reklama

Czy księżniczki Disneya mają zły wpływ na dziewczynki? Wyniki wieloletniego badania zaskakują

Dzieci, które angażują się w kulturę księżniczek, przejawiają bardziej egalitarne postawy dotyczące ról płciowych, niższe przestrzeganie hipermęskich norm i mają lepszą ocenę ciała. To odkrycie pochodzi z badania opublikowanego w czasopiśmie Child Development.

Magiczny świat księżniczek i książąt Disneya był szeroko krytykowany za eksponowanie stereotypów związanych z płcią. Księżniczki Disneya są przedstawiane jako uległe i opiekuńcze, a książęta jako odważni i silni. Niektóre badania sugerują, że te stereotypy są szkodliwe dla rozwoju płci małych dzieci, który zaczyna się we wczesnym dzieciństwie.

Zespół badawczy kierowany przez Sarah M. Coyne zauważył, że pomimo tej krytyki przeprowadzono bardzo niewiele badań dotyczących długoterminowego wpływu kultury księżniczek na rozwój dzieci. Jest to szczególnie interesujące, biorąc pod uwagę, że "nowsze" księżniczki Disneya są znacznie mniej stereotypowe pod względem płci (np. Vaiana) niż wcześniejsze księżniczki (np. Kopciuszek), a historie zmieniają się, by przedstawiać księżniczki w rolach bohaterskich, a nie romantycznych.

Zmienił się również sposób przedstawiania postaci męskich, które nabierają cech kobiecych, takich jak uczucie i poświęcenie. Ponadto tematy w nowszych filmach o księżniczkach często obracają się wokół księżniczek pokonujących przeszkody i celebrujących osiągnięcia, a nie ich wygląd. Te pozytywne motywy ciała mogą zachęcać dzieci do dobrego samopoczucia ze swoim ciałem.

Coyne i jej koledzy przeprowadzili dwufalowe badanie podłużne, aby sprawdzić, w jaki sposób zaangażowanie chłopców i dziewcząt w kulturę księżniczek w wieku przedszkolnym wpłynie na ich szacunek do ciała i postawy wobec płci w późniejszym dzieciństwie. W pierwszej fali wzięło udział 307 dzieci i ich rodziców, a średni wiek dzieci wynosił nieco poniżej 5 lat.

Rodzice zgłaszali, jak często ich dziecko oglądało bajki Disneya, jak silnie identyfikowało się z ulubioną postacią księżniczki i jak często bawiło się zabawkami z księżniczkami Disneya. Dzieci wykonały zadanie dotyczące preferencji zabawek, w którym wskazały, jak bardzo chcą bawić się każdą zabawką z zestawu zabawek stereotypowych i neutralnych pod względem płci. Rodzice dokonali również oceny zachowania stereotypu płciowego i szacunku do ciała swojego dziecka.

Pięć lat później 155 z tych dzieci wzięło udział w drugiej fali badania (obecnie w średnim wieku 10 lat). Tym razem dzieci same zgłosiły swoje zaangażowanie w kulturę księżniczek, przestrzeganie stereotypów płci żeńskiej, stosunek do ról kobiet w społeczeństwie w porównaniu z mężczyznami oraz poparcie dla tradycyjnych męskich postaw. Dzieci wypełniły również ankietę - miarę szacunku dla ciała (np. „Czuję się, że jestem piękna/przystojna, nawet jeśli różnię się od zdjęć i filmów atrakcyjnych ludzi (np. modelek/aktorek/aktorów)”).

Po pierwsze stwierdzono, że dziewczęta, które w wieku przedszkolnym bardziej angażowały się w kulturę księżniczek, przyjęły w późniejszych latach bardziej egalitarne postawy wobec ról płciowych. Innymi słowy, częściej uważały, że związki, kariera i wykształcenie są równie ważne dla kobiet i mężczyzn.

Ponadto chłopcy i dziewczęta, którzy bardziej angażowali się w kulturę księżniczek, byli mniej skłonni do popierania norm hipermęskości, zwłaszcza jeśli mieli niższy status społeczno-ekonomiczny (SES). Na przykład częściej uważali, że ludzie powinni obejmować i ujawniać swoje emocje w relacjach międzyludzkich, zamiast je ukrywać. Co więcej dzieci, które bardziej angażowały się w kulturę księżniczek, miały wyższą ocenę ciała, ponownie szczególnie dzieci o niskim SES.

Autorzy badania twierdzą, że interesujące jest to, że niektóre efekty były szczególnie silne u dzieci z niższym SES. Ponieważ fabuły Disneya często przedstawiają postacie o niższym SES (np. Kopciuszek), może się zdarzyć, że dzieci o niskim SES silniej identyfikują się z tymi postaciami i przyjmują postawy egalitarne, które mogą ucieleśniać.

Co zaskakujące, kultura księżniczek w latach przedszkolnych nie była powiązana z późniejszym zaangażowaniem się w kobiece zachowanie stereotypowe. Wydaje się raczej, że kultura księżniczek miała ogólnie pozytywny wpływ na rozwój płci u dzieci.

Coyne i jej zespół twierdzą, że to nieoczekiwane odkrycie może odzwierciedlać zmianę w sposobie przedstawiania księżniczek przez Disneya, w której księżniczki zwracają się w stronę postaci bardziej androgynicznych, które można nawet uznać za feministyczne.

źródło

Ocena: z 5. Ocen:

Ten tekst nie ma jeszcze oceny. Dodaj swoją!

Czy ta strona może się przydać komuś z Twoich znajomych? Poleć ją: