reklama
Forum BabyBoom

Dzień dobry...

Starasz się o maleństwo, wiesz, że zostaniecie rodzicami a może masz już dziecko? Poszukujesz informacji, chcesz się podzielić swoim doświadczeniem? Dołącz do naszej społeczności. Rejestracja jest bezpieczna, darmowa i szybka. A wsparcie i wdzięczność, które otrzymasz - nieocenione. Podoba Ci się? Wskakuj na pokład! Zamiast być gościem korzystaj z wszystkich możliwości. A jeśli masz pytania - pisz śmiało.

Ania Ślusarczyk (aniaslu)

  • Czy pomożesz Iwonie nadal być mamą? Zrób, co możesz! Tu nie ma czasu, tu trzeba działać. Zobacz
reklama

Wątek kulinarny

Kotlety mielone

0,5 kg surowego mielonego mięsa drobiowego
3 łyżki wody
2 czubate łyżki kleiku kukurydzianego
sól do smaku
2 - 3 łyżki kleiku do obtoczenia kotletów
Mięso, wodę i sól dokładnie wymieszać. Do wyrobionej masy dodać kleik kukurydziany i ponownie starannie wymieszać. Na czysty, suchy talerzyk wysypać kleik i obtaczać w nim uformowane z mięsa kotleciki. Smażyć na oleju po obu stronach na złoty kolor. Kotlety można także usmażyć bez tłuszczu na nieprzywierającej patelni lub upiec. W innej wersji z przygotowanej masy można uformować małe kulki i bez dodatkowego obtaczania w kleiku ugotować.

Placuszki

250 ml wody
200 ml kleiku kukurydzianego
czubata łyżka mąki kukurydzianej
czubata łyżka mąki ziemniaczanej
sól
olej do smażenia
Do miski lub garnka wlać wodę, osolić ją do smaku, dodać kleik, całość wymieszać z obydwoma gatunkami mąki. Na rozgrzany tłuszcz nakładać łyżką masę, każdy placek wygładzić na patelni. Smażyć po obu stronach na nie przywierającej patelni, aż się przyrumienią.

Kotlety panierowane

0,5 kg mięsa, np. piersi indyczej
kilka łyżek kleiku kukurydzianego, sól
Mięso umyć i pokroić w cienkie plastry (grubości ok.1 cm). Każdy plasterek zanurzyć w naczyniu z wodą, oprószyć solą, starannie obtoczyć w kleiku i od razu kłaść na patelnię na rozgrzany tłuszcz. Kotlety nie mogą "czekać" na talerzu, bo panierka się do niego przykleja.

Pierogi bezglutenowe

0,5 szklanki kleiku kukurydzianego
ok. 1,5 szklanki mąki bezglutenowej, łyżeczka oleju, sól, woda
Kleik uzupełnić wodą do pełnej szklanki, wymieszać, dodać olej, sól i mąkę. Zagnieść ciasto (powinno mieć konsystencję jak na pierogi). Mąki dodać tyle, aby ciasto nie kleiło się zbytnio do rąk. Urwać kawałek ciasta, włożyć dowolny farsz i zakleić. Wrzucać na osolony wrzątek i gotować 5 - 8 minut od momentu wypłynięcia na powierzchnię. Najlepiej gotować pierogi tuż po przygotowaniu. Jeśli muszą "czekać", ułożyć je na talerzu z mąką.



Sinlac'owe wariacje

Lane kluseczki


50 ml wody
30 ml Nestlé Sinlac ( 2 płaskie łyżki)
30 ml mąki bezglutenowej niskobiałkowej z "PPK" (2 płaskie łyżki)
Sposób przygotowania: Nestlé Sinlac rozmieszaj z wodą. Dodaj mąkę i starannie wymieszaj. W małym garnuszku zagotuj wodę osoloną do smaku. Wlewaj kluski na wrzącą wodę cienkim strumieniem, co jakiś czas mieszając. Gotuj 1-2 min. Wylej na sitko. Zahartuj polewając chłodną wodą.

Kluseczki owocowe

50 ml wody
15 ml Nestlé Sinlac (1 płaska łyżka)
45 ml mąki ryżowej (3 płaskie łyżki)
1 ml oleju, sól
5 wiśni bez pestek lub innych owoców, na które dziecko nie jest uczulone
Sposób przygotowania: Wymieszaj Nestlé Sinlac z wodą, dodaj pozostałe składniki i zagnieć ciasto. Kawałki ciasta rozgniataj na paluszki, połóż na nie wiśnie i zrób kulki tak, aby cały owoc był schowany (jak knedle).

Kluseczki ziemniaczane

1 średni ugotowany ziemniak
2 łyżeczki wody
1 łyżeczka Nestlé Sinlac
szczypta soli
łyżka mąki ryżowej do obtoczenia kuleczek
Sposób przygotowania: Ziemniak starannie rozgnieść (można go utrzeć na tarce o małych otworach). Do małego kubka wlej wodę, dodaj Nestlé Sinlac i starannie wymieszaj. Masę połącz z roztartym ziemniakiem i solą. Z gotowej masy rób małe kulki ( około 1,5 cm.) Każdą kulke obtocz w mące ryżowej. Smaż na gorącym oleju na złoty kolor.

