z niego korzysta a w Marcu skończyła 4 lata:-D Ja też używam nebulizatora, właśnie na katar, czy kaszel , ale mąż jest astmatykiem i głównie dla niego kupiliśmy;-)
 

Załączniki

  • kojec.jpg
    kojec.jpg
    7,1 KB · Wyświetleń: 125
reklama
Dziewczyny, właśnie przeglądam allegro, w poszukiwaniu zestawu startowego z butelkami AVENT. No i teraz jest jakaś nowa seria tych butelek Natural( z córką od początku używałam aventa) . Zastanawiam się który zestaw wybrać, czy Classic, czy Natural , różnica cenowa niby jakaś kolosalna nie jest, ale słyszałam, że teraz do butelek Aventa są jakieś uszczelki, i jak się zgubi to trzeba kupić nową butelkę, bo niestety cieknie, a nie można dokupić osobno:crazy: Szczerze mówiąc ja do butelek nie miałam żadnych uszczelek , i nic mi nie ciekło, czy któraś z mam się orientuje czy takowe uszczelki rzeczywiście są? :rofl2:
 
Do góry