reklama
Forum BabyBoom

Dzień dobry...

Starasz się o maleństwo, wiesz, że zostaniecie rodzicami a może masz już dziecko? Poszukujesz informacji, chcesz się podzielić swoim doświadczeniem? Dołącz do naszej społeczności. Rejestracja jest bezpieczna, darmowa i szybka. A wsparcie i wdzięczność, które otrzymasz - nieocenione. Podoba Ci się? Wskakuj na pokład! Zamiast być gościem korzystaj z wszystkich możliwości. A jeśli masz pytania - pisz śmiało.

Ania Ślusarczyk (aniaslu)

  • Czy pomożesz Iwonie nadal być mamą? Zrób, co możesz! Tu nie ma czasu, tu trzeba działać. Zobacz
reklama

Same pyszności...-------PRZEPISY

Tycia

Mamy lutowe'07 Entuzjast(k)a
Dołączył(a)
5 Marzec 2005
Postów
5 811
Zakladam watek,w którym dzieliłybysmy sie przepisami na jedzonko dla naszych maluchow.Musialam zrezygnowac ze słoiczkow,bo Konrad mial od nich uczulenie.
Gotujecie maluchom zupki?Robicie deserki?
Podzielcie sie przepisami:tak:
 
reklama
Przepis na budyń dla dzieci z nietolerancją białka krowiego:

Budyń bez mleka

Składniki:
  • 150ml soku owocowego dla niemowląt
  • 1 - 2 łyżki mąki ziemniaczanej
  • 1 - 2 łyżki Nestlé Sinlac
  • łyżka wody
Sposób przygotowania:
  • Soczek zagotuj.
  • Dodaj mąkę ziemniaczaną, wymieszaną z wodą. Gotuj aż zgęstnieje. Odstaw na 15 minut.
  • Wymieszaj dokładnie z Nestlé Sinlac. Podawaj na zimno.
Ilość mąki ziemniaczanej może być różna w zależności od tego, jak gęsty ma być budyń.
:-D:-):-);-):happy:
 
Jeszcze jeden przepis z Sinlacem:


Powyżej 6. miesiąca
Lane kluseczki

lane_kluseczki.gif

Składniki:
  • 50 ml wody
  • 30 ml Nestlé Sinlac ( 2 płaskie łyżki)
  • 30 ml mąki bezglutenowej niskobiałkowej
    z "PPK" (2 płaskie łyżki)
Sposób przygotowania:
  • Nestlé Sinlac rozmieszaj z wodą.
  • Dodaj mąkę i starannie wymieszaj..
  • W małym garnuszku zagotuj wodę osoloną do smaku.
  • Wlewaj kluski na wrzącą wodę cienkim strumieniem, co jakiś czas mieszając.
  • Gotuj 1-2 min.
  • Wylej na sitko.
  • Zahartuj polewając chłodną wodą.
PPK - piekarnia bezglutenowa Fundacja "Przekreślony Kłos" - mąka dostępna w sprzedaży wysyłkowej (022) 632 72 06 i w niektórych sklepach z produktami bezglutenowymi.
 
Ciekawe kiedy zamieszczę tutaj swój pierwszy przepis :confused::-D:confused:, narazie Lenka wsuwa słoiczki :tak::-):tak:, ale może jak nie będę leniem to coś jej tam zmontuję na kuchence :-D:tak::-) i wykorzystam jakiś przepis (tylko musi być prosty i nie zabierać duzo czasu)
 
A mój własny przepis na deserek (czasem zamias kaszki brzoskwiniowej lub Sinlacu):
mleko modyfikowane(u nas Bebilon Amino)
kleik ryżowy i
kleik kukurydziany(w równych proporcjach,tak by dało sie podać łyżeczką))
łyżeczka kaszki pszennej z bananami,
pół słoiczka jabłuszka lub innych owoców(to co Kuba nie zje przed południem)lub świerzy banan(rozgnieciony widelcem).:-D
 
witam wszystkich po dlugiej nieobecnosci-ODDALAM JUZ MGR wiec moge wrocic do swiata zywych. co do jedzenia to ja osatnio z moja lenulka mam straszne problemy z jedzeniem odmawia wszystkiego i mleka i deserow nie mowiac o zupach-koszmar moze ida jej zeby ktorych jeszcze nie ma:(
 
Z ktoregos watku na bb mam ksiazke kucharska dla Dzidzi. jednak nie chce mi sie ona zalaczyc. Pewnie ma za duza pojemnosc. Dlatego przekopiuje kilka przepisow. Pamietam, ze ktoras kiedys pytala sie jak przygotowac dynie. Znalazlam taki przepis na dynie:



Dyniowa zupa-krem
1 mały kawałek dyni​
Po ½ marchewki i ziemniaka​
1 różyczka brokuła​
½ szklanki wody​
1 łyżeczka masła​
Warzywa umyj, obierz, opłucz, pokrój. Wrzuć do gotującej się wody. Gotuj do miękkości, mieszając. Pod koniec gotowania dodaj łyżeczkę świeżego masła. Wyjmij brokuła, dobrze rozgnieć go widelcem. Resztę warzywa dokładnie zmiksuj. Jeśli zupa jest zbyt gęsta, dodaj wody. Zupkę wlej do miseczki i na wierz połóż rozdrobnione brokuły.


Jarzynka z dyni
25 dag dyni​
1 łyżeczka masła​
30 ml mleka modyfikowanego​
Dynię umyj, obierz ze skórki, pokrój w kostkę. Wrzuć do garnuszka z wrzątkiem. Gdy się dobrze rozgotuje, dodaj masło i mleko.
 
a oto kolejne przepisy. Byly w dziale 6-ty miesiac.
Krem z kalafiora
1 łyżeczka masła​
Pół łyżeczki oliwy​
¼ niedużej cebuli​
Pół niewielkiego kalafiora​
Pół małego selera​
Szklanka wody​
Seler wyszoruj, obierz i pokrój w kostkę. Kalafior umyj, obejrzyj dokładnie, czy nie ma w nim „nieproszonych gości” i podziel na małe różyczki. Cebulę posiekaj. Spory garnek ustaw na mały, ogniu. Wrzuć do niego masło, gdy się roztopi, dodaj oliwę. Wrzuć jarzyny, zamieszaj i duś bez przykrycia przez 5-10 minut, często mieszając. Wlej szklankę wrzątku. Przykryj garnek i gotuj jeszcze przez 15 minut. Zmiksuj i podawaj.
3. Biurowa kartoflanka

Pół szklanki ziemniaków pokrojonych w kostkę​
Pół szklanki białej części pora pokrojonej w talarki​
1 ½ szklanki zimnej wody​
Czubata łyżka mleka modyfikowanego​
Odlej ½ szklanki wody na rozrobienie mleka. Na patelnię wlej tyle wody, by pokryła całe dno cienką warstwą. Następnie wrzuć jarzyny i duś je na małym ogniu pod przykryciem przez 15-20 minut. Przełóż do garnka, dolej resztę wody. Zagotuj. Gdyby jarzyny nie były jeszcze miękkie, pogotuj jeszcze chwilę. Zmiksuj zupę. Przygotuj mleko zgodnie z przepisem na opakowaniu. Dolej do zupy i wymieszaj.
4. Zupa wielowarzywna

1 marchewka​
1 ziemniak​
150 ml wody​
2-3 łyżki puree ryżowego (groszek i marchewka)​
Obierz marchewkę i ziemniaki, pokrój na drobne kawałki i następnie gotuj na małym ogniu aż do uzyskania konsystencji miękkiej papki. Następnie przetrzyj przez sito i dokładnie wymieszaj z puree ryżowym.
5. Zupa jarzynowa z buraczkiem

1/2 marchwi (30g)​
1/2 ziemniaka (20g)​
1/4 pietruszki(20g)​
1/4 buraka(20g)​
1 łyżeczka świeżego masła (5g)​
2 płaskie łyżeczki kleiku ryżowego(5g)​
120 ml wody uzupełnianej podczas gotowania​
1 porcja 150 mg​
Warzywa myjemy obieramy płuczemy oraz kroimy następnie wkładamy do wrzącej wody do ugotowania na okres 20 minut. Po ugotowaniu warzywa przecieramy przez sitko dodajemy kleik mieszamy i doprowadzamy do gotowania. Następnie dodajemy masło oraz studzimy.
6. Zupa mleczno -marchwiowa

Duży ziemniak​
Marchew​
½ szklanki mleka modyfikowanego​
Obierz i pokrój w drobną kostkę marchew i ziemniaka. Ugotuj je razem w niewielkiej ilości wody. Ostudź, po czym dodaj porcję mleka modyfikowanego.
7. Krem kabaczkowy

Kabaczek – 100 g​
1,5 łyżki stołowej Misiowego Ogródka puree ryżowego z ziemniakami i dynią​
120 ml wody​
1 łyżka oliwy z oliwek​
Koperek​
Kabaczek obierz ze skórki, wydrą miąższ, zetrzyj na tarce, dodaj koperek, ugoruj w wodzie na małym ogniu, do konsystencji papki dodaj puree oliwę do smaku. Wszystkie składniki dokładnie wymieszaj. Podawaj na ciepło.
8. Kluseczki warzywne

3 łyżki ugotowanej, rozgniecionej marchewki​
5-6 łyżek Misiowego Ogródka puree ryżowego z groszkiem i marchewką​
5 łyżek wody​
Puree rozmieszaj z wodą, dodaj marchewkę i starannie wymieszaj. W małym garnuszku zagotuj wodę, osoloną do smaku. Wlewaj kluski na wrzącą wodę i cienkim strumieniem, ci jakiś czas mieszając, gotuj 1-2 minuty, wylej na sitko.
9. Krem z kalafiora (dla dzieci „piersiowych” zupa od 8 m-ca)

1 łyżeczka masła​
½ łyżeczki oliwy​
¼ niedużej cebuli​
½ małego selera​
½ niewielkiego kalafiora​
Szczypta curry​
Szklanka wody​
Selera wyszoruj, obierz i pokrój w kostkę. Kalafiora umyj, wymocz przez 10-20 minut w wodzie zakwaszonej octem (2-3 łyżki na litr; pozwoli to pozbyć się ewentualnych „lokatorów”). Wyjmij, opłucz, podziel na małe różyczki, większe części pokrój. Cebulę posiekaj. Spory garnek ustaw na małym ogniu. Wrzuć masło. Gdy się roztopi. Dodaj oliwę. Wrzuć jarzyny, zamieszaj i duś bez przykrycia przez 10-15 minut, często mieszając. Wlej szklankę wrzątku. Wsyp przyprawy. Przykryj garnek i gotuj jeszcze przez 15 minut. Zmiksuj i podaj.
10. Pulpety z ryżem (dla dzieci „piersiowych” od 8 m-ca)

100 g mięsa z piersi indyka lub kurczaka​
2 łyżki surowego ryżu​
2 łyżki posiekanej natki pietruszki​
1 żółtko​
Mięso starannie umyj, oczyść z błon, usuń najdrobniejsze kawałeczki tłuszczu. Następnie pokrój w kostkę, wrzuć do maszynki i zmiel. Do zmielonego mięsa dodaj ryż, pietruszkę oraz żółtko. Umoczonymi w wodzie rękoma uformuj cztery kulki. Zamiast pietruszki możesz użyć koperku lub suszonych ziół (czubata łyżeczka) np. bazylii. Ułóż pulpety na sicie do gotowania na parze. Ustaw garnek na małym ogniu i gotuj przez 40-60 minut, aż ryż będzie miękki.
11. Jabłko z kurczakiem

1 średnie jabłko​
1 łyżeczka kleiku ryżowego​
1 łyżeczka masła​
120 g surowego mięsa z kurczaka​
50 ml wody​
Mięso ugotuj w osobnym garnuszku. Jabłko umyj, obierz, pokrój na cząstki. Zagotuj wodę, włóż cząstki jabłka i na małym ogniu, pod przykryciem, ugotuj do miękkości. Potem przetrzyj je przez sitko lub zmiksuj. Dodaj drobno posiekane mięso, kleik i masło. Wymieszaj i zagotuj. Podawaj dziecku po ostudzeniu.
12 Krem z warzyw

1 średniej wielkości ziemniak​
3 marchewki​
1 łyżeczka oliwy​
30 ml mleka modyfikowanego​
Ziemniaka umyj, obierz, marchewki oskrob. Warzywa pokrój w kostkę, włóż do wrzącej wody, gotuj 20 minut. Zmiksuj. Wlej mleko modyfikowane i łyżeczkę oliwy. Danie podawaj dziecku lekko podgrzane.
13. Letni krupniczek bez mięsa

2 łyżeczki kaszy jęczmiennej​
1 łyżeczka masła​
1 marchewka​
1 pietruszka​
1 por​
1 ziemniak​
Posiekana natka pietruszki​
50 ml mleka modyfikowanego​
Kaszę umyj, zalej zimną wodą. Gotuj do miękkości, od czasu do czasu mieszając. Osobno ugotuj warzywa. Gdy będą miękkie, zetrzyj na tarce, dodaj kaszy. Dolej mleko. Całość zagotuj, posyp natką pietruszki
14. Przysmak niejadka

1 udko z kurczaka​
1 pietruszka​
1 ziemniak​
1 marchewka​
Liść laurowy​
Natka pietruszki​
1 kwaskowate jabłko​
1 łyżeczka masła​
1 łyżeczka kaszki ryżowej​
Mięso umyj, obierz ze skóry, ugotuj z listkiem laurowym. Warzywa umyj, oskrob, pokrój na cząstki, włóż do lekko osolonej wrzącej wody i gotuj ok. 15 minut. Potem włóż do nich mięso, dodaj kaszkę ryżową, zagotuj, (jeśli danie jest za gęste, dolej wody). Całość zmiksuj. Jabłko obierz ze skórki, zetrzyj na tarce o drobnych oczkach. Dodaj do zupki. Wszystkie składniki dokładnie wymieszaj. Danie podawaj lekko ciepłe.
15. Delikatne puree

1 ziemniak​
30-50 ml mleka modyfikowanego​
1 łyżeczka świeżego masła​
1 łyżeczka kleiku ryżowego​
Ziemniaka wyszoruj, obierz, opłucz i pokrój. Włóż do wrzątku i ugotuj. Odcedź. Zmiksuj z mlekiem, kleikiem i masłem. Zagotuj. Podawaj po ostudzeniu, np. z sokiem z marchwi.
16. Zupka warzywna z ziemniaczkiem

½ marchewki​
½ ziemniaka​
1 łyżeczka pokrojonej w kostkę pietruszki​
1 łyżeczka kleiku ryżowego​
1 łyżeczka oliwy z oliwek​
½ szklanki wody​
Marchewkę i ziemniaka umyj, obierz, opłucz i pokrój w kostkę. Wodę zagotuj, włóż pokrojone warzywa i pod przykryciem gotuj je do miękkości (ok. 15 min). Zupę przetrzyj przez sitko lub zmiksuj, dodaj oliwę i kleik. Wszystko starannie wymieszaj i zagotuj. Przed podaniem ostudź.
 
7 MIESIĄC

I. OBIADY

1. Lane kluski ze szpinakiem

50 ml wody​
2 płaskie łyżki puree ryżowe z ziemniakami i szpinakiem​
2 płaskie łyżki mąki bezglutenowej z PPK​
Szczypta soli​
Puree ryżowe rozmiesza z wodą, dodaj mąkę i starannie wymiesza. W małym garnuszku zagotuj wodę osoloną do smaku. Wlewaj kluski na wrzącą wodę cienkim strumieniem, co jakiś czas mieszając. Gotuj 1-2 minuty. Wylej na sitko.
2. Zielona zupa

Garść mrożonego groszku​
Średni ziemniak​
½ ugotowanego żółtka​
Ziemniak obierz, umyj, drobno pokrój. Groszek przepłucz wodą na sicie i wraz z ziemniakiem wrzuć do rondelka. Zalej niewielką ilością wody ( ma zaledwie przykryć jarzyny)). Gotuj pod przykryciem, aż warzywa zmiękną. Gdy warzywa nieco przestygną, dodawaj pół ugotowanego żółtka. Całość zmiksuj. Jeśli zupa jest zbyt gęsta, możesz rozcieńczyć ją wodą lub mlekiem modyfikowanym. Jeśli zagęścisz potrawę kleikiem ryżowym możesz przygotować z tych składników także puree. Żeby ładnie wyglądało na talerzu, nałóż je łyżką do lodów.
3. Mięso z kurcząt z jabłkiem

1 średnie jabłko (80g)​
1 łyżeczka kleiku ryżowego (3g)​
25 g surowego mięsa z kurczaka (pierś)​
1 łyżeczka świeżego masła (5g)​
6070ml wody​
Porcja=150g + 20 g gotowanego mięsa (pierś z kurczaka)​
Jabłko płuczemy, obieramy, po usunięciu gniazda nasiennego kroimy na ćwiartki. Do zagotowanej wody wkładamy jabłko doprowadzając do rozgotowania. Przecieramy jabłko przez sitko. Mięso gotujemy w osobnym naczyniu, a następnie drobno siekamy i mieszamy z musem jabłkowym. Wszystko mieszamy z kleikiem ryżowym. Dodajemy masło i doprowadzamy do zagotowania. Po schłodzeniu podajemy dziecku łyżeczką.
4. Zupa jarzynowa

1 średnia marchewka
pół średniego ziemniaka (albo łyżeczka suchego kleiku ryżowego lub ryżu)
szklanka wody
łyżka ugotowanego mięsa z piersi kurczaka lub indyka (albo 1/2 ugotowanego żółtka)
pół łyżeczki masła
Warzywa najpierw wyszoruj, obierz, dokładnie umyj, pokrój na kawałeczki. Włóż do rondelka i zalej szklanką wrzącej wody. Gotuj na małym ogniu pod przykryciem, aż warzywa całkiem zmiękną (mniej więcej pół godziny). Jeśli zamiast ziemniaka dodajesz ryż, będziesz musiała gotować zupę dłużej. Jeśli używasz kleiku ryżowego, rozrób go w odpowiedniej ilości wrzątku i dodaj do zupy już po ugotowaniu. Osobno - w wodzie bez żadnych dodatków - ugotuj mięso. Wyjmij je z wywaru.
Uwaga! Niemowlęciu nie wolno podawać wywaru, ale możesz go wykorzystać np. do zupy dla reszty rodziny. Mięso drobno posiekaj. Łyżkę dorzuć do zupy. Zmiksuj całość lub przetrzyj przez sito. Jeśli dodajesz żółtko, wrzuć je do zupy przed zmiksowaniem. Przed podaniem dodaj pół łyżeczki masła. Gdyby zupa była za gęsta, dolej nieco przegotowanej wody, modyfikowanego mleka lub mleka z piersi.
5. Kurczak pani prezes

50 g filetu z piersi kurczaka
1 średni ziemniak
1 średnia marchewka
2 jędrne węgierki
1 łyżka oliwy
Po ½ łyżeczki majeranku i cząbru
1 łyżka soku z cytryny lub wody
Szczypta soli
Oliwę wymieszaj w miseczce z ziołami, solą i sokiem z cytryny lub wodą. Mięso umyj, osusz, rozbij tłuczkiem. Ziemniak i marchewkę wyszoruj i obierz. Ziemniak pokrój na ćwiartki, marchewkę w plastry o grubości 1,5 – 2 cm. Śliwki umyj i wyjmij pestki. Rozbity filet zamocz na chwilę w oliwie z dodatkami, wyjmij i ułóż na nim śliwki. Jeśli płat mięsa jest wąski – połóż jedną, zawiń raz mięso, połóż następną i znów zawiń. Mięsną roladkę zepnij wykałaczką. Do oliwy włóż ziemniaki i marchewkę. Ułóż mięso i jarzyny na blasze (albo przełóż na głęboki talerz, zalej resztą oliwy i wstaw na jakiś czas do lodówki – nawet na całą noc – żeby się przegryzły). Rozgrzej piekarnik do temperatury 175 stopni, włącz obie grzałki. Blachę z mięsem i warzywami umieść w górnej części piecyka. Piecz ok. 15-20 minut składniki powinny być w środku miękkie i soczyste, a na zewnątrz przypieczone. Zaglądaj przez szybkę, sprawdzaj patyczkiem. Gdyby potrawa za szybko się przypiekła, zmniejsz temperaturę, przestaw blachę niżej albo skrop potrawę wodą.
 
reklama
sama jeszcze niczego nie wyprobowalam z tej ksiazki bo dopiero ja otrzymalam mailem. ale na pierwszy rzut oka przepisy wydaja sie byc ciekawe.
 
Do góry