reklama

Badania pokazują, że dzieci relaksują kołysanki w dowolnym języku

Z czasem wszyscy rodzice odkrywają, że kołysanki mają wielką moc. Pomagają dziecku się wyciszyć, a i ułatwiają zasypianie. Potwierdzają to różne badania. Okazuje się również, że dzieci relaksują kołysanki w dowolnym języku, nie tylko rodzimym.

Naukowcy z Harvard's Music Lab ustalili, że niemowlęta odprężają się, słuchając nieznanych im kołysanek w obcym języku. Badanie zostało przeprowadzone w 2018 i 2019 roku w Music Lab, które koncentruje się na psychologii muzyki od niemowlęctwa do dorosłości. Wyniki eksperymentu zostały opublikowane w Nature Human Behaviour 19 października.

- Zdrowy rozsądek podpowiada nam, że niemowlęta uważają kołysanki, które słyszą, za odprężające. Czy dzieje się tak tylko dlatego, że już wcześniej doświadczyły śpiewu rodziców i daje im to poczucie bezpieczeństwa? A może jest w kołysankach coś, co wywołują takie efekty niezależnie od doświadczenia? - zastanawia Samuel Mehr, pracownik naukowy na Wydziale Psychologii i główny badacz w Music Lab.

Nowe odkrycia potwierdziły tę ostatnią hipotezę: Niemowlęta reagowały na uniwersalne elementy kołysanek, pomimo nieznajomości ich melodii i słów. Słuchając ich czuły się zrelaksowane.

Podczas eksperymentu każde niemowlę oglądało animowany film przedstawiający dwie postacie. Jedna śpiewała kołysankę, druga nie. Aby zmierzyć reakcje relaksacyjne niemowląt na nagrania, naukowcy skupili się na: rozszerzeniu źrenic, zmianie tętna, aktywności elektrodermalnej (miara „pobudzenia” lub podniecenia, wynikającego z oporu elektrycznego skóry), częstotliwości mrugania i kierunku patrzenia jako wskaźnikach odprężenia lub pobudzenia.

W reakcji na nieznane kołysanki niemowlęta na ogół doświadczały spadku częstości akcji serca i rozszerzenia źrenic oraz osłabienia aktywności elektrodermalnej

Badacze musieli działać szybko z powodu ograniczonej uwagi badanych. Większość dzieci mogła skupić uwagę przez około pięć minut.

- W idealnym świecie gralibyśmy dzieciom tuzin piosenek, które są kołysankami i tuzin piosenek, które nie są kołysankami, i analizowalibyśmy zachowanie każdego malucha. Ale uwaga niemowlęcia jest krótka, więc eksperyment też jest krótki. - powiedziała Mila Bertolo, współautorka badań.

Piosenki zostały wybrane w poprzednim badaniu Music Lab, w którym dorośli oceniali prawdopodobieństwo, że nieznana im zagraniczna piosenka będzie kołysanką, piosenką taneczną, piosenką uzdrawiającą lub piosenką miłosną.

- Wykorzystanie międzykulturowej próbki kołysanek ocenianych przez dorosłych pomogło naukowcom uniknąć uwzględniania w procesie własnego błędu selekcyjnego, w którym mogliby być bardziej skłonni do wybierania piosenek, które najbardziej przypominają zachodnią kołysankę - powiedziała Bertolo.

Szesnaście piosenek wybranych do eksperymentu zawierało kołysanki i inne piosenki. W wybranych utworach reprezentowane były różne języki, takie jak szkocki czy nahuatl.

Badacze poprosili również rodziców, aby posłuchali piosenek i wybrali te, które w ich przekonaniu uspokoją niemowlę. Prawie zawsze wybierali kołysankę wskazując, że rozpoznawali także jej uniwersalne elementy (nawet podświadomie).

Badania dostarczają dowodów na to, że śpiew może pomóc niemowlętom w relaksacji, a tym samym poprawiać codzienne życie zarówno dziecka, jak i opiekuna.

- Muzyka ogólnie jest relaksująca, ale jest w kołysankach coś, co jest szczególnie odprężające. Można tę wiedzę wykorzystać i częściej maluchom włączać właśnie kołysanki. - dodał Bainbridge.

źródło

Ocena: z 5. Ocen:

Ten tekst nie ma jeszcze oceny. Dodaj swoją!

Czy ta strona może się przydać komuś z Twoich znajomych? Poleć ją: