reklama
Forum BabyBoom

Dzień dobry...

Starasz się o maleństwo, wiesz, że zostaniecie rodzicami a może masz już dziecko? Poszukujesz informacji, chcesz się podzielić swoim doświadczeniem? Dołącz do naszej społeczności. Rejestracja jest bezpieczna, darmowa i szybka. A wsparcie i wdzięczność, które otrzymasz - nieocenione. Podoba Ci się? Wskakuj na pokład! Zamiast być gościem korzystaj z wszystkich możliwości. A jeśli masz pytania - pisz śmiało.

Ania Ślusarczyk (aniaslu)

  • Czy pomożesz Iwonie nadal być mamą? Zrób, co możesz! Tu nie ma czasu, tu trzeba działać. Zobacz
reklama

WYPRAWKA

A to lista potrzebnych rzeczy.

Jak coś jet niepotrzebne lub coś trzeba dodać to piszcie i zaraz zmienie


Ubranka:

* 4 - 5 koszulek bawełnianych (w tym 1 - 2 batystowa, lepiej bez kołnierzyka
* ok. 5 bawełnianych kaftaników (lepiej bez kołnierzyka)
* ok. 5 - 6 bawełnianych śpioszków (najlepiej na zatrzaski)
* 2 - 3 skarpetki bawełniane lub buciki bawełniane
* 2 sweterki + spodenki
* 2 czapeczki lekkie
* 1 - 2 czapeczki bawełniane
* rękawiczki
* kombinezon zimowy jednoczęściowy (nieco póˇniej)
* pajacyki i body (głównie przy Pampersach i majtkach z ceraty)

Pościel i pieluchy:

* 2 lżejsze kocyki
* kołderka
* poszewki na kołderki
* prześcieradło do łóżeczka, ok. 3 szt.
* 1 ciepły koc do łóżeczka na wierzch
* 2 - 3 duże ceraty do łóżeczka i ceratki do wózka
* ok. 40 - 50 pieluch z tetry
* ok. 5 pieluch z flaneli
* pieluchy jednorazowe
* 2 dziecięce ręczniki frotte
* 2 ręczniki kąpielowe z kapturem

Kosmetyki:

* mydło natłuszczające, delikatne, bezzapachowe
* oliwka dla niemowląt (np. Bambino) lub przegotowana spożywcza oliwa z oliwek
* kremy na pupę (np. Bepanthen, Sudokrem)
* wazelina (do natłuszczania termometru)
* wata bawełniana
* waciki bawełniane
* sterylne gaziki
* spirytus 70 % (wystarczy kupić 100 ml spirytusu rektyfikowanego, rozcieńcza się go przegotowaną wodą w stosunku 2:1)
* sól fizjologiczna
* proszek do prania bez fosforanów (np. Jelp)
* płatki mydlane (na początek, do zamaczania zmoczonych pieluch lub przy uczuleniu na inne detergenty)

Akcesoria:

* myjka
* nożyczki dla niemowląt do obcinania paznokci
* szczotka do włosów
* termometr do wody
* gruszka gumowa do usuwania wydzieliny z nosa
* zakraplacz, łyżeczka z miarką
* mała latarka (podobna do długopisu)
* pojemnik na wodę (do przemywania pupy)
* pojemniki na czyste brudne waciki
* termometr do pomiaru temperatury ciała
* butelka do karmienia (jako rezerwa)
*sterylizator do butelek
* wiaderko na brudne pieluchy (do zamaczania)
* wkładki laktacyjne (lepsze są przezroczyste)
* odciągacz (lub adres wypożyczalni)
* wanienka do kąpieli
* łóżeczko (+materacyk)
* blat do przewijania
* nawilżacz powietrza (zwłaszcza zimą)
* fotelik samochodowy
* wózek
 
reklama
gruszka gumowa - zbedne urządzenie.... łątwo nia podrażnić nosek dziecka (opinia Mam) nie używały wcale :-) ale oczywiście kupiły bo tak było napisane :-) podobno super świetnie można wyjąc z noska to co trzeba - zwykłym patyczkiem do uszu ... i chyba nawet tutaj ktoś proponował inne rozwiazanie ... albo u mnie na forum zaraz sprawdze... i wkleje jakby co :-)
 
Tu jest kilka odpowedzi na moje durne pytania :-) może komuś sie przydadzą :-)

kiedy sie używa gruszki do nosa?
ja nie używam wcale (choć mam 2) gilki najwygodniej wyciągać mi patolem do czyszczenia uszu (nawet się nie spodziewasz jakie okazy mogą mieścić się w tak małym nosku)
jak sie muje niemowlakowi uszy?
mi położna powiedziała, że w środku się nie czyści (biore gazik na mały paluch i wycieram po kąpieli)
kiedy potrzebny bedzie pierwszy gryzaczek?
jeszcze nie wiem, ale mam. zuźka dostała
czy lepiej smarowac po kąpieli kremem czy nie smarować?
buziaka smauje, resztę oliwkuje (smaruje też przed spacerem) - dobrze czytaj na kremach bo niektóre są od 6 m-ca
czy lepsze jst mydełko czy płyn dlaniemowlaków?
używam mydełka i oliwki bambino (podobno rzadko uczula) co 2-3 dni kąpiemy małą w emulsji leczniczej z oliatum (jest super) zawiera 63% parafiny, dzidziul po niej jest mięciutki, nie uczula bardzo polecam (jest dość droga (ok 30zł) ale bardzo wydajna opakowanie starcza na 2-3 miesiące ( nie wiem dokładnie bo tatuś nam podbierał i skończyło się w 6 tygodni (ale miałam mniejsze 150ml) podałam cenę większego 250ml po takiej kąpieli nie oliwimy, jeżeli chcesz używać płynu do kąpieli to sprawdź czy nie jest od 1 m-ca.
i jak sie nazywają chusteczki nawilżone do wycierania pupy zasranej bo wszystkie mają takie nazwy ze nei wiem do czego są?
są do pupy Wink używamy mokrych chusteczek pampers (zuźki nie uczuliły), ale jak się obesra porządnie to chusteczki nie pomagają (pod pachę i pod kran - najlepsza metoda)
czy przydaje sie poduszka do karmienia?
ja nie mam, ale wisze z cyckiem nad małą i wysiada mi kręgosłup, może warto kupić. Karmię na poduszce z pościeli albo bez niczego (jak była mniejsza to w rożku)
czy lepiej kupić recznik z kapturkiem czy zwykły reczniczek?
na razie mamy 2 z kapturkiem, na ręcznik i tak kładę pieluchę tetrową - dobrze chłonie. Pamiętaj! zawsze dobrze wycieraj za uszami, pod paszkami i w pachwinkach - bo jak zostawisz mokre to skórka się łatwo odparzy.

P.S. oprócz serii bambino słyszałam dobre opinie o skarbie matki (ale bambino wszędzie można kupić) Piore w mleczku lovela, a plamy zapieram mydłem bambino.
 
Cześć Asiołku

Ja sterylizator dostanę od koleżanki taki do kuchenki mikrofalowej więc nie będę kupowała.
Nie mam pojęcia czy to się przydaje.
Na szkole rodzenia położna też powiedziała że gruszka tak średnio sie przydaje więc nie wiem czy kupować.
 
Poniżej również odpowiedzi na moje pytania te same innej doświadczonej Mamy :-) '

1. Nie używałam gruszki do nosa, używałam Fridy - specjalne urządzenie do oczyszczania nosa, można kupić w niektórych aptekach. Gruszki nie używałam, bo za diabła nie wiedziałam jak ją dobrze umyć, a gotować mi się nie chciało, ale kupiłam a jakże (tylko diabli wiedzą po co)
2. Normalnie patyczkiem, takim grubszym dla dzieci, tylko bez wkładania do środka ucha, najlepiej po kąpieli kiedy ucho jest jeszcze mokre. No wiesz, najpierw prawe, potem lewe, albo odwrotnie Wink
3. Jak mała będzie umiała coś trzymać w rączce, to na pewno wepchnie to sobie do buzi - sama się zorientujesz. Zwykle od czwartego, piątego miesiąca, chyba, że zaząbkuje zanim będzie coś umiała utrzymać, to się zdarza Smile
4. Ja smarowałam, bo sama lubię się smarować i małemu to służyło.
5. Patrz wyżej zależy od niemowlaka, z płynem jest łatwiej - nie ucieka po całej łazience, a tak naprawdę, dodajesz trochę do wody, wkładasz dziecko, spłukujesz, wyjmujesz i po kłopocie.
6. A to dopiero dziwne pytanie! Pojęcia nie mam, ale sprawdzę, jak wrócę do domu. Każda firma dziecięca je produkuje: pampers, nivea i inne. Ja używam polskich "Dzidziuś" w pudełku po chusteczkach Nivea, bo wygodne. Prze pierwszy miesiąc myłam pupę małego ciepłą wodą przegotowaną, ale moje znajome koleżanki z małymi dziecimi miały mnie za wariatkę, one od razu używały chustek (chyba rzeczywiście mi odbiło Rolling Eyes )
7. Mnie się przydała bardzo!! Ja w ogóle dzięki tej poduszce karmiłam piersią. Najlepsza taka sztywna z gąbki w kształcie rogala. Jestem dłużnikiem wynalazcy tej poduszki!! Ale Tobie może być całkiem niepotrzebna - zaczekaj z zakupem jak się córka urodzi.
8. Rybka, kup jaki Ci się bardziej podoba, najpierw może być z kapturkiem, potem i tak przejdziesz na zwykły, bo dziecko wyrośnie.
 
Ja nie zamierzam kupowac stelizatora. Przy karmieniu piersia tych butelek jest chyba nie zawiele. Pozniej jak juz przejdziemy na inne formy jedzenia to moze.
Na poczatek odpuszcze sobie ten wydatek:)
 
reklama
Zeby Frida nie wiedziala co to frida. ;)


a tu zaciagniete z innego forum, nie pamietam, ale chyba ktoras z marcowek pisala:

1.ŁÓŻECZKO myślę,że drewniane, standard (zresztą do naszej sypialni inne nie wejdzie)
2.MATERACYK pół-twardy
3.POŚCIEL-KOŁDERKA+PODUSZKA poduszka przyda się później
4.POŚCIEL-POSZEWKI mam zamiar kupić dwa kpl. 4-częściowe, z baldachimem i ochraniaczem
5.STELAŻ DO BALDACHIMU
6.KOMODA Z PRZEWIJAKIEM ja jestem za wysoka do przewijaka na łóżeczku, a poza tym komoda przyda się na ubranka.
7.MATERACYK DO PRZEWIJAKA
8.WÓZEK spacerowy, wybrałam GRACO QUATRO TOUR
9. FOTELIK 0-13KG wybrałam GRACO z bazą do auta
10.LAKTATOR wybrałam ręczny AVENT ISIS
11. BUTELKA też AVENT w kpl. z laktatorem jest jedna
12. SMOCZEK USPOKAJACZ też AVENT, dla noworodków 0-3 miesięcy (używałam przy Michale)
13.PROSZEK DO PRANIA np. JELP
14.PIELUCHY TETROWE około 20szt.
15.PIELUCHY FLANELOWE około 5szt.
16.RĘCZNIKI Z KAPTURKIEM 2 szt.
17.NOŻYCZKI+OBCĄŻKI do obcinania małych paznokietków-rosną zadziwiająco szybko
18.GRUSZKA do odciągania flegmy z nosa, najmniejszy rozmiar
19.KOCYK na razie myślę,że jeden
20.ROŻEK świetna rzecz przy karmieniu noworodka, jakoś wygodniej i stabilniej się go trzyma, i podobno lepiej śpią w łóżeczku, bo są otulone.
21.WANIENKA jeszcze nie wiem jaką, ale na pewno jedną
22.GAZA np. do przemywnia pępka
23.WACIKI I PAŁECZKI
24.SUDOKREM LUB LINOMAG do pupy
25.KREM DO TWARZY np.bambino
26.ALANTAN zasypka (można używać też mąki ziemniaczanej, ja wsypywałam mąke ziem. do kąpieli, łagodzi wszelkie podrażnienia skórne, potówki itp.)
27.TERMOMETR DO WODY grubo się zastanawiam, Michasiowi sprawdzałam wodę łokciem i nigdy go nie oparzyłam...
28.NOSIDEŁKO SPORTOWE,widziałam reklamę nosidełka firmy Red Castle Sport, nie sprawdzałam ceny, ale b. mi się podoba... Miałam nosidełko przy Michale i kilka razy było niezastąpione, np. podczas zakupów na rynku, kiedy między straganami nie ma miejsca na wózek, albo na wycieczkę w górach. Ale to zakup na pewno po porodzie i to z miesiąc!
29.SZCZOTECZKA DO WŁOSÓW z miękkiego włosia
30.MYJKA FROTTE 2 szt. taka zakładana na dłoń, mydło lepiej się pieni i szybciej myje się brzdąca
31.MYDŁO na początek jak najmniej uczuleniowe, np. bambino
32.OLIWKA chyba też zacznę od bambino. Kiedy byłam w poprzedniej ciazy w szkole rodzenia powiedziano nam,że to najmniej uczuleniowe kosmetyki, ale to było 5 lat temu...
33.CHUSTECZKI WILGOTNE na początek kupie zestaw z pudełkiem-szalenie przydatna rzecz! I chyba PAMPERS.
34.KAFTANIKI 6szt rozm. 62
35.BODY 6szt. z długim rękawem rozm.62
36.BODY 6 szt. z krótkim rękawem rozm.62 (nie kupuję za to koszulek)
37.ŚPIOSZKI 6szt. rozm.62
38.CZAPECZKI bawełniane 2szt.
39.CZAPECZKA welurowa albo z cienkiej wełenki 1 szt.
40.SKARPETKI frotte 6 par.
41. TERMOOPAKOWANIE NA BUTELKI to mozna po porodzie
42.PODGRZEWACZ dopiero kiedy przejdę na karmienie butlą, albo bede musiała iść do pracy i zostawić dzidzie w domciu pod opieką
43.PARASOLKA DO WÓZKA zastanowię się podczas spacerów z niunią, czy to potrzebne, na pewno nie wcześniej niż zacznie siedzieć.
44.TORBA NA AKCESORIA LUB PLECAK też do kupienia po porodzie ale potrzebne juz przy pierwszych spacerach
45.OSŁONA PRZECIWDESZCZOWA NA WÓZEK czasami w kpl. z wozkiem
46.PAJACYK welurowy 4 szt. rozm. 62
47.CERATKI POD PRZEŚCIERADŁO DO ŁÓŻECZKA 2 szt. można kupić po porodzie, chyba, że maluch będzie chowany w tetrze to wtedy niezastapione od pierwszych dni
48.SPIRYTUS 70% do przemywania pępka i smarowania kręgosłupa, po każdej kąpieli nasmarować dziecku kręgosłup (na naoliwkowanej skórze-wtedy jej nie przesuszymy), taki masaż wzmacnia kręgosłup, mój Michaś miał 4m-ce, kiedy był już sadzany na nocnik, bo tak sztywno siedział -podobno dzieki temu! Moje koleżanki, które też skorzystały z tej rady także szybko cieszyły sie siedzącym bobasem.
49.SÓL FIZJOLOGICZNA do zakraplania np. noska gdy jest katar-rozpuszcza wydzielinę i dziecku łatwiej oddychać.
50.ZAKRAPLACZ ułatwia odmierzanie, np. soli fizjologicznej
51.PARACETAMOL W CZOPKACH wiadomo po co, warto mieć na wszelki wypadek w apteczce
52.HERBATKA KOPERKOWA w razie gdyby brzdąc miał problemy z brzuszkiem, wypróżnianiem, gazami lub kolką
53.WKŁADKI LAKTACJNE jednorazowe-myślę,że są bardziej higieniczne od bawełniamych
54.MOSKITIERA DO WÓZKA moje drogie, urodzimy na lato wiec może być potrzebna, czasami w zestawie z wózkiem, albo jako gratis
55.KOJEC wiadomo, dopiero jak maluchy będą siedzieć, w moim przypadku niezbędna rzecz, bo mam psa, który kradnie dziecięce zabawki , Michał umie o swoje walczyć, ale niunia będzie jeszcze za mała poza tym my dużo jeździmy i przyda się jako turystyczne łóżeczko.
56.ŚPIWOREK DO SPANIA świetna rzecz, dzidzia się nie wykopuje i nie martwimy się czy nie zmarznie w nocy.
57.WYSOKIE KRZESEŁKO DO KARMIENIA wiadomo dopiero kiedy brzdące będą siedzieć
58.KARUZELA DO ŁÓŻECZKA z tym można sie wstrzymać do 1 miesiąca, bo to bardzo popularny prezent dla młodych rodziców (a po co nam dwie ) ale potem to maluch już sie rozgląda i to dla niego fajna sprawa, takie latające coś.
59.PRZEŚCIERADŁA NA MATERACYK myślę,że na gumkę i co najmniej 2 szt.











WYPRAWKA

Ubranka:

1. body z krótkim rękawkiem 2 szt
2. kaftaniki 7 szt - 4 szt
3. śpioszki 4 szt
4. pajacyki 2 szt
5. czapeczki cienka i gruba po 2 szt - 1 szt
6. skarpetki 3 pary
7. sweterek 1 szt + śpioszek, koszulka i czapeczka do lekarza
8. kombinezon 1 szt
9. spodenki 1 szt
10. buciki z wełny 1 szt
11. półśpiochy 4 szt
12. rękawiczki 1 para
13. śliniaczek 2 szt
14. pieluchy tetrowe 40 szt (jeżeli będziecie używać) - 25 starczy
15. pielucha flanelowa 2 szt - 4 szt
16. ręcznik z kapturkiem 2 szt
17. rożek 1 szt
18. śpiworek do wózka 1szt( chyba że jest w komplecie z wózkiem)
19. pieluchy jednorazowe (new born) 1 op
no i koszulki 4 szt

do łóżeczka:

20. kocyk lżejszy i ciepły po 1 szt
21. komplet pościeli 2 szt
22. poszewki na kocyk 2 szt
23. pościel 1 komplet
24. prześcieradła 3 szt
z pościelą się nie śpieszy bo maluszek dopiero za kilka miesięcy będzie potrzebował jej, jak wiadomo noworodek nie może spać na poduszce i nie powinien być przykrywany J

Higiena:

25. mydełko
26. waciki
27. gaziki
28. myjka do kąpieli - gaza
29. miękka szczotka do włosów
30. nożyczki do paznokci
31. oliwka
32. proszek do prania
33. wata bawełniana
34. sól fizjologiczna
35. chusteczki
36. gruszka gumowa
37. zakraplacz
38. puder
39. spirytus 70%
40. maść nagietkowa- linomag
41. rumianek
42. termometr do ciała
43. maść na aftę

i nie niezdębne ale jak ktoś chce:

43. termometr pokojowy
44. termometr do wody
45. nadmanganian potasu

no i te najdroższe: ( wyposażenie )

46. wózek z zabawką
47. łóżeczko+materac+zabawka
48. wanienka

i w miarę potrzeby i wygody:

49. fotelik samochodowy
50. nosidełko
51. przewijak
52. torba (na niezbędne rzeczy podczas wyjścia z maluchem)

jeżeli nie będziecie karmiły piersią :

53. butelka 250ml i 150 ml po 2 szt
54. smoczki do butelek po 2 szt
55. podgrzewacz do butelek +szczypce 1 szt
56. szczotki do czyszczenia butelek i smoczków 2 szt
57. termos na butelki 1 szt


 
Do góry