reklama

Małe zmiany w diecie mogą pomóc żyć zdrowiej i w bardziej zrównoważony sposób

Zjedzenie hot doga może kosztować 36 minut zdrowego życia, a zjedzenie porcji orzechów pomóc zyskać 26 minut dodatkowego zdrowego życia. Dowodzi tego badanie przeprowadzone przez University of Michigan.

W badaniu opublikowanym w czasopiśmie Nature Food, oceniono ponad 5800 produktów spożywczych, uszeregowując je według obciążenia ludzi chorobami żywieniowymi oraz wpływu na środowisko.

Stwierdzono, że zastąpienie 10% dziennego spożycia kalorii pochodzących z wołowiny i przetworzonych mięs mieszanką owoców, warzyw, orzechów, roślin strączkowych i wybranych owoców morza może zmniejszyć ślad węglowy w diecie o jedną trzecią i pozwolić ludziom zyskać 48 minut "zdrowych minut" na każdy dzień

Badanie opiera się na nowym indeksie żywieniowym opartym na epidemiologii, Health Nutritional Index, który badacze opracowali we współpracy z dietetykiem Victorem Fulgoni III z Nutrition Impact LLC. HENI oblicza korzystne lub szkodliwe obciążenie dla zdrowia w minutach zdrowego życia związanych z porcją spożytego jedzenia.

- Ogólnie rzecz biorąc, zalecenia dietetyczne nie mają konkretnego kierunku motywowania ludzi do zmiany zachowania, a zalecenia dietetyczne rzadko dotyczą wpływu na środowisko – powiedziała Katerina Stylianou, która przeprowadziła badania jako doktorantka i habilitant w Department of Environmental Health Sciences at U-M's School of Public Health. Obecnie pracuje jako dyrektor ds. informacji o zdrowiu publicznym i strategii danych w Detroit Health Department.

Aby ocenić wpływ żywności na środowisko, naukowcy wykorzystali IMPACT World+, metodę oceny wpływu cyklu życia żywności (produkcja, przetwarzanie, wytwarzanie, przygotowanie/gotowanie, konsumpcja, odpady) oraz dodali ulepszone oceny zużycia wody i uszkodzenia zdrowia ludzi spowodowane tworzeniem się drobnych cząstek stałych.

W rezultacie opracowali wyniki dla 18 wskaźników środowiskowych, biorąc pod uwagę szczegółowe receptury żywności (a także przewidywane marnotrawstwo żywności). Ostatecznie naukowcy podzielili żywność na trzy strefy kolorystyczne: zieloną, żółtą i czerwoną, w oparciu o ich połączone właściwości odżywcze i środowiskowe (podobnie jak sygnalizacja świetlna).

Zielona strefa reprezentuje produkty, które zaleca się zwiększyć w diecie. Zawiera produkty, które są zarówno korzystne pod względem odżywczym, jak i mają niewielki wpływ na środowisko. Żywność w tej strefie to głównie orzechy, owoce, warzywa z upraw polowych, rośliny strączkowe, produkty pełnoziarniste i niektóre owoce morza.

Czerwona strefa obejmuje żywność, która ma znaczny wpływ na wartości odżywcze lub środowiskowe i powinna być zmniejszona lub wyeliminowana z diety. Wpływy żywieniowe były głównie napędzane przez przetworzone mięso, klimat i większość innych wpływów na środowisko powodowanych przez wołowinę i wieprzowinę, jagnięcinę i przetworzone mięso.

Naukowcy przyznają, że zakres wszystkich wskaźników znacznie się różni. Podkreślają także, że żywność korzystna pod względem odżywczym nie zawsze generuje najmniejszy wpływ na środowisko i odwrotnie.

- Poprzednie badania często ograniczały swoje odkrycia do dyskusji na temat żywności pochodzenia roślinnego i zwierzęcego – powiedział Stylianou. - Chociaż stwierdzamy, że żywność pochodzenia roślinnego ogólnie działa lepiej, istnieją znaczne różnice zarówno w żywności pochodzenia roślinnego, jak i zwierzęcego.

Na podstawie swoich ustaleń naukowcy sugerują:

  • zmniejszenie ilości żywności o najbardziej negatywnym wpływie na zdrowie i środowisko, w tym wysoko przetworzonego mięsa, wołowiny, krewetek, a następnie wieprzowiny, jagnięciny i warzyw uprawianych w szklarni,
  • zwiększenie liczby najbardziej korzystnych pod względem odżywczym produktów spożywczych, w tym warzyw i owoców z upraw polowych, roślin strączkowych, orzechów i owoców morza o niskim wpływie na środowisko.

- Nasze odkrycia pokazują, że niektóre substytucje oraz zmiany żywieniowe wiążą się ze znaczącymi korzyściami zdrowotnymi i środowiskowymi bez konieczności dramatycznych zmian w diecie - powiedział Olivier Jolliet, profesor nauk o zdrowiu środowiskowym i starszy autor artykułu.

źródło

Ocena: z 5. Ocen:

Ten tekst nie ma jeszcze oceny. Dodaj swoją!

Czy ta strona może się przydać komuś z Twoich znajomych? Poleć ją: