reklama

Nauka zdalna w podstawówkach, gastronomia na wynos, kolejne obostrzenia. Cała Polska w strefie czerwonej od 24.10.20.

Od soboty, 24 października, w całej Polsce obowiązują nowe zasady bezpieczeństwa. To reakcja na dynamicznie rosnący wzrost zakażeń wirusem SARS-CoV-2, wywołującym Covid-19.

Zakres nowych obostrzeń ogłosił dziś premier Mateusz Morawiecki. W poświęconej im konferencji wziął również udział minister zdrowia Adam Niedzielski, minister polityki społecznej Marlena Maląg i prof. Andrzej Horban.

- Po pierwsze, cała Polska od jutra jest strefą czerwoną – powiedział premier. - Sytuacja jest nadal niedobra i dynamiczna, nastąpił kolejny przyrost. Bardzo nas niepokoi jego tempo.

Obostrzenia powinny dać skutek w ciągu kilkunastu dni. Według premiera trzeba około 10-14 dni, by odczuć skutki wprowadzonych restrykcji.

- Proszę pamiętać, że obostrzenia nie działają z dnia na dzień. Od przyszłego tygodnia doświadczymy pierwszych zmian związanych z nauką zdalną dla szkól ponadpodstawowych. W innym przypadku będą dalsze restrykcje. - powiedział Morawiecki. - Musimy wiedzieć, że jeśli będą potrzebne dalsze drastyczne kroki, jak zamknięcie granic, zakaz przemieszczanie się czy głębszy lockdown, to trzeba będzie się na taki krok zdecydować. - dodał

Głos zabrał również minister Niedzielski.

- Przed nami krytyczny tydzień – powiedział. - W nadchodzącym tygodniu przesądzi się, czy będziemy mieli do czynienia z dalszą wykładniczą eskalacją pandemii. Tymczasem "spełniają się czarne scenariusze", które mówiły, że będziemy testowali poziom 15 tys. dziennych zachorowań. Jeśli ta sytuacja się utrzyma, to w przyszłym tygodniu będziemy narażeni na ryzyko testowania 20-25 tysięcy zachorowań. Taki scenariusz jest gorszy od czarnego - mówi.

Zwrócono również uwagę, że używa się słowa "restrykcje", ale to nie są restrykcje, a środki zapobiegawcze i ochronne.

- Wirus ewoluuje w sposób naturalny. W tej chwili mamy do czynienia z odmianą, która łatwiej zakaża, ale nie jest aż tak zjadliwa jak w pierwszej fali. Charakteryzuje się mniejszą śmiertelnością. Wciąż jest to jednak śmiertelność na poziomie 2 procent. – powiedział prof. Andrzej Horban, główny doradca premiera ds. zwalczania epidemii.

Pozdrowił też ruchy antyszczepionkowe:

- Jeśli państwo chcecie zobaczyć, jak wygląda świat bez szczepionek, to proszę obserwować. Tak właśnie wygląda – powiedział.

Nowe obostrzenia i zasady bezpieczeństwa

Jakie od soboty obowiązują nowe zasady bezpieczeństwa?

Kluczowa zmiana: szkoła podstawowa w klasach od 4 do 8 podejmuje naukę w trybie zdalnym.

Morawiecki powołał się na badania, z których wynika, że wśród młodszych dzieci przyrost zakażeń jest trzykrotnie mniejszy, niż wśród osób w wieku 13-19 lat.

W godzinach od 8 do 16 dzieci i młodzież nie będzie mogła sama się przemieszczać - powiedział premier. Będą mogły się przemieszczać tylko pod kuratelą dorosłego, by nie dochodziło do spotkań rówieśników.

Rząd zamyka sanatoria.

- Na śmierć i poważne zagrożenie dla zdrowia narażone są przede wszystkim osoby starsze, dlatego wprowadzamy program "ochrona seniorów" - powiedział Morawiecki. - Prosimy seniorów, którzy nie świadczą pracy, o nieprzemieszczanie się.

W tym celu uruchamiamy Korpus Wsparcia Seniorów - dodał. Korpus ma polegać na wsparciu osób starszych przez wolontariuszy, harcerzy i Wojska Obrony Terytorialnej.

Kolejnym obostrzeniem jest zakaz aktywności osób powyżej pięciu osób w jednej grupie.  

- Reguła ograniczenia zgromadzeń do pięciu osób będzie obowiązywała wszędzie - powiedział Niedzielski.

Restauracje, puby, kawiarnie będą mogły jedynie sprzedawać produkty na wynos. To potrwa dwa tygodnie.

- To bardzo trudna wiadomość dla właścicieli, ale zdaniem specjalistów pomieszczenia gastronomiczne to zwykle pomieszczenia, gdzie jest dużo osób na niewielkiej powierzchni - stwierdził Morawiecki.

Decyzja dotycząca częściowego zamknięcia tej branży oparta jest na przesłance o trudnościach w zachowywaniu dystansu oraz oczywistym fakcie, iż nie można mieć na sobie maseczki w restauracji.

Branża gastronomiczna zostanie dotknięta najmocniej tymi obostrzeniami, jednak planowane są rekompensaty dla przedsiębiorców.

- Obostrzenia są poważne, ale liczę na to, że gospodarka będzie pracowała na obrotach szybszych niż wiosną. To jest możliwe, nie zamykamy zakładów usługowych i produkcyjnych, ale apelujemy, wszędzie tam powinny obowiązywać ścisłe obostrzenia sanitarne - zaapelował premier.

Plany na najbliższą przyszłość

Decyzję na temat ewentualnego zamknięcia cmentarzy na 1 listopada bądź ograniczenia ich funkcjonowania zostanie podjęta w przyszłym tygodniu, po analizie statystyk zakażeń.

- Zachęcam, aby odwiedzać groby kilka dni przed bądź kilka dni po święcie Wszystkich Świętych. - powiedział Morawiecki.

I co dalej?

- Musimy zrobić wszystko, używając pełnego arsenału, żeby spowolnić rozwój i przejść do trendu liniowego. Jeśli nam się to uda, to będzie już fundamentalna zmiana - podkreśla minister. Dodał, że możliwy jest powrót do "filozofii stref czerwonych i żółtych", jeśli uda się ograniczyć przyrost zakażeń.

A tymczasem…

- Musimy się nauczyć żyć z tą pandemią. Do czasu wynalezienia szczepionki.

Kiedy to nastąpi? Cóż, prognozy nie są specjalne optymistycznie. Zakłada się, że będzie to to trzeci, a nawet czwarty kwartał przyszłego roku.

Ocena: z 5. Ocen:

Ten tekst nie ma jeszcze oceny. Dodaj swoją!

Czy ta strona może się przydać komuś z Twoich znajomych? Poleć ją: