reklama

U ciężarnych chorych na COVID-19 czterokrotnie wzrasta ryzyko urodzenia martwego dziecka

U kobiet w ciąży, które są chore na z COVID-19, wzrasta ryzyko urodzenie martwego dziecka. Po pojawieniu się wariantu Delta jest ono czterokrotnie wyższe.

Federalne Centra Kontroli i Zapobiegania Chorobom opublikowały w piątek raport, w którym przebadano 1,2 miliona porodów w 736 szpitalach w Stanach Zjednoczonych od marca 2020 r. do września 2021 r. Naukowcy odkryli, że w przypadku kobiet z COVID-19 około 1 na 80 porodów kończyła się martwym porodem. Wśród zdrowych kobiet ta statystyka wynosiła 1 na 155.

Najczęściej dotyczyło to kobiet, które dodatkowo miały wysokie ciśnieniem krwi lub podczas choroby pojawiły dodatkowe powikłania, które doprowadziły do pobytu na oddziale intensywnej terapii czy tlenoterapii.

To kolejne badanie, które pokazało, że niestety kobiety w ciąży, które zachorują na COVID-19, są narażone na zwiększone ryzyko przedwczesnego porodu i innych powikłań. W jednym z poprzednich badań naukowcy zauważyli, że zakażone kobiety nie dostarczają płodom odpowiedniej ilości krwi bogatej w tlen, co wpływa na dobrostan i możliwość przeżycia dziecka.

Chociaż bezwzględne ryzyko urodzenia martwego dziecka nie jest wysokie, to położnicy uważają, że ciężarne nie powinny nie powinny lekceważyć niebezpieczeństwa ze strony COVID-19 i jeśli nie mają przeciwwskazań, powinny za pomocą szczepionki zabezpieczyć zarówno siebie, jak i w efekcie dziecko.

Jeśli jesteś w ciąży rozważ szczepienie. Boisz się? To naturalne. Być może uspokoi cię, przegląd systematyczny badań opublikowany w październiku 2021.

Dwanaście badań obserwacyjnych objęło łącznie 40.509 kobiet w ciąży. Udowodniono, że szczepionki oparte na mRNA (Pfizer-BioNTech i Moderna) mogą zapobiegać infekcjom SARS-CoV-2 Obie szczepionki nie wpływały na przebieg ciąży, porodu i stan noworodka. Najczęściej spotykanymi działaniami niepożądanymi były przemijające: ból w miejscu wstrzyknięcia, zmęczenie i ból głowy.

Już po pierwszej dawce szczepienia szybko obserwowano namnażanie się przeciwciał. Po podaniu dawki przypominającej odpowiedzi przeciwciał były wyższe i związane z lepszym transferem przez łożysko, co oznacza, że również dziecko otrzymywało ochronę. Warto pamiętać, że mama karmiąca piersią przekazuje przeciwciała również po porodzie.

Źródło:

Covid-19 Vaccination in Pregnancy: A Systematic Review
Research links COVID-19 in pregnancy with stillbirths

Ocena: z 5. Ocen:

Ten tekst nie ma jeszcze oceny. Dodaj swoją!

Czy ta strona może się przydać komuś z Twoich znajomych? Poleć ją: