reklama
Forum BabyBoom

Dzień dobry...

Starasz się o maleństwo, wiesz, że zostaniecie rodzicami a może masz już dziecko? Poszukujesz informacji, chcesz się podzielić swoim doświadczeniem? Dołącz do naszej społeczności. Rejestracja jest bezpieczna, darmowa i szybka. A wsparcie i wdzięczność, które otrzymasz - nieocenione. Podoba Ci się? Wskakuj na pokład! Zamiast być gościem korzystaj z wszystkich możliwości. A jeśli masz pytania - pisz śmiało.

Ania Ślusarczyk (aniaslu)

  • Czy pomożesz Iwonie nadal być mamą? Zrób, co możesz! Tu nie ma czasu, tu trzeba działać. Zobacz
reklama

Jak dbamy o siebie w ciąży

heh...ja również gorącolubna jestem. teraz kapiel u mnie szybka bo mi zaraz zimno...taka niby ciepla woda to zero radości, czasami nie wytrzymuje i też dolewam gorącej /oczywiście z umiarem/ ale to nie to samo. przed ciąża to zawsze wychodziłam z wanny czerwona, niemalże sparzona gorącą wodą...taka uwielbiam...
 
reklama
Też uwielbiam baaardzo ciepłe kąpiele, ale nie mam z tym teraz problemu - w wynajmowanym przez nas mieszkanku mamy tylko kabinę prysznicową, a to nie to samo. Więc myję się raz-dwa i nie mam dylematu. A woda jest ciepła - nie potrafię się myć w letniej - zaraz bym kataru dostała.
 
heh...ja również gorącolubna jestem. teraz kapiel u mnie szybka bo mi zaraz zimno...taka niby ciepla woda to zero radości, czasami nie wytrzymuje i też dolewam gorącej /oczywiście z umiarem/ ale to nie to samo. przed ciąża to zawsze wychodziłam z wanny czerwona, niemalże sparzona gorącą wodą...taka uwielbiam...

aniii - ja mam to samo, uwielbiam gorące kąpiele i prysznic, ale ponieważ teraz nie mogę, a przy niższej temperaturze wody mi nieco zimo w łazience to - najpierw wysyłam męża pod pysznic i sama idę dopiero gdy nagrzeje się dobrze w środku. Swoją dogą to chyba też spora oszczędność wody, bo nie leję jej tak długo aż się nagrzeje w środku i ja będę mocno rozgrzana bo już w momencie wejścia do łazienki jest mi cieplutko. Odzyskałam przyjemność z mycia;) - no i mąż zadowolony, bo jemu chłody prysznic wystarcza a wcześniej ciągle narzekał, że za gorąco.
 
Dziewczyny, ja też tęsknię za ciepłymi kąpielami. Biorę tylko prysznic teraz (ale za to ciepły!), chociaż przeczytałam , że kąpiel do 38 stopni jest bezpieczna i że tak naprawdę, jeśli temp. robi się niebezpieczna dla płodu- kobieta instynktownie sama wychodzi z wanny, bo jej się w takiej temp robi słabo.
Słuchajcie, a co u Was ze spaniem- przeczytałam, ze w ciąży mozna tylko na lewym boku, ale nie wiem czy to już teraz, czy w bardziej zaawansowanej ? Bo mnie spanie tylko na jednym boku całą noc już wykańcza...
 
hehe, fascynujace! A czemu akurat na lewym boku? Ja mam ogólnie problem ze spaniem, wieczorami jestem straszliwie zmeczona, a kręcę sie w kółko i nie mogę zasnąć. W kazdej pozycji jest mi niewygodnie :( Może dlatego, że wcześniej spałam na brzuchu, a teraz to niemozliwe... Poza tym zwykle wieczorem mam najwieksze mdłości i przez to nie mogę zmrużyć oka.
 
Oto co właśnie znalazłam na ten temat:
" w ciąży przebiegającej prawidłowo nie ma medycznych przeciwwskazań do spania na prawym boku. Jednak pozycja na lewym boku jest korzystniejsza z paru powodów. Leżąc na prawym boku lub na plecach można doprowadzić do ucisku żyły głównej dolnej, która biegnie po prawej stronie kręgosłupa, zmniejszając dopływ krwi do serca. Krew zostaje w dolnej części ciała stopy, nogi, miednica). To z kolei zmniejsza rzut serca i ilość krwi dopływającej do narządów (także mózgu i macicy). Może to spowodować omdlenie, a w dalszym etapie także słabsze dotlenienie płodu. JNa lewym boku ułatwiona jest też praca nerek, przez co skuteczniejsze jest usuwanie produktów przemiany materii i nadmiaru płynów z organizmu. W związku z przytoczonymi argumentami spanie na lewym boku zaleca się jako profilaktykę hemoroidów oraz obrzęków.
Jeśli z jakiś powodów nie możesz spać na lewym boku, nie oznacza to, że coś złego się stanie. Wiele kobiet nie wie o zalecanej pozycji i wybiera dla siebie najwygodniejszą (czasem nawet na plecach) i nic złego się nie dzieje. Jeśli pozycja jest niekorzystna to zaczynasz się w niej po prostu źle czuć."

Czyli czasem chyba można na prawym, co za ulga:)
 
cóż...ja zwykle zasypiam na plecach...a to chyba nie za dobrze. Zobaczymy, może uda mi się przeżyć :)

Niedobrze będzie, kiedy będziesz miała duży brzuszek - w pozycji na plecach będzie uciskał narządy i nerwy. Ale zawsze pozostanie wybór, który bok dzisiaj ;)

Dziewczyny, a uczęszczacie może na jakieś zajęcia dla przyszłych mam? Ja chcę się zapisać na basen [co gorąco popiera moja dr] - znalazłam dwa, które prowadzą gimnastykę w wodzie dla ciężarówek.
 
reklama
ja byłam na basenie w sobotę i było fantastycznie. Rozluźniłam się i w końcu przestał mnie boleć brzuszek:))zamierzam więc raz w tyg. chodzic. Do tego od 12 tyg. będę chodziła na jogę w ciąży- też raz w tygodniu. I postaram się więcej pospacerować, bo ostatnio to siedzę albo z książką, albo przed kompem albo przed tv :zawstydzona/y:
Traschka, może za jakiś czas przestaną boleć i będziesz mogła na boku, na razie maleństwo takie małe, że chyba tam nic nie uciska i można na wznak:)
 
Ostatnia edycja:
Do góry