reklama
Forum BabyBoom

Dzień dobry...

Starasz się o maleństwo, wiesz, że zostaniecie rodzicami a może masz już dziecko? Poszukujesz informacji, chcesz się podzielić swoim doświadczeniem? Dołącz do naszej społeczności. Rejestracja jest bezpieczna, darmowa i szybka. A wsparcie i wdzięczność, które otrzymasz - nieocenione. Podoba Ci się? Wskakuj na pokład! Zamiast być gościem korzystaj z wszystkich możliwości. A jeśli masz pytania - pisz śmiało.

Ania Ślusarczyk (aniaslu)

  • Czy pomożesz Iwonie nadal być mamą? Zrób, co możesz! Tu nie ma czasu, tu trzeba działać. Zobacz
reklama

Rozszerzanie diety naszych maluszków

A Dusia ostatnio piła mleczko migdałowe ( po trzecim miesiącu )

m.jpg

Zalewamy szklankę migdałów wrzątkiem i obieramy je za skórki .
Dolewamy trzy szklanki wody najlepiej źródlanej , gotujemy 10 minut .
Miksujemy w tej wodzie ...
przecedzamy , przez sitko gazę albo szmatkę ( pieluchę )
dosładzamy słodem ryżowym
GOTOWE !!!!
mleczko można trzymać w lodówce dwa dni
 
reklama
Schemat żywienia niemowląt (wersja robocza w trakcie odtwarzania)


1-6 miesiąc

Sugerowana liczba posiłków: Karmienie piersią zależne od potrzeb dziecka

Rodzaj pożywienia/żywność uzupełniająca: Posiłki uzupełniające [przypis 1] można wprowadzić wyjątkowo przed końcem 6. miesiąca (ze wskazań lekarskich ewentualnie na życzenie matki można wprowadzić mleko początkowe lub następne, w zależności od wieku dziecka):

początkowo - papka jarzynowa

następnie - zupa jarzynowa z bezglutenowym kleikiem zbożowym lub papka jarzynowa; sok owocowy - najlepiej przecierowy - lub przecier owocowy (może być z dodatkiem kleiku bezglutenowego) od 6. miesiąca [przypis 3]

warzywa - ziemniak, marchew, dynia, pietruszka, brokuł, brukselka, kukurydza, fasolka szparagowa, kabaczek, cukinia, patison, burak;

owoce - jabłko, dzika róża, czarne jagody;

produkty zbożowe - ryż brązowy, kukurydza (kasze, mąki, płatki, bezglutenowe)



7. miesiąc

Sugerowana liczba posiłków: 5-6 posiłków (w tym karmienie piersią)

Rodzaj pożywienia/żywność uzupełniająca: Posiłki uzupełniające wprowadzane po raz pierwszy w 7. miesiącu posiłki uzupełniające rozpocząć według zasad podanych dla okresu wcześniejszego, a następnie wprowadzić stopniowo:

kaszka/kleik bezglutenowy [przypis 4]

pół żółtka (co drugi dzień, (u alergików po ukończeniu 12 miesięcy)

od 7. miesiąca [przypis3] :

warzywa - soczewica czerwona i zielona, groszek zielony, kalarepa, por (jeśli w rodzinie występuje alergia pokarmowa, to podajemy por dopiero od 10. miesiąca);

owoce - morela, gruszka, maliny.



8. miesiąc

Sugerowana liczba posiłków: 5 posiłków (w tym karmienie piersią)

Rodzaj pożywienia/żywność uzupełniająca: Posiłki uzupełniające - jak w 7. miesiącu

oraz:

warzywa - kapusta (biała, czerwona, włoska), seler (gdy jest ryzyko alergii po ukończeniu 12 miesięcy), kalafior, jarmuż, świeże szparagi, sok z kapusty kiszonej (jedna łyżka); gdyby jednak pojawiło się zaczerwienienie wokół ust, przerywamy podawanie i ponowną próbę podejmujemy dopiero po 12. miesiącu; fasola mung

owoce - śliwki (węgierki, mirabelki, renklody i inne, także suszone), czereśnie, brzoskwinie, kiwi, winogrona, mango, melon, banan, morele, daktyle, jabłka, gruszki i rodzynki (jeśli dziecko ma już zęby, to może próbować gryźć, jeśli nie, to gotujemy i miksujemy);

produkty zbożowe - kasza gryczana biała niepalona, kaszka krakowska, mąka sojowa, kasza jaglana, kasza quinoa;

przyprawy - majeranek, kminek, koperek (suszony), sezam.



9. miesiąc

Sugerowana liczba posiłków: 5 posiłków (w tym karmienie piersią)

Rodzaj pożywienia/żywność uzupełniająca: Posiłki uzupełniające - jak w 8. miesiącu oraz:


chrupki kukurydziane;

zmiana: całe żółtko co drugi dzień

od 9. miesiąca [przypis 3] :

warzywa - cebula, groch, szpinak i szczaw (jeśli dziecko ma problemy z nerkami, to nie), tofu;

owoce - jeżyny, aronia, wiśnie, borówka amerykańska, porzeczki (białe, czerwone, czarne), arbuz;

produkty zbożowe - amarantus (mąka, ziarno), jęczmień;

pestki i nasiona - słonecznik, dynia;

przyprawy - tymianek, cząber, estragon, bazylia, rozmaryn, oregano (ostrożnie przy alergii).



10 miesiąc

Sugerowana liczba posiłków: 5 posiłków (w tym karmieniu piersią)

Rodzaj pożywienia/żywność uzupełniająca: Posiłki uzupełniające - jak w 9. miesiącu oraz:

zmiana: obiad z 2 dań - zupka + jarzynka[przypis 5] ;

produkty zbożowe - w tym glutenowe - kaszki, kleiki, kasze, bułki, chleb, sucharki, (gdy jest ryzyko alergii po ukończeniu 12 miesięcy);

warzywa - awokado (nie, jeśli dziecko ma problemy z wątrobą lub zdarzyły się one w rodzinie), bakłażan, ogórek świeży gruntowy, papryka, rzodkiew, cieciorka, pomidor gruntowy, fasola - biała, czerwona, bób (nie - jeżeli dziecko ma kłopoty z przewodem pokarmowym), ogórek kiszony, kapusta kiszona (jeśli po soku nie było czerwono wokół ust);

owoce - borówki, żurawina, poziomki, truskawki, pasiflora, papaja, ananas;

kiełki - soczewicy, soi, słonecznika, lucerny, rzodkiewki, fasoli mung;

przyprawy - czosnek, pieprz, papryka słodka, kolendra, sól kamienna (nieoczyszczona i tylko odrobinkę), cynamon (ostrożnie przy alergii), szczypiorek, natka pietruszki, koperek, rzeżucha (świeże, ale nie ze szklarni).



11.-12. miesiąc

Sugerowana liczba posiłków: 4-5 posiłków (w tym karmienie piersią)

Rodzaj pożywienia/żywność uzupełniająca: Posiłki uzupełniające - jak w 10. miesiącu oraz:

zmiana: całe jajko 3-4 razy w tygodniu;

twarożek, kefir, jogurt 1-2 razy w tygodniu;

od 11. miesiąca [przypis 3] :

warzywa - rzepa, cykoria;

owoce - figi.

od 12. miesiąca [przypis 3] :

warzywa - sałata, rzodkiewki, soja;

owoce - pomarańcze, mandarynki, grejpfrut, cytryna, limonka;

produkty zbożowe - pszenica (mąka, kiełki, ziarno);

orzechy - włoski, laskowy, nerkowiec i inne.

migdały [przypis 3], sezam



Przypisy:

1. Nowe produkty należy wprowadzać kolejno i pojedynczo, zaczynając od niewielkich ilości i obserwując przez kilka kolejnych dni (lub tydzień do 2 tygodni w razie ryzyka alergii)ewentualną reakcję dziecka.

2. Jako tłuszcz do zup jarzynowych można używać wysokiej jakości masła, oliwy z oliwek lub bezerukowego oleju rzepakowego (jest dostępny w sklepach ze zdrowa żywnością).

3. Oznacza to - od ukończenia danego miesiąca życia.

4. Zaleca się, by wprowadzane produkty zbożowe były wzbogacone w żelazo.

5. Konsystencja jarzyn powinna zachęcać dziecko do żucia.
 
KLEIK RYŻOWY

budyn.jpg


jedną miarkę brązowego ryżu namaczamy na noc w wodzie
Wypłukany ryż zalewamy sześcioma miarkami wody i gotujemy kilka godzin ( im dłużej się gotuje tym bardziej lekkostrawny - u mnie po dwóch godzinach nie było już wody )
Potem miksujemy blenderem i przecieramy przez sitko lub gazę .
Mieszamy z mlekiem swoim lub migdałowym . Można dodać odrobinkę słodu ryżowego
 
Pare pytan co do kleiku;) Ile to jest miarka? Trzeba po blenderze jeszcze przecierac przez gaze? a jak ktos nie ma swojego mleka czy migdalowego moze mm? ;-)

Aha i jakie jest źródło tego schematu żywienia niemowląt?

Kurcze musze poszukac jakiegos co pisza normalnie od 4 msc co dawac po kolei..
 
Angel miarka to miarka zależy czym odmierzasz :-D Możesz zrobić szklankę , filiżankę , albo dwie łyżki ;-)
Ja zrobiłam z dużej filiżanki i wyszło mi bardzo dużo .
Ja bym polecała przetrzeć bo ryż brązowy jest pełnoziarnisty i ma łupinki a taki maluch chyba jet na to za mały :tak:Myślę że można z MM wymieszać ,

A żródła schematu nie znam dokładnie , skopiowałam z innego forum ;-)
 
Widzę, że hippek ma tutaj wielu fanów, oni na stronie mają schemat zywienia, można z niego skorzystać.

Mini
troszke mnie zaskoczyłaś mlekiem migdałowym po 3 miesiącu, ja czytałam, żę ze względu na właściwości migdałów dopiero po 6 mozna próbować, ale widocznie sa rózne wersje.
 
Ostatnia edycja:
angel nie dodawaj kaszy manny - jest za wczesnie na gluten :no:
poczekaj do piatego miesiaca z glutenem
to i tak wcześnie - jeszcze niedawno zalecali gluten od 10tego miesiąca ...

Amandla fajna niunia ale jak dla mnie w wielu 14tu miesięcy dziecko zwłaszcza karmione metodą BLW powinno jeść łyżką :-D ( mój Borys jadł :-p )
 
Ostatnia edycja:
reklama
Przeciez jest wszedzie po skonczonym 4 miesiacu lyzeczka kaszy?
A kleik ryzowy to co innego?

Tak pozatym czy to tyczy domorobnych dan czy do sloiczkow tez dodawac?
 
Do góry