reklama

Naukowcy chcą odkryć czym jest szczęście. Możesz dołączyć

Większość ludzi chciałaby być bardziej szczęśliwa. Niestety nie zawsze osiągnięcie tego celu jest proste. Bo jak tego dokonać? Czy istnieje recepta na szczęście? Czym ono tak naprawdę jest? Naukowcy chcą odkryć jego sekrety. Możesz dołączyć do projektu.

Definicja szczęścia

Co robić, by być szczęśliwym? Pada wiele pomysłów. Możesz wysypiać się, ćwiczyć, mądrze jeść i medytować. Otaczać się dobrymi ludźmi, robić przyjemne rzeczy. Znaleźć satysfakcjonującą pracę i rozwijać się. Wyjeżdżać na wakacje w ciepłe kraje, a także pomagać innym, spędzać czas z przyjaciółmi i rodziną. Choć wszystkie te sposoby są powiązane ze szczęściem, nie działają dla wszystkich.

Szczęście jest skomplikowane, a dla każdego, często na różnych etapach życia, znaczy coś innego. Nad jego istotą i charakterem głowią się filozofowie, artyści, naukowcy i w mniejszym lub większym zakresie każdy z nas. Trudno jednak o jakieś prawdy uniwersalne. Bo jak ująć istotę szczęścia?

To oczywiste, że nigdy nie będzie jednej formuły szczęścia. Wiadomo jednak, że nauka może pomóc wyjaśnić różne czynniki, które mają znaczenie dla poczucia szczęścia u każdego z nas. Aby odkryć jego sekrety, postanowiono wykorzystać smartfony.

„The Happiness Project”

To, jak się czujemy, może się szybko zmienić. Obserwuje się to także podczas grania w gry. Stwarza to możliwość zebrania szczegółowych informacji o złożoności szczęścia. W związku z tym uruchomiono „The Happiness Project”.

To wyjątkowy eksperyment naukowy i aplikacja mobilna, którą może pobrać każdy. W mniej niż pięć minut można zagrać w jedną z czterech gier, dowiedzieć się o badaniu szczęścia i przyczynić się do jego rozwoju. Do tej pory do projektu dołączyły tysiące osób.

Każda z czterech gier koncentruje się na czymś, co według naukowców jest ważne dla szczęścia:

  • niepewność,
  • myślenie o przyszłości,
  • nauka,
  • wysiłek.

W jednej grze można wykorzystać informacje o przyszłości do podejmowania różnych decyzji w zależności od tego, czy wszystko wygląda dobrze, czy źle. W innej można się wcielić w postać rybaka, by decydować, ile wysiłku poświęcić na zwiększenie połowów. Pytając o szczęście podczas grania w te gry można dowiedzieć się, jakie czynniki mają znaczenie dla każdego z nas.

Tysiące ludzi grających w gry w „The Happiness Project” pomaga naukowcom napisać równania szczęścia. Projekt szczęścia jest już dostępny na całym świecie.

Oczekiwania

Jak dotąd udało się dojść do wniosku, że duże znaczenie mają oczekiwania. Ponad 18 400 osób grających na swoich telefonach w prostą, ryzykowną grę decyzyjną pokazało, że szczęście nie zależy od tego, jak dobrze sobie radzą, ale od tego, czy radzą sobie lepiej niż oczekiwano. Generalnie najlepsze są oczekiwania realistyczne.

Jeśli zawsze spodziewasz się najgorszego, trudno jest dokonywać dobrych wyborów. Kiedy sprawy idą lepiej niż oczekiwano, są to informacje, które mózg może wykorzystać, by poprawić swoje oczekiwania i móc dokonywać jeszcze lepszych wyborów w przyszłości.

Czasem jednak obniżenie oczekiwań może nie być złym pomysłem. Wówczas możesz cieszyć się bardziej, jeśli nie oczekujesz, że wszystko pójdzie idealnie. Przykładem niech będą wakacje spędzane w miejscu, które entuzjastyczne polecał znajomy.

Narzędzie a cel

Kolejną lekcją z gier na smartfony jest to, że większość wydarzeń nie wpływa na szczęście zbyt długo. Nazywa się to „bieżnią hedonistyczną”.

Możesz pomyśleć, że coś jest z tobą nie tak, jeśli nie czujesz trwałego szczęścia związanego z awansem, ale ograniczona czasowo radość jest adaptacją, która pomaga mózgowi dostosować się do okoliczności, dzięki czemu jesteś gotowy do następnego kroku.

W niepewnych środowiskach, zarówno w grach, jak i w prawdziwym życiu to, co wydarzyło się kilka minut temu, często nie ma znaczenia dla wykonywanego zadania.

Szczęście jest narzędziem, a nie celem samym w sobie

Ulotna natura szczęścia oznacza, że lepiej byłoby myśleć o nim w inny sposób. Szczęście jest narzędziem, a nie celem samym w sobie. Może pomóc nam lepiej zrozumieć, na czym nam zależy, co cenimy. Może nam powiedzieć, czy sprawy idą zaskakująco dobrze, co może zmotywować nas do kontynuowania w kluczowych momentach. Kiedy nasze poczucie szczęścia spada, może to oznaczać, że powinniśmy spróbować czegoś nowego.

Źródło

Ocena: z 5. Ocen:

Ten tekst nie ma jeszcze oceny. Dodaj swoją!

Czy ta strona może się przydać komuś z Twoich znajomych? Poleć ją: