reklama
Forum BabyBoom

Dzień dobry...

Starasz się o maleństwo, wiesz, że zostaniecie rodzicami a może masz już dziecko? Poszukujesz informacji, chcesz się podzielić swoim doświadczeniem? Dołącz do naszej społeczności. Rejestracja jest bezpieczna, darmowa i szybka. A wsparcie i wdzięczność, które otrzymasz - nieocenione. Podoba Ci się? Wskakuj na pokład! Zamiast być gościem korzystaj z wszystkich możliwości. A jeśli masz pytania - pisz śmiało.

Ania Ślusarczyk (aniaslu)

  • Czy pomożesz Iwonie nadal być mamą? Zrób, co możesz! Tu nie ma czasu, tu trzeba działać. Zobacz
reklama

irlandzki paszport dla malucha

no tak,myslam ze to jest logiczne,tak jak trzeba miec przetlumaczony przez tlumacza przysieglego akt urodzenia!
może i dla was jest logiczne,ale ja raczej kierowałam sie tym,że jak wzięłam ślub tutaj to od razu wszystkie papiery poszły do Wwy,więc myślalam,że tak samo jest i z dzidzią.
normalnie strach się was o cokolwiek zapytac.
 
reklama
tzn.? nie chwalic sie 2gim paszportem czy jak?sprawdzaja to jakos?:eek:
A moze lepiej wyrobic PL paszport jak sie IRL skonczy?:confused:
 
Dziewczyny, jeśli w imieniu i nazwisku dziecka nie ma polskich znaków to przy wyrabianiu polskiego paszportu można od razu poprosić o wyrobienie numeru pesel- ja wyrabiałam Zuzi w listopadzie ub. roku.
W Polsce po przylocie poszłam wpisać ją do ewidencji i nie musiałam tłumaczyć irlandzkiego aktu urodzenia na j. polski.Na sam akt czekałam 2 dni, płaciłam 50zł, pesel miałam stąd.
 
tzn.? nie chwalic sie 2gim paszportem czy jak?sprawdzaja to jakos?:eek:
A moze lepiej wyrobic PL paszport jak sie IRL skonczy?:confused:

"Obywatel polski w myśl prawa polskiego nie może być równocześnie uznawany za obywatela innego państwa."


Ja tam nie wiem czy wyrabiac polski paszport itd.bo moje dzeci mają polskie paszporty.
Zgodnie z Prawem Polskim powinniście się teraz zrzec obywatelstwa Polskiego Wikusi.

"W sytuacji, gdy rodzącemu się dziecku – na mocy prawa krwi lub/i prawa ziemi – nadane zostanie więcej niż jedno obywatelstwo, rodzice mają prawo do złożenia w imieniu dziecka odpowiedniego oświadczenia woli, na mocy którego dziecko to może utracić obywatelstwo polskie"


na 100% nie możecie się posługiwac Irlandzkim paszportem w Polsce,ale czy kogoś to zainteresuje dlaczego dziecko ma inny paszport niż rodzice to nie sądzę :dry:
 
może i dla was jest logiczne,ale ja raczej kierowałam sie tym,że jak wzięłam ślub tutaj to od razu wszystkie papiery poszły do Wwy,więc myślalam,że tak samo jest i z dzidzią.
normalnie strach się was o cokolwiek zapytac.
rozumiem ze w ambasadzie bralas slub?...ja tak samo...ale nie rozumiem jakie papiery mialy by isc do Wawy po urodzeniu dziecka:confused:

ho ho ho aż się nie miło wchodzi na ten wątek :eek::no:

a wiecie,że Polska uznaje tylko jedno obywatelstwo :confused::-p:-D
oooo a Pani powiedziela w urzedzie stanu cywilnego ze dzi9ecko moze miec dwa obywatelstwa:eek:
i jak meldowalismy Szymka u nas w domu to na tym druczku trzeba bylo wpisac obywatelstwo i Pani mi pwiedziala ze mam wpisac Irlandzko -Polskie;-).
Chyba sie przejde dopytac jak bede w PL....tylko mam isc do USC? czy gdzies indziej?

Ona jeszcze mi mowila ze jak ojciec dziecka sie nie zrzeknie obywatelstwa POlskiego a dziecko rodzi sie np w IE i ma Irlandzie obywatelstwo to dziecko w Polsce dostej Polskie obywatelstwo,ale musi byc zameldowane ]\i miec PESEL
 
o widzisz ewelcia może coś się zmieniło,a ja tutaj przyprawiam was o palpitacje serca? :-D

w zasadzie doczytałam,że Polska nie uznaje drugiego obywatelstwa,ale jeśli już jest to nic z tym nie robi :tak:

Obywatel polski nie może być równocześnie uznawany za obywatela innego państwa. Oznacza to, że obywatel polski posiadający jednocześnie obywatelstwo innego kraju, nie może przed organami władzy publicznej, posługiwać się paszportem innego kraju. Nawet jeśli przez większość swojego życia mieszkał za granicą, słabo mówi lub wcale nie mówi po polsku, ale nie utracił obywatelstwa polskiego, zgłaszając się do polskich władz (w kraju lub za granicą) traktowany jest jako obywatel Rzeczypospolitej Polskiej
Dopóki jednak obywatel polski nie utracił obywatelstwa polskiego, w Polsce nie może być traktowany jako cudzoziemiec, czyli np. nie może korzystać na terenie Polski z opieki konsularnej Konsulatu kraju obcego, którego obywatelstwo również posiada. Osoba taka powinna przekraczać granicę RP okazując polski dokument podróży, czyli polski paszport lub dowód osobisty i posługiwać się nim w kraju.

Obywatelstwo polskie nie może być domniemane. Samo oświadczenie osoby, że posiada obywatelstwo polskie nie jest wystarczające do jego stwierdzenia. Do załatwiania wszelkich spraw administracyjnych czy cywilnoprawnych, wymagających potwierdzenia obywatelstwa polskiego, konieczny jest polski paszport lub dowód osobisty.


czyli przydałoby się wyrobic również paszport polski i nim się posługiwac w PL :tak::tak::tak:
 
Ostatnia edycja:
Dlatego najbezpieczniejszym rozwiazaniem jest wyrobienie dziecku 2 paszportow.W kwietniu lecielismy do Pl,ale ladowalismy w Berlinie.Tam rowniez nikt nie mial obiekcji do ire.paszportu dziecka.
 
czy w takim razie ktos na lotnisku w PL,w drodze powrotnej, bedzie mial problem ze mala ma inny paszport niz ja?:eek::confused:planowalam np. zlozyc w domu o paszport PL zeby do Dublina nie gnac,tylko czy urzednik mnie zapyta na czym przylecialam tutaj i ze nie mozna miec 2h np....:eek:?poza tym chyba oboje rodzicow musza byc przy skladaniu?
 
reklama
madbebe musi byc oboje rodziców lub specjalne pisemko "zgoda" napisana przez ojca i podbita przez konsula.płatnośc 25 albo 35 euro.:dry:
to wiem na 100% bo sama czegoś takiego potrzebowałam jak wyrabiałam paszporty dzieciom w pl.i jeszcze miałam niezłe przeboje bo pan konsul przybił pieczątkę ale się nie podpisał i mi nie chcieli tego uwzględnic w paszportowym :wściekła/y:
na szczęście pan konsul poczuł się winny i sam załatwił przesłanie kolejnej zgody wewnętrzną pocztą i jeszcze faksa puścił do paszportowego ;-):tak:

a z tym lotem może nie będzie problemów,zadzwoń do ambasady lub do paszportowego w Pl to Ci powiedzą jak to jest,bo ja nie wiem niestety,ale wydaje mi się,że problemów nie będzie,bo przecież Wika jest obywatelką Polski poprzez urodzenie :tak::tak:
 
Ostatnia edycja:
Do góry