reklama

Covid w ostatnim trymestrze ciąży zwiększa ryzyko przedwczesnego porodu

Według naukowców zakażenie SARS-CoV-2 w ostatnim trymestrze ciąży wiąże się ze zwiększonym ryzykiem porodu przedwczesnego. Zakażenie Covid w pierwszym i drugim trymestrze nie jest nim zagrożone.

Badanie obejmujące ponad 5000 kobiet w ciąży jest jednym z pierwszych, które przygląda się przebiegowi ciąży u pacjentek z zakażeniem Covid-19 w ostatnim trymestrze. Wcześniejsze analizy na ogół ograniczały się do kobiet przebywających w szpitalu i często nie opisywały wyników w zależności od zakażenia na różnych etapach ciąży - pisze The Independent.

Biostatystyk i epidemiolog Noga Fallach oraz jej współpracownicy z Centrum Badań i Innowacji Kahn-Sagol-Maccabi wykorzystali anonimowe dane zebrane przez Maccabi Healthcare Services w Izraelu, aby porównać 2753 kobiety zarażonych Covid-19 w czasie ciąży z 2753 kobietami, które się nie zakaziły.

Spośród zarażonych kobiet 17,4% zachorowało na Covid-19 w pierwszym trymestrze, 34,2% w drugim i 48,4% w trzecim trymestrze. Badanie trwało od 21 lutego 2020 r. do 2 lipca ubiegłego roku i nie obejmowało wariantu Omicron.

O ile zakażenie Covid w pierwszym i drugim trymestrze nie było związane ze zwiększonym ryzykiem porodu przedwczesnego, kobiety zakażone w trzecim trymestrze były 2,76 razy bardziej narażone na przedwczesny poród. W przypadku przyszłych matek, które zaraziły się Covid-19 po 34 tygodniach ciąży, pojawiło się siedmiokrotnie większe prawdopodobieństwo przedwczesnego porodu. Badacze nie znaleźli związku między zakażeniem i utratą ciąży.

Ze względu na zwiększone ryzyko przedwczesnego porodu u kobiet zakażonych w późnej ciąży naukowcy sugerują, by w trzecim trymestrze, a zwłaszcza po 34. tygodniu ciąży, ciężarne zachowywały dystans, szczególnie dbały o higienę, a i nosiły maski, aby zmniejszyć ryzyko zakażenia.

źródło

Ocena: z 5. Ocen:

Ten tekst nie ma jeszcze oceny. Dodaj swoją!

Czy ta strona może się przydać komuś z Twoich znajomych? Poleć ją: