reklama

Aktywność fizyczna w I trymestrze może chronić przed cukrzycą ciążową. Badania

Badania dowodzą, że aktywność fizyczna w I trymestrze może chronić przed cukrzycą ciążową. Mniejsze ryzyko choroby jest związane z aktywnością, która obejmuje co najmniej 38 minut ćwiczeń o umiarkowanej intensywności każdego dnia. To nieco więcej, niż zakładali specjaliści.

Przypomnijmy, że Amerykańskie Towarzystwo Położników i Ginekologów (ACOG) zaleca co najmniej 30 minut umiarkowanej aktywności fizycznej przez co najmniej 4 dni w tygodniu, a najlepiej codziennie, jeśli nie ma przeciwwskazań położniczych.

Kobiet w ciąży, które więcej ćwiczą w I trymestrze, może dotyczyć mniejsze ryzyko rozwoju cukrzycy ciążowej. Tak wynika z nowego badania przeprowadzonego przez Samanthę Ehrlich, adiunkta w Department of Public Health at the University of Tennessee w Knoxville.

Cukrzyca ciążowa jest chorobą, którą rozpoznaje się po raz pierwszy w czasie ciąży. To zaburzenie tolerancji glukozy mogące powodować poważne problemy zdrowotne, w tym powikłania związane z ciążą i porodem, a także zwiększone ryzyko cukrzycy w przyszłości zarówno u matki, jak i u dziecka.

Badanie obserwacyjne opierało się na zgłaszanym przez kobiety poziomie aktywności fizycznej podczas I trymestru ciąży. Okazało się, że ćwiczenie przez co najmniej 38 minut dziennie obniżyło ryzyko cukrzycy ciążowej o 2,1 przypadku na 100 kobiet i ryzyko nieprawidłowego poziomu cukru we krwi o 4,8 przypadku na 100 kobiet.

- Wiemy, że ćwiczenia fizyczne są bezpieczne i korzystne dla zdrowych kobiet w ciąży. Wyniki naszego badania pokazują, że pomagają również uniknąć pojawienia się cukrzycy ciążowej. – powiedziała Ehrlich. - Wiemy, że 6 do 10 kobiet na 100 choruje na cukrzycę ciążową. Jeśli bycie bardziej aktywnym mogłoby zmniejszyć ten wynik choćby o dwie kobiety na 100, to oznacza wyraźną korzyść.

Badanie, opublikowane w czasopiśmie Diabetes Care, opierało się na analizie danych zebranych w ramach badania dotyczącego środowiska ciąży i stylu życia. Obejmowało kwestionariusze dotyczące aktywności fizycznej 2246 ciężarnych. Badane kobiety były zróżnicowane rasowo i etnicznie oraz miały różną wagę sprzed ciąży.

źródło

Ocena: z 5. Ocen:

Ten tekst nie ma jeszcze oceny. Dodaj swoją!

Czy ta strona może się przydać komuś z Twoich znajomych? Poleć ją: