reklama
Forum BabyBoom

Dzień dobry...

Starasz się o maleństwo, wiesz, że zostaniecie rodzicami a może masz już dziecko? Poszukujesz informacji, chcesz się podzielić swoim doświadczeniem? Dołącz do naszej społeczności. Rejestracja jest bezpieczna, darmowa i szybka. A wsparcie i wdzięczność, które otrzymasz - nieocenione. Podoba Ci się? Wskakuj na pokład! Zamiast być gościem korzystaj z wszystkich możliwości. A jeśli masz pytania - pisz śmiało.

Ania Ślusarczyk (aniaslu)

reklama

Amniopunkcja robić czy nie?

Pchełka216

Fanka BB :)
Z tego co sie teraz wczytałam, w typy ZD to kojarzę że mama mówiła że moja siostra ma mozaikowy ZD co wyklucza dziedziczenie, bo translolacyjny jeat związany z dziedziczeniem. Mama raczje sowjego kariotypu nie miala badanego. Badanie mojego kariotypu też mi nie potwierdzi co jest z dzieckiem, tylko ewentualnie potwierdzi że ode mnie nie odzidziczy.

Właśnie tu jest największy problem, bo wiem z czym wychowanie takiego dziecka sie wiąże, tym bardziej, że siostra ma znaczny stopień niepełnosprawności.
Ale jest jedno ale. Zawsze chcialam mieć 3 dzieci i myślałam, że już nie będe miała bo ciężko mi było podjąć tą decyzję z pełnym przekonaniem. I w pewnym momencie zdarzył się ten cudowny przypadek a jeszcze usłyszałam że to będzie dziewczynka a że mam dwoch chłopców to naprawdę się ucieszyłam.
Im więcej czytać tym bardziej sie zastanawiam czy jednak nie zrobić tej aminopunkcji z fishem ale no właśnie ale czuję, że nie mogę jej zrobić krzywdy... wiem, że to głupie. Jestem za prawem kobiet do wyboru i nawet aborcją do 12 tyg. z wyboru ale nie wiem czy umialabym sue zdecydowac na terminację . Jutro zaczynam 16 tyg. i o dziwo spokojnie do tego podchodzę. Pewnie wroxi to do mnie przed samym porodem. No coż mam jeszcze kilka dni na decyzję. Dziękuję za Wasze wpisy :-×
Trudne są te decyzje, emocje i sama sytuacja. Jeśli zdecydujesz się na amnio to przynajmniej będziesz wiedzieć i świadomie będziesz mogła przygotować się do porodu, wybrać szpital o wyższym stopniu referencynym itp.; jeśli postanowisz urodzić. Trzymam kciuki niezmiennie. Pamiętaj, że na razie to jest ryzyko i to nie najwyższe. Nic nie jest przesądzone. Odezwij się jak się rozwija sytuacja.:)

reklama

kilerowna

Miasto
Gdańsk
Jak słusznie zostało powiedziane, w internecie nie ma pełnej listy, ponieważ i kombinacji jest niewyobrażalna ilość. Mikromacierze wykrywają bardzo małe ubytki materiału genetycznego bądź ich zbyt dużą ilość (jak w przypadku translokacji). Wchodzi znacznie głębiej niż samo badanie kariotypu.
Ja się zastanawiam czy mikromacierze są w stanie wykryć SMA czy jednak dodatkowo trzeba robić badanie

Cześć, jestem tu nowa a chciałabym odświeżyć powyższy temat. Mam skończone 30 lat i jestem w drugiej ciąży w 14 tygodniu - dokładnie 14+2. W 12+3 dniu ciąży miałam wykonywane badanie genetyczne USG i w tym samym dniu test PAPP. Na badaniu USG lekarz stwierdził, ze dziecko jest starsze i ma 13 tygodni, co kolejne standardowe USG tez potwierdziło, ze dziecko jest 4 dni starsze. Na badaniu genetycznym wszystkie parametry były w normie, bez zbliżenia się nawet do górnej Ich granicy. Przeciętność karku wynosiła 1,6, kość nosowa była bardzo ładnie widoczna, co lekarz tez zaznaczył mi podczas badania, a przepływy, serduszko i inne parametry były również w jak najlepszej normie. Lekarz na koniec badania sam stwierdził ze dziecko jest zdrowe, ale czekamy jeszcze na wynik testu z krwi. Wczoraj niestety odebrałam telefon, ze po badaniu biochemicznym, z powodu bardzo wysokiego wolnego beta hcg, ryzyko dla trisomii 21 jest bardzo wysokie na poziomie 1:66. Skierowano mnie na amniopunkcję, na która niestety musze czekać jeszcze dwa tygodnie i pewnie tyle samo na jego wynik. Dodam ze w pierwszej ciąży, miałam bardzo niskie ryzyko wad chromosomalnych i wszystkie wyniki były w normie, a dziecko również urodziło się całkowicie zdrowe. Prośba o pomoc, czy któraś z Was tez miała tak wysokie ryzyko wad z powodu badania PAPP, a mimo to po amniopunkcji wszystko okazało się w porządku? Wariuje z nerwow, a wiem ile jeszcze przede mną czekania i nic nie mogę zrobić. Dodam również ze w naszej rodzinie nie było żadnych przypadków zespołu downa... wypowiedzcie się jak to było u Was.

Jak może już przeczytałaś, moje ryzyko jest bardzo podobne do Twojego 1:64, różnica jest taka że jestem starsza, ciaża jest trzecia (dwoje zdrowych dzieci) i mam siostrę z ZD (nie dziedziczonym) Przejrzałam mnóstwo różnych forum i zazwyczaj, nawet przy wyższym ryzyku okazywalo się, że dziecko jest zdrowe ale niestety pewność da Tobie tylko aminopunkcja. Bo niestety ryzyko to staystyka, 1 kobieta z takimi wynikami urodzi dziecko z ZD a 65 urodzi dziecko zdrowe. Ja z mężem podjęliśmy decyzję że nie bedziemy robić aminopunkcji, nie chcemy narażać się na ewentualną utratę ciąży, tym bardziej w obecnej sytuacji prawnej. Cieszę sie że ryzyko innych trisomii znacznie spadło
Pozostaję przy wynikach USG jak zresztą w poprzednich ciążach. Nie wiem tak naprawdę co ma wpływ na poziom tych markerów we krwi. O dziwo jestem spokojna o wcale nie rozmyślam a co będzie jeśli, wbiłam sobie do głowy ze będzie dobrze ale to moja głowa. Twoja ciąża, zatem decyzja nalezy do Ciebie i męża. Trzymam kciuki za Ciebie i Waszą decyzję!

Mana_lena

Witajcie znowu,

Byłam dziś w Warszawie na amniopunkcji, stres z nią związany okazał się na marne, ponieważ finalnie nie zdecydowałam się.
Dla przypomnienia u mnie usg było idealne tylko biochemia w Pappa wyszła fatalna i trisomia 21, 1:56.....
Mam jednak w macicy 2 mięśniaki 2 i 4cm i lekarz powiedział że wiąże się to z większym ryzykiem poronienia a na usg dzidziuś wygląda wporzadku.
Zasugerowal Sanco podstawowe, ale oczywiście że rozumie że to jest kosztowne badanie i Amnio może przebiec bez komplikacji, ale ryzyko jest zwiększone ze względu na mięśniaki, a szkoda by było jakby coś się nie udało, mimo że swojej ręki jest bardzo pewny....

No i nie zdecydowałam się, nie wybaczyłabym sobie jakby ta igła miała coś pokomplikować i zaszkodzić ciąży i dziecku...
Teraz 5 dni czekam na wynik Sanco. Mam nadzieję że wreszcie stresy miną.....

Jesli wynik będzie jednak zły, mam wrócić do tego lekarza za tydzień.
Hej chciałam zapytać jak wyszły Twoje wyniki. Mam podobny problem , zdecydowałam się na badanie NIPT bo jest bezpieczniejsze , ale lekarz wolał bym zrobiła amniopunkcję. Moje ryzyko uznają za wysokie trisomia 21 czyli mój wynik 1:192. Jestem z grupy sierpniówek , ale tam żadna nie ma tego problemu co ja i szukam nadziei. Obecnie czekamy na specjalne probówki , później pobiorą mi krew i wyślą do Ameryki. Mieszkam tez w innym kraju także nie wiem co to badania Sanco. My podjęliśmy decyzje o badaniu NIPT jest tez wykonywany w Polsce , niestety też kosztowny , ale to wszystko dla dziecka. Będzie wdzięczna za odp. Pozdrawiam cieplutko i życzę Zdrowia

Mana_lena

Ja jestem 3 dzień po amnio. W pierwsza dobę po, trochę bolał mnie brzuch ale to nawet nie tak jak na okres. Teraz najgorsze czekanie na wyniki.. niby zrobiłam fisha ale u mnie czeka się na niego około tygodnia. Coraz mniejszą mam nadzieję że jest dobrze. Ryzyko mam spore 😔
Trzymam kciuki by było dobrze 🙏🏻🙌🏻Czy mogę zapytać czy takie badanie boli ? My póki co zdecydowaliśmy się na test NIPT bo mamy ryzyko trisomi 21. Wynik 1:192

