BB Rozmowy

Powiedz komuś. Wybór powinien należeć do każdej z nas

Nie mogę uwierzyć, że zostałyśmy postawione pod ścianą i ubezwłasnowolnione. W dodatku bez żadnej pomocy, za to z cierpieniem, traumą, rozpaczą i zagrożeniem życia. Nie mogę uwierzyć. Chociaż nie. Ja, po prostu nie mogę zrozumieć.

W czwartek 22 października zapadł wyrok Trybunału Konstytucyjnego w sprawie aborcji. Uznano, że przepisy umożliwiające aborcję z powodu poważnych wad płodu są niekonstytucyjne.

Nie rozumiem, jak można pozbawić kobiety prawa decydowania o swoim zdrowiu i życiu. W imię czego? W imię czyjego dobra? Matek, które mogą decyzję TK przypłacić śmiercią lub w najlepszym przypadku PTSD? Dzieci, które dostały prawo do życia, ale bez prawa do godności, za to z przyzwoleniem na ich cierpienie?

Rozumiem i podziwiam kobiety, które decydują, że nie chcą dokonać terminacji ciąży i mają do tego prawo. Rozumiem i podziwiam kobiety, które decydują inaczej, bo wiem jak trudno dokonać takiego wyboru. Jakie ponoszą koszty.

Wiele lat temu, kiedy czekałam na wyniki badań prenatalnych byłam przerażona, że w razie czego będę musiała podjąć najtrudniejszą decyzję w życiu. To były najgorsze 3 tygodnie ciąży. Kiedy przyszły wyniki wiedziałam, że będzie dobrze, ale jednocześnie płakałam, bo stres związany z oczekiwaniem, tygodnie rozważań, rozmów, lęku bardzo silnie wpłynęły na moją psychikę. Ja dostałam dobre wiadomości i miałam wybór. Powinna go mieć każda kobieta.

Tak sądzą również lekarze i lekarki, którzy napisali list otwarty do sędziów Trybunału Konstytucyjnego.

Obecnie w Polsce rocznie wykonuje się około 1100 legalnych terminacji ciąży. 1074 z nich wykonano ze względu na przesłankę o nieodwracalnym upośledzeniu lub nieuleczalnej chorobie płodu. (…)

Wykreślenie przesłanki o przerywaniu ciąży z powodu powyższych wad płodu będzie stanowić istotne zagrożenie dla zdrowia fizycznego i psychicznego kobiet. (…)

Powołaniem lekarskim jest niesienie ulgi w cierpieniu, a najwyższym nakazem moralnym dobro chorego i zdrowie publiczne. Uchylenie dopuszczalności przerywania ciąży postawi lekarzy w sytuacji, kiedy to cierpienie będą musieli zadawać lub przedłużać wbrew woli pacjentki i ze świadomością możliwych powikłań.

Tak uważają również mamy chorych dzieci, które opisują swoją codzienność. Swój strach, bezradność i brak wsparcia.

W ubiegłych tygodniach:

Page 1 of 4.

Webinar. Jak nauczyć maluszka mówić? 2.12.
Skąd będę wiedzieć, że to już poród?
Jak dbać o bliznę po CC i nacinaniu krocza?
Premiera nowej linii kosmetyków Clochee Baby&Kids. Dołącz do webinaru!
Powiedz komuś. Wybór powinien należeć do każdej z nas
Nowości w BB, czyli - o matko, tego nie przegap!

Nowości w BB, czyli - o matko, tego nie przegap!

Wiadomości o tym co się dzieje w portalu!

Dlaczego warto się bawić w zabawy paluszkowe?

Dlaczego warto się bawić w zabawy paluszkowe?

Jak na rozwój dzieci wpływają zabawy paluszkowe? Jak mają wpływ na rozwój mowy dziecka? I dlaczego zabawy paluszkowe są dobre nie tylko dla najmłodszych?

O dorastaniu do roli matki i pokonywaniu wstydu...

O dorastaniu do roli matki i pokonywaniu wstydu...

Rozmawiamy o rodzicielstwie, dorastających dzieciach, wdzięczności, wprowadzaniu zmian w życie, o docenianiu samego siebie i akceptacji.

Jesteś spięta? Zacznij od gimnastyki twarzy!

Jesteś spięta? Zacznij od gimnastyki twarzy!

Ciągle poważne tematy, a potrzebujemy też trochę się zrelaksować. Tak więc, dzisiaj zapraszam na gimnastykę twarzy. Czego się dowiesz i nauczysz?

In vitro. Kiedy może pomóc?

Page 1 of 4.

Ocena: 2.75 z 5. Ocen: 2

Kliknij, żeby dodać swój głos

Czy ta strona może się przydać komuś z Twoich znajomych? Poleć ją: