reklama
Forum BabyBoom

Dzień dobry...

Starasz się o maleństwo, wiesz, że zostaniecie rodzicami a może masz już dziecko? Poszukujesz informacji, chcesz się podzielić swoim doświadczeniem? Dołącz do naszej społeczności. Rejestracja jest bezpieczna, darmowa i szybka. A wsparcie i wdzięczność, które otrzymasz - nieocenione. Podoba Ci się? Wskakuj na pokład! Zamiast być gościem korzystaj z wszystkich możliwości. A jeśli masz pytania - pisz śmiało.

Ania Ślusarczyk (aniaslu)

  • Czy pomożesz Iwonie nadal być mamą? Zrób, co możesz! Tu nie ma czasu, tu trzeba działać. Zobacz
reklama

Cukrzyca ciążowa ...i życie po niej

Ja też mam tą przyjemność jak cukrzyca ciężarnych - naszczęście dobiega końca!! Miałam tak samo jak dziewczyny, 4x kłucie w palec dodatkowo badanie czy w moczu nie ma acetonu... Przede wszystkim dieta a to że teraz nie bedziesz jeść nic słodkiego to i tak nie spowoduje ze cukrzyca nie wyjdzie bo jak zrobią Ci test po obciążeniu glukozą to i tak wyjdzie czy masz wysoki cukier czy nie !!!
 
reklama

normalnie mnie przerazacie....ja jestem osoba ktora nigdy w zyciu nie byla w szpitalu a do lekarza chodzilam raz na rok przy wiekszym przeziebieniu....i samo slowo "szpital" mnie denerwujei podnosi cisnienie....mam nadzieje ze jak zrobie to drugie badanie to juz bedzie ok....czy ktoras z was miala cos takiego ze podczas pierwszego badania byly zle wyniki a po tym drugim juz w porzadku??? pocieszcie mnie :( :(
 
Ja Cie moge pocieszyć jedynie tym że ze mnie to dopiero panikara była na słowo szpital!!!! Też nigdy nie byłam a tu jakieś badania i w ogóle, ale plus tego jest taki że teraz do porodu spokojniejsza pójde bo juz mniej wiecej ten oddział poznałam i nie przeraza mnie sama wizja pobytu tam. Co innego wizja porodu ;D Nic sie nie martw idzie przeżyć !!! Trzymaj sie za niedługo bedziesz sie śmiała że juz po wszystkim a tyle strachu !!!
 
shady - no zdarza sie, ze drugie badanie wychodzi lepiej. ale generalnie za bardzo sie nie nastawiaj, bo 160 po piecdziesiatce to moze nie bardzo duzo, ale za duzo.
ale naprawde - nie zamartwiaj sie! do szpitala i tak predzej czy pozniej trafisz, a jesli trafisz wczesniej, to sie oswoisz, poznasz personel. jejkus - jak mnie wyslali do szpitala (nie z powodu cukrzycy!) to tez wpadlam w panike. cisnienie mi skoczylo i sie poryczalam. ale okazalo sie, ze bylo jak na koloniach... :)
m
 
ja też należe do tych osób które drętwieja na słowo szpital.właśnie z powodu cukrzycy poszłam tam pierwszy raz.a dzień wcześniej zdawałam egzamin na prawo jazdy i niestety oblałam go właśnie z nerwów.szłam tam jak na skazanie.jak mąz odjeżdzał to myslałam że sie rozpłacze,ale tak ja pisałą moja poprzedniczka to jest dobre doświadczenie,własnie po to żeby obejrzec oddział ,oswoic sie troche z otoczeniem ja nawet obejrzałam porodówke i wyszłam ze szpitala spokojniejsza bo zobaczyłam jak tam jest i po miesiacu jak szłam znów to było lżej ,a po kolejnym razie jednego dnia wychodziłam a następnego z uśmiechem na ustach pojechałam bo odeszły mi wody.głowa do góry .
 
cześć!! może ktoś coś wie o cukrzycy ciążowej, jaką dietę należy stosować, co szkodzi maleństwu w czasie takiej cukrzycy no i czy mija po porodzie!!
proszę o jakies informacje
pozdrawiam
 
Witaj!
Podzielę się tymi informacjami które mam, choć jest ich niewiele. Napiszę to co pamiętam z zajęć, choć lekarzem nie jestem coś tam przy okazji leczenia cukrzycy zwykłej mówiono nam. Myślę, że znacznie więcej info uzyskasz gdy zgłosisz się do poradni diabetologicznej i tam zostaniesz pod opieką fachowców.
Cukrzyca ciążowa jest wynikiem zaburzenia funkcji trzustki podczas ciąży (oczywiste!). Wynika to z faktu, że trzustka jest zbyt obciążona "obsługą" mamy i dzidziusia jednocześnie i nie nadąża z produkcją insuliny. Najczęściej do ujawnienia objawów dochodzi ok. 24-26tc. dlatego w tym czasie standardowo u wszystkich ciężarnych wykonuje się test obciążenia glukozą (50g). Gdy wynik nie jest zadowalający powtarza się badanie z 75 g. Test może wykazać zmniejszoną tolerancję glukozy lub początki cukrzycy (wtedy są objawy dodatkowe - zwiększony apetyt a mimo to spadek masy ciała, zwiększone pragnienie, poluria czyli częste siusianie, obecność glukozy w moczu, senność i zmęczenie).
Przy zmniejszeniu toleancji glukozy stosuje się dietę taką jak u osób z cukrzycą starczą (tzw. nabytą), czyli ograniczenie węglowodanów i tłuszczów, odpowiednio zbliansowana ilość białek. Ponadto kontroluje się regularnie poziom cukru we krwi i robi dodatkowe badania. Jeśli lekarze stwierdzą już cukrzycę to wtedy oprócz oczywiście diety niestety musi wejść do terapii insulina, która jest jedynym lekiem, który może być zastosowany do leczenia cukrzycy ciężarnych. Wtedy na swego rodzaju "szkolenie" jest się zapraszanym do poradni diabetologicznej, gdzie uczysz się używać insuliny. Nie ma się czego bać, ale trzeba sobie uświadomić, że insulina to drogocenny ale również niebezpieczny lek, bo za duża dawka też może być groźna.
Cukrzyca cięzanych nie leczona powoduje u malucha objawy niedoboru glukozy (hipoglikemię) po porodzie, dlatego tak ważne jest jej leczenie podczas ciąży, gdyż pozwala to uniknąć komplikacji poporodowych. Ponadto częstym efektem nieleczonej cukrzycy mamy jest duża masa urodzeniowa dziecka - ponad 5 kg. Tyle wiem napewno a więcej dowiesz nie z pewnością od specjalistów. Jeśli chodzi o mamę to cukrzyca ciężarnych zwykle się cofa po porodzie. Niestety istnieje możliwość, że może się utrzymać oraz, że ujawni się w kolejnej ciąży.
Mam nadzieję, że choć trochę pomogłam i nie przestraszyłam Cie dodatkowo. mało trochę napisałaś, ale myślę, że Twoje kolejne kroki powinny być skierowane do poradni diabetologicznej a tam fachowcy wyjaśnią wszystkie Twoje wątpliwości.
Pozdrawiamy! Ola z Synusiem! ;D
 
dzięki Oleńko! to mi wystarczy! tak się składa, że urodziłam synka 10 miesięcy temu i znowu jestem w ciąży to pewnie dlatego mój organizm tak szaleje....
no cóż musz eprzyznać, że mnie uświadomiłaś bardziej niż mój lekarz
jeszcze raz bardzo dziękuję w imieniu swoim i dziewczyn, które będa to czytac
pozdrawiam :)
 
Witam wszystkich!

W moich wynikach ostatnio wyszło mi, że mam ślad cukru w moczu. Były to moje 3 badania, jestem w 7 miesiącu ciąży. Czy powinnam się tym martwić??
 
reklama
a co lekarz na to powiedzial? cukru raczej niepowinno byc...ale nie martw sie! Ja mialam slad bialka...ale przeszlo choc nic nie robilam...
Pozdrawiam ;)
 
Do góry