Mana_lena

Hej
Mi wczoraj przyszedl wynik Sanco i rowniez zdrowa dziewczynka, ciesze sie ze nie robilam amnio mimo ze ZD wychodzilo mi 1:56 to tylko bylo spowodowane zanizona biochemia i wiekiem.
Mialam jednak NT 0,9 ....Klaudia a w ktorym jestes tygodniu?
O widzę już odp do mojego pytania do Ciebie. Gratuluje zdrowej dziewczynki. Twoja informacja napaja mnie nadzieją , że i u nas będzie wszytsko Ok. Niestety od 3 dni żyjemy w strachu , nie umiem powstrzymać łez i stresu. Czekamy jak zadzwonią , że mam przyjść na badanie NIPT , tez zrezygnowałam z amnio , nie wiem czy dobrze robię , ale boje się ryzyka. Mimo , że lekarz mówi , że jest niskie ryzyko , ale zawsze jest ryzyko poronienia czy powikłań po amnio

Dzastaoksy

Trzymam kciuki by było dobrze 🙏🏻🙌🏻Czy mogę zapytać czy takie badanie boli ? My póki co zdecydowaliśmy się na test NIPT bo mamy ryzyko trisomi 21. Wynik 1:192
Ja już dawno po ☺️ co do bólu, nie jest źle. Trochę boli już same pobranie płynu. Ja miałam ryzyko t21, 1:44. Winiki fish i pełnej amniopunkcji prawidłowe. Już nawet po połówkowych jestem. Wszystko w porządku.
Trzema za was kciuki, powiedzenia

Mana_lena

Ja już dawno po ☺️ co do bólu, nie jest źle. Trochę boli już same pobranie płynu. Ja miałam ryzyko t21, 1:44. Winiki fish i pełnej amniopunkcji prawidłowe. Już nawet po połówkowych jestem. Wszystko w porządku.
Trzema za was kciuki, powiedzenia
Dziękuje bardzo za odpwiedź. Cieszę się , że u Was wszystko w porządku to daje mi nadzieję. My Pierw robimy test NIPT , na amniopunkcję się nie zdecydowałam, ale jeśli ( odpukać w nie malowane ) wyjdzie tez coś nie tak to raczej podejmę się amnio. Dziękuje ślicznie za odp. Szukałam dziewczyn z takim problemem jak Ja , ponieważ na mojej grupie z sierpniowek tylko ja mam wysokie ryzyko t 21

reklama

Dzastaoksy

Cześć, jestem tu nowa a chciałabym odświeżyć powyższy temat. Mam skończone 30 lat i jestem w drugiej ciąży w 14 tygodniu - dokładnie 14+2. W 12+3 dniu ciąży miałam wykonywane badanie genetyczne USG i w tym samym dniu test PAPP. Na badaniu USG lekarz stwierdził, ze dziecko jest starsze i ma 13 tygodni, co kolejne standardowe USG tez potwierdziło, ze dziecko jest 4 dni starsze. Na badaniu genetycznym wszystkie parametry były w normie, bez zbliżenia się nawet do górnej Ich granicy. Przeciętność karku wynosiła 1,6, kość nosowa była bardzo ładnie widoczna, co lekarz tez zaznaczył mi podczas badania, a przepływy, serduszko i inne parametry były również w jak najlepszej normie. Lekarz na koniec badania sam stwierdził ze dziecko jest zdrowe, ale czekamy jeszcze na wynik testu z krwi. Wczoraj niestety odebrałam telefon, ze po badaniu biochemicznym, z powodu bardzo wysokiego wolnego beta hcg, ryzyko dla trisomii 21 jest bardzo wysokie na poziomie 1:66. Skierowano mnie na amniopunkcję, na która niestety musze czekać jeszcze dwa tygodnie i pewnie tyle samo na jego wynik. Dodam ze w pierwszej ciąży, miałam bardzo niskie ryzyko wad chromosomalnych i wszystkie wyniki były w normie, a dziecko również urodziło się całkowicie zdrowe. Prośba o pomoc, czy któraś z Was tez miała tak wysokie ryzyko wad z powodu badania PAPP, a mimo to po amniopunkcji wszystko okazało się w porządku? Wariuje z nerwow, a wiem ile jeszcze przede mną czekania i nic nie mogę zrobić. Dodam również ze w naszej rodzinie nie było żadnych przypadków zespołu downa... wypowiedzcie się jak to było u Was.
Spokojnie. Ja miałam betę ponad 5,5 mom. Ryzyko t21, 1:44.
Jestem po amniopunkcji-wynik prawidłowy