reklama

Antybiotyki w późnej ciąży wiążą się z ryzykiem astmy u dzieci

Zażywanie przez ciężarną antybiotyków w połowie lub w późnej ciąży może wiązać się ze zwiększonym ryzykiem astmy dziecięcej. Tak sugerują badania opublikowane w Archives of Disease in Childhood.

Od dawna wiadomo, że antybiotyki mogą wpływać na rozwijający się płód. Przede wszystkim zmieniają mikrobiom jelitowy przyszłej mamy, co determinuje mikrobiom niemowlęcia. Pojawia się jednak coraz więcej dowodów na to, że antybiotykoterapia w ciąży może oznaczać długoterminowe skutki zdrowotne u dzieci.

Badanie opublikowane w Archives of Disease in Childhood dowodzi, że zażywanie przez ciężarną antybiotyków w połowie lub w późnej ciąży może wiązać się ze zwiększonym ryzykiem astmy dziecięcej. Naukowcy oparli się na uczestnikach Duńskiej Narodowej Kohorty Urodzeniowej (DNBC), która została utworzona w 1996 roku w celu zbadania wpływu narażenia na zdrowie w okresie prenatalnym i wczesnym życiu.

Przyszłe mamy zostały skierowane do DNBC przez lekarza rodzinnego podczas ich pierwszej wizyty przedporodowej w 6-10 tygodniu ciąży w latach 1996–2002. Spośród 96 832 dzieci badaniem objęto 32 651.

Istotne informacje dotyczące zdrowia i stylu życia matek, narażenia w okresie prenatalnym i zdrowia dziecka zebrano za pomocą kwestionariuszy telefonicznych i internetowych. Wywiady telefoniczne przeprowadzono w 16. i 30. tygodniu ciąży oraz raz po porodzie. Następnie mamy wypełniały ankiety online dotyczące zdrowia swoich dzieci, gdy te miały 11 lat.

W porównaniu z matkami, które nie przyjmowały antybiotyków w czasie ciąży te, które przeszły antybiotykoterapię, były obciążone wieloma czynnikami ryzyka: częściej zgłaszały astmę, paliły w czasie ciąży, miały nadwagę/otyłość i rzadziej były matkami po raz pierwszy. Były także w podobnym wieku.

Co się okazało? W okresie monitorowania 4238 (13%) dzieci zachorowało na astmę. Spośród nich 804 (15%) miało matki, które przyjmowały antybiotyki w czasie ciąży. W sumie 17% dzieci urodziły matki, które w ciąży przyjmowały antybiotyki. Jednocześnie dzieci, których matki przyjmowały antybiotyki w czasie ciąży, miały o 14% większe prawdopodobieństwo zachorowania na astmę. Takiego związku nie dostrzeżono w przypadku antybiotyków przyjmowanych w pierwszych trzech miesiącach ciąży (pierwszy trymestr).

Co ciekawe związek między narażeniem płodu na antybiotyki a astmą wieku dziecięcego obserwowano tylko u dzieci urodzonych drogą pochwową.

- Nasze wyniki są zgodne z hipotezą, że działanie antybiotyków wpływa na mikrobiom pochodzenia matczynego u dzieci urodzonych drogą pochwową i może zwiększyć prawdopodobieństwo wystąpienia astmy u dzieci.

Ponieważ pojawia się coraz więcej dowodów potwierdzających długoterminowe skutki zdrowotne u dzieci związane z antybiotykoterapią matek, stosowanie tego typu w ciąży powinno być bardzo przemyślane.

źródło

Ocena: z 5. Ocen:

Ten tekst nie ma jeszcze oceny. Dodaj swoją!

Czy ta strona może się przydać komuś z Twoich znajomych? Poleć ją: