reklama
Forum BabyBoom

Dzień dobry...

Starasz się o maleństwo, wiesz, że zostaniecie rodzicami a może masz już dziecko? Poszukujesz informacji, chcesz się podzielić swoim doświadczeniem? Dołącz do naszej społeczności. Rejestracja jest bezpieczna, darmowa i szybka. A wsparcie i wdzięczność, które otrzymasz - nieocenione. Podoba Ci się? Wskakuj na pokład! Zamiast być gościem korzystaj z wszystkich możliwości. A jeśli masz pytania - pisz śmiało.

Ania Ślusarczyk (aniaslu)

  • Czy pomożesz Iwonie nadal być mamą? Zrób, co możesz! Tu nie ma czasu, tu trzeba działać. Zobacz
reklama

Wychowawczy urlop.... macierzyński... i sprawy poważne

Z urlopu wychowawczego skorzystasz, jeśli:

  • jesteś pracownikiem w rozumieniu Kodeksu pracy – zatrudniono Cię na podstawie umowy o pracę, powołania, wyboru, mianowania lub spółdzielczej umowy o pracę,
  • masz co najmniej 6-miesięczny ogólny staż pracy.

Ważne:
Do stażu pracy wlicza się wszystkie okresy zatrudnienia u innych pracodawców oraz okresy zaliczane na podstawie odrębnych przepisów (np. okres urlopu macierzyńskiego).

Tata na urlopie

Na urlop wychowawczy może pójść ojciec dziecka. Co istotne, rodzice mogą też korzystać z urlopu w tym samym czasie, lecz jedynie przez okres nieprzekraczający 3 miesięcy. Poza tym okresem uprawnienie do urlopu przysługuje tylko jednemu z nich.

Jeśli jako ojciec dziecka chcesz pójść na urlop wychowawczy, do wniosku o udzielenie urlopu dołączasz pisemne oświadczenie matki dziecka, w którym informuje ona, że nie zamierza korzystać z urlopu wychowawczego w czasie wskazanym we wniosku.

Choć w czasie wychowawczego pracownik podlega obowiązkowo ubezpieczeniu społecznemu, które pokrywa za pracodawcę budżet państwa, to urlop wychowawczy jest urlopem bezpłatnym. Osobom przebywającym na urlopie, których dochód nie przekracza 504 zł netto na członka rodziny miesięcznie przysługuje wypłacany w ramach systemu świadczeń rodzinnych - dodatek z tytułu przebywania na urlopie wychowawczym w wysokości 400 zł miesięcznie. Przy ustalaniu prawa do dodatku brane są pod uwagę dochody wszystkich członków rodziny uzyskane w roku poprzedzającym okres zasiłkowy. Pamiętać należy, iż podjęcie jakiekolwiek zatrudnienia na urlopie wychowawczym powoduje utratę prawa do dodatku. Wypłatą świadczeń zajmują się Urzędy Gmin lub Ośrodki Pomocy Społecznej właściwe ze względu na miejsce zamieszkania osoby uprawnionej do dodatku.
 
reklama
Jestem osobą bezrobotną z prawem do zasiłku...ostatnio się dowiedziałam,że będę miała przedłużony zasiłek o okres urlopu macierzyńskiego...nie miałam pojęcia,że coś takiego jest...:eek:
 
daisy26....kończy mi się w styczniu i zrozumiałam ze od tego czasu będę miała przedłużony...muszę tylko donieść zaświadczenie takie co szpital przy wypisie wystawia, że odbył się poród i który:eek:
 
Gustlicek
jest taki przepis bo ja też jestem bezrobotna z prawem do zasiłku, zasiłek miałam przyznany do grudnia a jak doniosłam zaświadczenie o porodzie to dostałam na 20 tygodni tak jak macierzyński
 
oreientuje sie moze ktos jak jest ze stazem po szkkole czy trzeba podjac go od razu czy np do jakiegos czasu np roku? bo skonczylam uczelnie i musze pod koniec wrzesnia sie zapisac jako bezrobotny no i nie wiem czy mam sie szykowac do pracy czy moge na styczen to przelozyc ?
 
Dziewczyny a ja mam pytanie.... Jaki jest stan ochrony w pracy jeśli ja pójde na pół etatu??
12 miesięcy czy do 4 roku życia Jaśka?? ;)
 
reklama
Kasiurek
staż można zacząć w ciągu roku od ukończenia szkoły także masz jeszcze czas:-)

a meldować dziecko można i u ojca i u matki, ale pod adresem matki jest meldowane automatycznie a żeby zameldować u ojca chyba oboje rodzice muszą iść do urzędu
chyba nic nie poknociłam:sorry2:
 
Do góry