reklama

Szczęśliwe dzieciństwo nie zawsze chroni przed zaburzeniami psychicznymi

Wiadomo, że trudne dzieciństwo może zwiększyć prawdopodobieństwo problemów natury psychicznej. Jednak według nowych badań przeprowadzonych na University of South Australia szczęśliwe i bezpieczne dzieciństwo nie zawsze chroni dziecko przed chorobą psychiczną w późniejszym życiu.

Badania przeprowadzone we współpracy z University of Canberra jest częścią wyników opublikowanych w Current Psychology odnoszących się do sposobu, w jaki doświadczenia z wczesnego dzieciństwa odnoszą się do różnych ścieżek rozwojowych oraz jak mogą być one związane ze złym zdrowiem psychicznym.

Biorąc pod uwagę, że zarówno pozytywne, jak i negatywne doświadczenia z dzieciństwa manifestowały się jako lęklub inne zaburzenia zdrowia psychicznego w wieku dorosłym, naukowcy uważają, że kluczowa jest nasza zdolność do przystosowania się - lub raczej nieprzystosowania się - do nieoczekiwanych scenariuszy, które mogą wpływać na zdrowie psychiczne.

Badanie potwierdziło, że osoby, które mają za sobą niekorzystne i nieprzewidywalne doświadczenia we wczesnym okresie życia, miały podwyższone objawy złego stanu zdrowia psychicznego (w tym depresję i paranoję). Stwierdzono również, że dzieci, które dorastały w stabilnych i wspierających środowiskach, także były narażone na pojawienie się objawów lęku w wieku dorosłym.

Główny badacz i doktorant, Bianca Kahl z UniSA twierdzi, że badanie podkreśla masowy charakter chorób psychicznych i ujawnia kluczowe spostrzeżenia dotyczące potencjalnych czynników ryzyka dla wszystkich dzieci.

- Ponieważ choroby psychiczne staja się coraz bardziej powszechne, konieczne jest poszerzenie naszej wiedzy na temat tego bardzo złożonego i zróżnicowanego schorzenia. - mówi Kahl. - Te badania pokazują, że warunki zdrowia psychicznego nie są determinowane wyłącznie przez wydarzenia z wczesnych lat życia, a dziecko, które jest wychowywane w szczęśliwym domu, także jest zagrożone zaburzeniami zdrowia psychicznego.

Nie wiadomo, w jaki sposób nasze środowisko z dzieciństwa i doświadczenia z wczesnego życia mogą przekładać się na skutki zdrowia psychicznego w wieku dorosłym. Naukowcy podejrzewają, że na nasze doświadczenia związane z niepokojem mogą wpływać oczekiwania co do środowiska i zdolność przystosowania się do scenariuszy, gdy nasze oczekiwania nie są spełniane.

- Jeśli jako dzieci nauczymy się dostosowywać do zmian i radzić sobie, gdy sprawy nie układają się po naszej myśli, możemy być w lepszej pozycji, ponieważ lepiej reagujemy na stres oraz inne czynniki ryzyka złego stanu zdrowia psychicznego. Testowanie tej hipotezy jest celem następnego badania.

źródło

Ocena: z 5. Ocen:

Ten tekst nie ma jeszcze oceny. Dodaj swoją!

Czy ta strona może się przydać komuś z Twoich znajomych? Poleć ją: