reklama
Forum BabyBoom

Dzień dobry...

Starasz się o maleństwo, wiesz, że zostaniecie rodzicami a może masz już dziecko? Poszukujesz informacji, chcesz się podzielić swoim doświadczeniem? Dołącz do naszej społeczności. Rejestracja jest bezpieczna, darmowa i szybka. A wsparcie i wdzięczność, które otrzymasz - nieocenione. Podoba Ci się? Wskakuj na pokład! Zamiast być gościem korzystaj z wszystkich możliwości. A jeśli masz pytania - pisz śmiało.

Ania Ślusarczyk (aniaslu)

  • Czy pomożesz Iwonie nadal być mamą? Zrób, co możesz! Tu nie ma czasu, tu trzeba działać. Zobacz
reklama

Książka kucharska naszych dzieciaczków :)

WIEK W MIESIĄCACH
LICZBA POSIŁKÓW
WIELKOŚĆ PORCJI
RODZAJ POSIŁKU
1miesiac 7 x 90 - 110 mlmleko początkowe
2 m-c 6 x 110 - 130 mlmleko początkowe
3 m-c 6 x 130 ml mleko początkowe
4 m-c 6 x 150 mlmleko początkowe
5 m-c 5 x 180 ml4 x mleko początkowe*
1 x zupa - przecier jarzynowy; skrobane jabłko lub sok (najlepiej przecierowy) - 50-100 g
6 m-c 5 x 180 ml (4 x mleko)
1 x zupa - przecier jarzynowy z dodatkiem kleiku glutenowego (2-3 g kleiku na 100 ml + 10 g gotowanego mięsa (bez wywaru);
przecier owocowy lub sok (najlepiej przecierowy) - nie więcej niż 150 g
7 m-c 5 x1 x 180 ml - mleko następne z dodatkiem kaszki zbożowej glutenowej (2-3 g na 100 ml);
1 x 180 ml - mleko następne z dodatkiem bezglutenowego kleiku (2-3 g na 100 ml);
1 x 200 ml zupa - przecier jarzynowy z 1/2 żółtka co drugi dzień i z gotowanym mięsem codziennie (10 g);
1 x 150 g kaszka na mleku następnym lub deser mleczno - owocowy;
przecier owocowy lub sok - nie więcej niż 150 g
8 m-c 5 x1 x 180 ml - mleko następne z dodatkiem kaszki zbożowej glutenowej (6 g na 100 ml);
1 x 180 ml - mleko następne z dodatkiem bezglutenowego kleiku (6 g na 100 ml);
1 x 200 ml zupa - przecier jarzynowy z 1/2 żółtka co drugi dzień i z codziennie gotowanym mięsem3 (10-15 g);
1 x kaszka na mleku następnym lub deser mleczno - owocowy;
przecier owocowy lub sok - nie więcej niż 150 g
9 m-c 5 x1 x 200 ml - mleko następne z dodatkiem kaszki glutenowej;
1 x 200 ml - mleko następne z dodatkiem kaszki bezglutenowej;
1 x 200 ml - kaszka na mleku następnym;
1 x 200 ml zupa - przecier jarzynowy z dodatkiem 1/2 żółtka i z gotowanym mięsem3 (10-15 g);
1 x 150 g - owoce lub kompot lub sok (najlepiej przecierowy) + biszkopt
10 m-c 4-5 x3 x 220 ml - mleczny posiłek łżczony z produktami zbożowymi (np. mleko następne, kaszki mleczne glutenowe i bezglutenowe, niewielkie ilości pieczywa, biszkopty, sucharki);
1 x zupka jarzynowa z kaszą glutenową;
1 x obiad: jarzynka z gotowanym mięsem3(15-20 g) i 1/2 żółtka, z dodatkiem ziemniaka lub ryżu;
Przecier owocowy lub owoce lub kompot lub sok (najlepiej przecierowy) - nie więcej niż 150 g
11-12 m-c 4-5 xPosiłki jak w 10 miesiącu życia.
Zmiana: wprowadzić całe jajko 3-4 razy w tygodniu;
twarożek, kefir, jogurt 1-2 razy w tygodniu4
 
reklama
Kurcze, trochę mało tego mięsa, ja ściągnęłam to z jakiejś stronki, co w googlach wpisałam na ten temat (wpisałam: mięso, niemowląeta i takie tam:tak::happy2:). 10g to stanowczo za mało, ja chyba też dam więcej i zobaczymy, co będzie. Zapytam jeszcze lekarki, no a ten mały sloiczek podzielę na 3 dni, a nie na 2 jak myślałam.
 
O kurczę to ja dałam małej aż pół słoika - czyli 40 g.!!!:szok:
A co to jest kleik glutenowy?:eek:
Wogóle trzeba dodawać tych kleików jak konsystencje jest ok?? Po co?
 
Z gluteem to jest taka sprawa, że kiedyś nie dawano go aż do 10 miesiaca życia, a teraz jest nowy schemat, że niby się dziecko przyzwyczaja już od 6 miesiaca, bo to niby przeciwdziała celiakli, czy jakoś tak. Chodzi o to, że kiedyś nie dawano z obawy o alergię, a teraz podobno się daje w małych ilościach, bo właśnie podawanie w diecie glutenu ma tej alergii przeciwdziałać. Gluten jest w różnych zbożach, wiem,że jest też w kaszy mannej.
 
MONICZKO - taką wkładkę kupisz w każdym markecie:tak: chyba pisalas kiedys ze teraz bedziesz miala blisko TESCO - napewno tam bedzie w dziale z wszystkimi artykulami kuchennymi:tak:

A gluten lekarka tez nam kazała dawac - kupiłam wczoraj nawet kaszkę manne, tyle ze juz na mleko - samej bez zadnych dodatkow smakowych nie umiałam znalezc. I kupiłam kaszke z Hippa wielozbozową - jabłkową. W ogole to zauwazylam ze tylko Hipp ma juz zmienione oznaczenia wg nowego schematu zywieniowego.....pozostale firmy maja produkty z glutenem oznaczone ze od 10 m-ca:nerd:
 
A ja dziś ugotowałam w jednym garnku - marcheweczkę, ziemniaki, pietruszkę i kawałek selera, w drugim brokuły, a w trzecim buraczka i porobiłam trzy zupki - marchewkową, marchewkową z brokułem i marchewkową z buraczkiem!!!
Wiecie jakie pyszne i kolorowe - dziś mała zjadła z buraczkiem, dodałam troszkę:tak:;-) kurczaczka i wciągnęła calutką.... Pychotka!
Ale to radocha jak maluchy jedzą ze smakiem nasze zupki!!!:-):-D
 
Ale fajnie MADZIALLENKO :tak: No niech ten moj M w koncu przychodzi bo chce gotowac:-D....a maly mi marudzi jak go kłade więc teraz nie da rady.

Kurcze , a ja myslałam ze buraczka jeszcz nie mozna i nie kupiłam choc sie zastanawiałam...no nic nabędę w weekend:-p
A kalafiorka chyba mozna co? Aaaa i kolby kukurydzy tez kupiłam:tak:i kalarepke:happy2:
 
A ja wczoraj zrobilam małemu zupki:

- jarzynowa 1: marchewka, ziemniak, seler, pietruszka, por, kalarepka
- jarzynowa 2: marchew, ziemniak, kalafior, brokuły, kalarepa
- kalafior, brokuły, kalarepka
- marchew, ziemniak, kukurydza
A z mięskiem zmieszam przed podaniem (indyk Gerber)

Dzisiaj próba generalna.

Tylko wiecie co....ja zbierałam sobie słoiczki po Hippie i Gerberze i do tego to przełożyłam...miałam w planach to zawekowac, ale ze to sie beznadziejnie zakręca - najpierw na próbe chciałam zawekowac tylko 1. Zkręciłam równo i mocno - napewno było dobrze....i to wieczko normalnie do góry mi wypchnęło (powierze chyba) jak zaczęło się gotować:dry: Czy ja cos robie zle...czy te sloiki są jakies felerne?

W kazdym razie skonczyło sie na mrozeniu:dull:
 
reklama
A u nas kupka po buraczkach od pachy do pachy, więc Anetko można ;-)!!!
A co do kalafiora bym się zastanawiała, wiem że kobiety karmiące nie powinny, bo wzdyma, a brokuły to ta sama rodzinka i można - więc nie wiem... Poczytać trzeba!:tak:
 
Do góry