Placuszki ryżowe

3 łyżki wody
2 płaskie łyżki Nestlé Sinlac
1,5 płaskiej łyżki mąki ryżowej
1 łyżeczki cukru
olej do smażenia
Sposób przygotowania: Nestlé Sinlac wymieszaj z wodą, dodaj pozostałe składniki i starannie wymieszaj. Na rozgrzaną patelnię wlej olej, poczekaj chwilę i łyżką nakładaj placki tak, żeby nie stykały się ze sobą. Smaż z obu stron na złoty kolor. Po 1-2 minutach smażenia trzeba łopatką podważyć placek i sprawdzić jego kolor. Jeśli jest złoty trzeba go odwrócić i smażyć jeszcze przez chwilę. Można smażyć placki na "nieprzywierającej" patelni bez dodatku tłuszczu - wtedy odwraca się je w momencie kiedy ciasto się zetnie. Takie placki nie są chrupiące, nie będą złote, ale są zdrowsze.

Zapiekanka

2 ugotowane ziemniaki
1 łyżka ugotowanego zmielonego mięsa
1 mała ugotowana marchewka
1 łyżka ugotowanych brokułów
2 łyżeczki Nestlé Sinlac
Sposób przygotowania: Wszystkie jarzyny muszą być ugotowane, tak aby były bardzo miękkie. Na tarce o bardzo małych otworach utrzyj marchewkę, rozgnieć ziemniaki i brokuły. Każdą jarzynę włóż do osobnego naczynia. Do marchewki i brokułów dodaj po łyżeczce Nestlé Sinlac. Weź małą miseczkę do zapiekanek. Na dno włóż połowę ziemniaków, potem warstwę marchewki, mięsa, brokułów i na wierzch pozostałą część utartych ziemniaków. Piecz w nagrzanym piekarniku przez 5-6 min. Na podobnej zasadzie można robić inne zapiekanki używając dowolnych, tolerowanych przez dziecko jarzyn. Zamiast ziemniaków można używać ryżu lub bezglutenowego makaronu.

Placki ziemniaczane

1 średni ziemniak
1 łyżka Nestlé Sinlac, sól
Sposób przygotowania: Ziemniaki obierz i umyj. Utrzyj je na tarce o bardzo małych otworach. Dodaj łyżkę Nestlé Sinlac i starannie wymieszaj. Smaż na gorącym oleju po obu stronach na złoty kolor. Placki można również smażyć na odpowiedniej patelni bez tłuszczu.

Paluszki mięsne

2 łyżki wody
1 łżka Nestlé Sinlac
3 czubate łyżki gotowanego, mielonego indyka (można zastąpić innym dobrze tolerowanym przez dziecko mięsem)
Sposób przygotowania: Połącz Nestlé Sinlac z wodą, dodaj do mięsa i zagnieć. Z masy formuj małe paluszki. Można obtoczyć je w mące ryżowej. Smaż na gorącym oleju na złoty kolor lub bez tłuszczu na odpowiedniej patelni.
 
reklama
Sinlac'owe wariacje

Naleśniki


30 ml mąki ryżowej ( 2 płaskie łyżki)
25 ml Nestlé Sinlac (5 płaskich łyżeczek)
5 ml oleju
60 ml wody
szczypta soli
Sposób przygotowania:
• Do naczynia wlej wodę, dodaj Nestlé Sinlac i wymieszaj.
• Dolej olej, dodaj mąkę ryżową, sól i dokładnie wymieszaj.
• Olej do smażenia dodaje się tylko do pierwszego naleśnika.
• Patelnia powinna być bardzo gorąca. Kolejne naleśniki smażymy nie dodając tłuszczu. Naleśniki smaży się po obydwu stronach.

Okrągłe ciasteczka

Składniki:
1 szklanka mąki kukurydzianej
1 szklanka mąki ryżowej
50 g margaryny bezmlecznej
1/3 szklanki wody
3 czubate łyżki Nestlé Sinlac
Sposób przygotowania:
• Na głęboki talerz wyjmij margarynę (nie może być prosto z lodówki).
• Dodaj mąkę i posiekaj nożem.
• Do wody wsyp Nestlé Sinlac, dokładnie wymieszaj i dodaj do mąki wymieszanej z margaryną.
• Zagnieć ciasto.
• Uformuj kulkę, włóż do czystego woreczka śniadaniowego i schowaj do zamrażalnika na 15 minut.
• Wyjmij ciasto. Posmaruj olejem płaską blachę standardowej wielkości.
• Urywaj małe kawałki ciasta i formuj z nich kulki, a potem rozpłaszczaj je na placuszki o grubości około 1 cm. Ciasteczka układaj na blasze. Z tej porcji wychodzi ok. 20 ciasteczek o średnicy 2-3 cm.
• Piecz w piekarniku o temperaturze 200°C przez 15 min.
Gotowe, gorące ciasteczka można polukrować. Ciasteczka są przeznaczone dla tych dzieci, u których pojawiły się już ząbki.


CIASTECZKA

15 dag mąki kukurydzianej
15 dag kleiku ryżowego
20 dag margaryny bezmlecznej
10dag pudru
3 duże zółtka
cukier waniliowy
mąka+kleik+ marg (posiekać)+ cukry i żółtka (zagnieść , do lodówki na 15 min.) Wałkować na 5mm. Posmarować białkiem i obsypać cukrem. 10min. w piekarniku.

ZŁOTE RACUSZKI (po roku)

30dag jabłek
2 łyżki mąki ryżowej
5 łyżeczek sinlac
5 ml oliwy
60 ml wody,sól
woda+sinlac+mąka+olei i sól+ kawąłeczki jabłak. Smażyć na oleju.


ZUPKA WIELOWARZYWNA
marchew, ziemniak, 150ml wody, 1/2 łyżeczki koperku, 3 łyżki sinlac. Ugotować warzywa , dodać sinlac

ZUPKA KOPERKOWA Z KLUSECZKAMI
200 ml wody
marchew, pietruszka, por
oliwa
łyżeczka mąki kukurydzianej i jajo - zrobić lane kluski (zrobię bez białaka na wszelki wypadek)
2 łyżeczki koperku
4 łyżeczki mleka modyf.
Kluski lać na wywar z warzywami, potem dodać oliwę i koperek posiekany.

ZUPA SZPINAKOWA
marchew, pół pietruszki, szpinak, 150ml wody, 50 g gotowanego kurczaka, 2-3 łyżki sinlac

CIASTECZKA WANILIOWE (od 12go m-ca)
1/2 szkl. mąki kukurydz.
1/2 szkl. sinlac
szczypta proszku (jest nawet bezglutenowy w zdrowej żywn.)
5 dag marg. bezmlecznej
jajo
2 łyżeczki cukru wan.
Polewa: 2 łyżki soku malinowego lub przetartych malin i 10 dag pudru
Marg+mąka z sinlac+proszek (siekać)+jajo+sól z cukrem wan. (30 min. w lodówce) Rozwałkować na 2 mm, wykrawać foremką ciastka. Piec w 175 st. 10-15 minut, polać polewą malinową.

WIGILIJNE PIEROŻKI
0,5 szkl. wody + 0,5 szkl. sinlac
mąka kukurydziana lub ry rużowa
łyżeczka oliwy
sól
Zagnieść ciasto.
10 dag szpinaku lub brokułów z ugotowanym roztartym żółtkiem=nadzienie
Gotować jak normalne pierogi.
 
Blanes, jesteś booooska :-). Tyle przepisów w jednym miejscu. Suuuper :tak:.
Jutro zaczynam eksperymentowanie, bo Karolce moje zupki wyszły bokiem, teraz woli te ze słoiczków. A zjada już prawie cały duży słoiczek na raz:szok:
 
Dziękuja za komplementa, ale jo ino łoperowała magiczną kombinacyją klawiszów :-D:-D:-D, żoden przepis ni jest mój.

A żeby nie było, że nie na temat piszę w wątku kulinarnym to podzielę się z wami moim cudownym, uniwersalnym pomysłem na śniadanie, obiad i kolację (dla mam oczywiście przepis), kanapki!!!!!! ;-)
 
Blanes dzięki za przepis dla mam:tak:
Michał wczoraj jadł zupkę z cukinią:
dałam:
1 ziemniak
prawie pół cukinii
woda do gotowania (tak, żeby przykryła warzywka)
po ugotowaniu do miękkości rozgniotłam widelcem
łyżeczka masła (może być oliwa)
sok jabłkowy [chciałam, żeby szybciej wystygło, a w sumie nadał owocowego smaku zupce;-)]
2 łyżki Misiowego ogródka z ziemniakami i dynią
2 łyżki Misiowego ogródka z ziemniakami i szpinakiem
wszystko wymieszać

wyszło ok 1,5 porcji (zapomniałam - Misiek zjada ok 200ml), więc dzisiaj dogotowuję marchewkę (właśnie się gotuje):tak:

marchewka się ugotowała, odlałam wodę, rozgniotłam marchewę widelcem (można zmiksować, jak dziecko nie je z kawałkami, Misiek już je, chociaż bezzębny), dodałam wczorajszą zupkę, dolałam wodę z marchewy do odpowiedniej konsystencji, zamieszałam - zostało pożarte:-D

aha - można oczywiście dodać mięsko lub (teraz) pół żółtka (nie dałam, bo nie mam ani tego ani tego)
 
reklama
Mmm, no naprawdę to danie trafiło w moje gusta, mniam mniam, dzięki!! Ciekawe co powie mężuś jak wróci z pracy i spróbuje :-) Myślę, że to co ja :tak::tak: Polecam!!
 
Do góry